Procesory

Nowe procesory AMD Ryzen ze sprzętowymi zabezpieczeniami Spectre V4

przeczytasz w 1 min.

AMD w swojej najnowszej generacji procesorów jeszcze bardziej poprawiło kwestię bezpieczeństwa. Dotychczasowe luki zabezpieczono już w warstwie sprzętowej.

Luki w zabezpieczeniach procesorów to ostatnio głośny temat w branży sprzętowej. Przy okazji premiery procesorów Ryzen 3000, AMD odniosło się do tematu zaimplementowanych zabezpieczeń w swoich nowych układach.

Dotychczasowe procesory AMD bazujące na mikroarchitekturze Zen/Zen+ były niepodatne na ataki Meltdown, Foreshadow, Spectre V3A, Lazy FPU, Spoiler i MDS, natomiast w przypadku luk Spectre i Spectre V4 zastosowano programowe poprawki na bazie mikrokodu i/lub łatki dla systemu operacyjnego.

W najnowszych modelach z generacji Zen 2 (Ryzen 3000 "Matisse" i Epyc "Rome") producent poszedł o krok dalej i dodatkowo zaimplementował poprawki w warstwie sprzętowej.

AMD Zen i Zen 2 - poprawki bezpieczeństwa

Sprzętowe poprawki cechują się mniejszym narzutem na procesor, co powinno przełożyć się na mniejsze spadki wydajności. Niestety, w przypadku konkurencyjnych modeli Intela sytuacja nie wygląda tak kolorowo i użytkownicy muszą się liczyć ze znacznym obniżeniem osiągów.

Źródło: AMD

Warto zobaczyć również:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AmigaPPC
  11
  Ponownie Intel pozamiatany :)
  • avatar
   darioxsata
   1
   Juz lepiej od dawna siedziec na Linuxie w internecie niz na Windowsie!
   Przed Windowsem nie ochroni juz zaden antywirus, firewall i zadne nawet sprzetowe zabezpieczenia!
   Linux jest 1000 razy bezpieczniejszy!!! Windows tylko do gier. Linux do wszystkiego innego!!!
   • avatar
    Bywalec2
    0
    Mam nadzieję, że ludzie przy zakupie procesora też patrzą na swoje bezpieczeństwo. Chociaż jeżeli nie korzystają z bankowości internetowej i PC-ta używają tylko do grania, to o takie rzeczy nie muszą się martwić.
    • avatar
     n4zgul
     0
     Głupi ma windows ma setki o ile nie tysiące dziur o których nie wiemy i nie będziemy wiedzieć albo dowiemy się o nich jak będą już bezużyteczne , ale wtedy to już bedą nowe niech lepiej zabezpieczą to.
     • avatar
      forerun668
      -1
      Na jakim garnuszku kto siedzi to tak zwani pozyteczni idioci albo mikrocefale takich nie brakuje w kazdej branzy.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Ludzie siedzą na dziurawych jak durszlak intelach i na co liczą? Tak rażąca ignorancja (synonim głupoty) się zemści.

       W głowie mi się nie mieści jak można siedzieć na tak dziurawym CPU intela ze świadomością że w każdej chwili ktoś może skraść prywatne dane (hasła, loginy itd) wykorzystując dostęp niskopoziomowy, sprzętowy - czyli w sposób całkowicie niewidoczny dla systemu operacyjnego oraz jakichkolwiek programów ochronnych (!).
       Szczegóły owych podatności są już w sieci, więc nawet jeśli przez lata były wykorzystywane jedynie przez np. rząd izraela, to teraz już każdy zainteresowany może je wykorzystywać.

       Jak cenię sobie dobrą wydajność i święty spokój jednocześnie, czyli AM4.
       • avatar
        weteran2000
        -1
        30 lat do 2020 roku wszystkie korporacje zbierały informacje prywatne na temat wszystkich ludzi żeby szybciej namierzać terrorystów i zabezpieczyć brudne interesy chciwych ludzi dlatego nie zrobili skutecznych zabezpieczeń do komputerów następnym krokiem pod pretekstem bezpieczeństwa będzie jeden komputer z sztuczną inteligencją w ameryce zbierający informacje z całego świata żeby odpowiedzialność za problemy w przyszłości spadła na komputer a nie na konkretnych ludzi władzy
        • avatar
         mjwhite
         -14
         Podobno zen miał być bezpieczny bez żadnych luk a teraz nagle amd coś łata sprzętowo... jaki ten świat obłudny.