Karty graficzne

AMD planuje Radeona R9 380X - pierwsza karta od XFX

przeczytasz w 1 min.

Na rynku pojawi się więcej kart graficznych z serii Radeon 300, a kolejnym z nim ma być R9 380X.

Rodzina kart graficznych Radeon 300
Radeon R9 380X będzie brakujacym ogniwem między Radeonem R9 380 a R9 390

W czerwcu zadebiutowała cała gama kart graficznych Radeon 300, ale producent trzyma jeszcze kilka asów w rękawie. Zagraniczne źródła potwierdziły premierę Radeona R9 370X, natomiast teraz pojawiły się informacje o Radeonie R9 380X.

Dokładna specyfikacja karty jeszcze nie jest znana, ale można podejrzewać zastosowanie pełnego procesora graficznego Tonga XT z 2048 SP – do tej pory znalazł on zastosowane jedynie w mobilnym układzie Radeon R9 M295X.

Radeony R9 380X podobno już trafiły do masowej produkcji, a jedną z pierwszych kart przygotowuje firma XFX – mowa tutaj o autorskiej wersji, która wyróżnia się efektowniejszym wzornictwem (z uwagi na czarno-czerwone barwy blisko mu do akceleratorów firmy PowerColor).

XFX Radeon R9 380X karta graficzna

Producent zastosował 2-slotowe chłodzenie z masywnym radiatorem i czterema ciepłowodami. Na uwagę zasługują też dwa duże wentylatory, które można łatwo zdemontować i oczyścić z kurzu lub innych zanieczyszczeń.

XFX Radeon R9 380X karta graficzna

XFX Radeon R9 380X karta graficzna

Dokładna data premiery akceleratora jeszcze nie jest znana. Nie wiadomo też czy będzie on dostępny na europejskim rynku – również jeżeli chodzi o opisywany model firmy XFX.

Źródło: Expreview

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ryuhoshi
  8
  Jeśli ją wreszcie wypuszczą to nie będzie to odgrzany kotlet, jeszcze nie było pełnej Tongi na desktopie.
  • avatar
   Omega93
   3
   Oby serwowali to od razu w wersji 4gb i w sensownej cenie.. tak 1000zł i spuścili trochę z cen 380..
   • avatar
    Blashix
    2
    Pełna tonga?
    • avatar
     AntySyjon
     -1
     Coś XFX robi nierówne te karty, mam R9 290 XFX double dissipation, a zdecydowałem się na nią za piękny wygląd, mam duże okno w obudowie i ta karta jest magiczna, stylowa i elegancka, jedna z najładniejszych kart ever wg mnie, natomiast ta jest paskudna i wygląda tandetnie, a po nich spodziewałbym się czegoś ze smakiem
     • avatar
      hsghost
      -3
      Całkowicie nie rozumiem tego co się dzieje na rynku kart.

      Kiedyś wychodził układ. Rzucali jego najmocniejszą wersję na rynek, a chwilę po tym słabsze modele, ale na podstawie flagowca. Wszyscy się cieszyli. Każdy wiedział który model jest najmocniejszy. Konkurencja przyjmowała cios, po jakimś czasie odpowiadała tym samym. I tak dalej...

      A teraz? Jakieś odgrzewane kotlety, jakieś zabawy z oznaczeniami, jakieś zagrywki układami, które są ale ich nie ma... ale będą! I mamy się cieszyć bo "premiera".

      Serio?

      • avatar
       robgrab
       -18
       Powinni nie robić na kartach, ani na laminacie żadnych oznaczeń. Wtedy w przypadku AMD można by wraz z nowymi premierami zmieniać tylko nadruk na pudełku.
       • avatar
        Tchorg
        0
        Wygląda dziwnie ale bardzo podoba mi eis patent z odpinanymi wentylatorami tu jest Wielki +


        żeby mojego 5850 odkurzyć trzeba pół dnia zabawy :D bo obudowa praktycznie nie złazi jak sie nie zdejmie całego radiatora, przykładałem siły może nie znam sposobu ale jakoś mi nie wychodzi z diecie obudowy bez całkowitego demontażu dlatego tu mi się podoba.