Procesory

Problemy z działaniem Linuksa i Destiny 2 na procesorach Ryzen 3000 [AKT. jest poprawka dla Destiny 2]

przeczytasz w 2 min.

Nowe układy AMD sprawiają problemy pod systemem Linuks i Windows. Problem został już zidentyfikowany przez producenta, a producenci płyt głównych niebawem udostępnią odpowiednie poprawki.

Jesteśmy po premierze trzeciej generacji procesorów AMD Ryzen, które zebrały wyjątkowo dobre opinie recenzentów (zainteresowanych odsyłamy do naszego testu, gdzie sprawdziliśmy modele Ryzen 7 3700X i Ryzen 9 3900X). Okazuje się jednak, że nowe układy nie są wolne od wad i część użytkowników zaczęła zgłaszać problemy z działaniem gry Destiny 2 oraz niektórych dystrybucji Linuksa.

Problem ma wynikać z błędu w działaniu generatora liczb losowych (funkcja RdRand), co uniemożliwia uruchomienie wielu dystrybucji systemu Linuks (w tym Ubuntu 19.04, Clear Linux, Fedora Workstation 31, Arch Linux / Manjaro). Problem nie dotyczy jednak wersji Debian 10, gdzie już zaimplementowano stosowną poprawkę.

Co ważne, usterka wpływa również na użytkowników systemu Windows i uniemożliwia uruchomienie gry Destiny 2 (na oficjalnym forum twórców gry można znaleźć kilkadziesiąt zgłoszeń takiego problemu).

AMD Ryzen 7 3700X i Ryzen 9 3900X

AMD zidentyfikowało przyczynę problemów i niebawem ma udostępnić odpowiednią poprawkę producentom płyt głównych do przygotowania nowych wersji BIOS-ów. W oświadczeniu dla serwisu Phoronix czytamy:

"AMD zidentyfikowało główną przyczynę i zaimplementowało poprawkę BIOS-u dla problemu uniemożliwiającego uruchomienie niektórych dystrybucji Linuksa i Destiny 2 na procesorach Ryzen 3000. Udostępniliśmy zaktualizowany BIOS producentom płyt głównych i oczekujemy, że zostanie on udostępniony użytkownikom w nadchodzących dniach."

Jeżeli wstrzymywaliście się z zakupem nowego procesora ze względu na wymienione problemy, możecie być spokojni – wkrótce powinny one zostać rozwiązane i nowe Ryzeny będą działać jak należy. Obserwujcie dział z plikami dla posiadanej płyty głównej.

Aktualizacja 19.07.2019 11:00

Wspomniane poprawki miał wprowadzić mikrokod AGESA 1.0.0.3ABA, który został udostępniony producentom płyt głównych. Z różnych for dopływają jednak informacje, że nowa wersja oprogramowania nie działa jak należy i została wycofana z obiegu.

Producenci płyt czekają na nową wersję mikrokodu, którą będą musieli dokładnie sprawdzić i zaimplementować. Można zatem podejrzewać, że na nowe, poprawione BIOSy będziemy musieli poczekać dłużej niż przewidywano.

Aktualizacja 29.07.2019 14:20

Do problemów z grą Destiny 2 odniósł się Robert Hallock. Dyrektor marketingu przeprosił za komplikacje, które wyszły na jaw dopiero po premierze procesorów. Tłumaczy on jednak, że gra nie jest w standardowej procedurze testowej producenta, ponieważ trudno w niej wiarygodnie porównać wydajność. AMD współpracuje ze studiem Bungie w celu odnalezienia przyczyny usterki.

Hallock udostępnił też testową wersję sterowników dla chipsetu (AMD Chipset Drivers v1.07.26.0551), która rozwiązuje problemy z działaniem gry. Skuteczność rozwiązania potwierdzili już użytkownicy serwisu Reddit.

Źródło: Phoronix, ComputerBase, Reddit, ASUS ROG Forum

Warto zobaczyć również:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Dla mnie dziwne jest że AMD w ogóle pozwoliło na użycie PCIE4 na starszych płytach. bez względu na chipset, to powinno być zawsze zablokowane.

  większy problem jest z wielkością eeprom w wielu starszych płytach. pytanie, kiedy wreszcie zaimplementują na płytach głównych slot na kartę microsd w roli eeprom ?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Po raz kolejny się okazuje, że pośpiech jest wskazany przy .......... łapaniu much lub pcheł.
   Ja tam zawsze wolę poczekać, czy rynkowa nowinka nie ma wad. niech inni testują. nieważne czy to jest nowy CPU, czy nowa super mega hiper wspaniała gra. warto poczekać, i nie nabierać się na preordery.
   Jedynym wyjątkiem z przeszłości był zakup grafik w preorderze a potem ile wlezie na fali boomu kopania kryptowalut. wtedy grafiki szły ostro w górę. ale to jest wyjątek w regule. teraz jak AMD odżyło, ceny bardzo powolutku kroczą w dół wraz z kolejnymi edycjami CPU i GPU
   • avatar
    człowiek-taboret
    0
    Ojoj AMD coś nie wyszło i nikt nie pluje jadem? Jakby Intel skopał premierę to by tu było 100 wyśmiewających komentarzy...
    • avatar
     K0NIAK
     -3
     "AMD zidentyfikowało główną przyczynę i zaimplementowało poprawkę BIOS-u...", która przy okazji zablokuje możliwość użycia PCIex na płytach innych niż x570. Jak zawsze biłem brawo AMD tak tutaj zachowali się słabo. Moim zdaniem powinni pozostawić decyzję producentom płyt i niech oni by brali odpowiedzialność za ewentualne problemy w działaniu gdyby takie występowały.
     • avatar
      pawluto
      -7
      Jak dla mnie te nowe procesory AMD to porażka.
      Szybsze od starszych tylko o ok. 10 procent ale zobaczcie na cenę...!!!
      Dziś - ryzen 5 2600 - 580 zł ! Ryzen 5 3600 900 zł ! widzicie różnicę w cenie i różnicę w prędkości ?
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Panie Maziarzu, przywróć stary layout i zmieńcie czcionkę na IBM Plex Sans