Karty graficzne

AMD Radeon RX 590 - pierwsze informacje o nowej karcie graficznej [AKT. wydajność]

przeczytasz w 1 min.

Producent nie chwali się nowymi konstrukcjami, ale w sieci już pojawiają się mniej lub bardziej prawdopodobne przecieki. Czego możemy się spodziewać?

Ostatnio jakby trochę ucichło na temat nowych kart graficznych AMD Radeon. Wygląda jednak na to, że to cisza przed burzą i producent szykuje dla nas coś nowego.

W sieci można natrafić na przecieki, jakoby producent planował kontynuować generację Polaris, ale tym razem w niższym procesie technologicznym 12LP FinFET. Zmniejszenie litografii powinno przełożyć się na możliwość uzyskania wyższych zegarów i niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

AMD Radeon RX 590

Nieoficjalnie wiadomo, że pierwszym przedstawicielem odświeżonej rodziny będzie Radeon RX 590. Konstrukcja ma bazować na nowym układzie graficznym Polaris 30 (jego specyfikacja nie jest jeszcze znana). Nie wiadomo też nic o konfiguracji pamięci wideo. Premiery podobno powinniśmy się spodziewać gdzieś na przełomie listopada i grudnia.

Czy odświeżenie generacji pozwoli nawiązać walkę z konkurencją? Na tym etapie trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat. Decyzja o pozostaniu przy serii Radeon 500 na pewno nie jest przypadkowa, bo pozwoli ona przedłużyć żywotność wcześniejszych modeli Radeon RX 560, RX 570 czy RX 580.

Aktualizacja 15.10.2018 14:30

Jak się okazuje, karta rzeczywiście istnieje… a przynajmniej na to wskazuje strona 3DMark. W bazie benchmarka pojawiły się wyniki sampla produkcyjnego, który został wyposażony w układ graficzny pracujący z taktowaniem 1545 MHz i 8 GB pamięci wideo o zegarze 2000 MHz (efektywnie 8000 MHz).

AMD Radeon RX 590 vs RX 580 - 3DMark Time Spy

W teście Time Spy akcelerator uzyskał 4759 punktów Graphics Score, co plasuje go na poziomie mocno podkręconego Radeona RX 580.

Może to zatem sugerować, że Radeon RX 590 oferuje specyfikację zbliżoną do modelu Radeon RX 580, ale wyróżnia się tylko wyższym taktowaniem rdzenia. Czy tak będzie w rzeczywistości? Tego może dowiemy się w kolejnych przeciekach.

Źródło: PCOnline, Baidu, ComputerBase, APISAK

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wasek
  2
  Oby w końcu zaczęli konkurować z Nvidią na wyższym segmencie kart. Jak ktoś chce zagrać na najwyższych ustawieniach graficznych w nowe gry to nie ma wyboru poza kartami GeForce.
  • avatar
   king2127
   2
   Standardowy zabieg . Odpowiedź na nowości konkurencji i tyle . Muszą jakoś o sobie przypomnieć w tak trudnym dla nich czasie. Zamiast tego niech obniżą ceny swoich topowych konstrukcji.
   • avatar
    kryss88
    1
    Mi coś nie pasuje w tej tabelce. Który model RX580 ma boost clock na poziomie 1545mhz?? Z tego co wiem to Vega 64 ma coś koło tego. xD
    • avatar
     Rebelmind
     -1
     Msi rx 580 mech 2 robi tyle bez łaski po OC...
     • avatar
      Kapitan Nocz
      -2
      to albo wyższe zegary albo zegary zostają niezmienione i wtedy mamy obniżony pobór prądu, bo inaczej z poborem prądu raczej nic się nie zmieni, widzieliśmy to na podstawie odświeżonych Ryzenów, gdzie pobór prądu nawet wzrósł w porównaniu ze starszymi, niżej taktowanymi jednostkami w starszym procesie technologicznym.
      • avatar
       Konto usunięte
       -4
       Dobrze że model otrzymał nazewnictwo plasujące go w rodzinie 500, pomimo że będzie tam chyba jedynym przedstawicielem w 12nm.
       Linia "600" to już będzie NAVI.