Procesory

Ryzen 5 1600 i 1600X w wersjach odblokowanych do 8 rdzeni/16 wątków?

przeczytasz w 1 min.

Producent zrobił prezent klientom i dodał 2 rdzenie za darmo? Na to wskazują zagraniczne źródłą, ale trudno potwierdzić ich wiarygodność.

Procesory AMD Ryzen 5 1600Ryzen 5 1600X to 6-rdzeniowe/12-wątkowe jednostki… a przynajmniej tak to wygląda w teorii, bo w praktyce może być już różnie. W sieci zaczęły pojawiać się informacje o modelach dysponujących 8 rdzeniami/16 wątkami.

Sprawa została naświetlona przez użytkowników serwisu Reddit, którzy zakupili modele Ryzen 5 1600 i 1600X z aktywnymi 8 rdzeniami/16 wątkami. Co istotne, procesory pracowały stabilnie, a oferowana wydajność rzeczywiście była zbliżona do mocniejszych jednostek. Wychodzi więc na to, że producent zastosował tutaj w pełni sprawne jądra i po prostu zapomniał (?) ich zablokować.

AMD Ryzen 5 1600X - odblokowany 8 rdzeni/16 wątków

Odblokowane procesory łączy jedna cecha – wszystkie zostały wyprodukowane w 36. tygodniu 2017 roku w Malezji. Podobne układy można zidentyfikować po numerze serii - powinien być opisany jako UA 1736PGx (17 – rok, 36 – tydzień i P – Malezja, Penang).

AMD Ryzen 5 1600X - odblokowany 8 rdzeni/16 wątków

Czy innym też uda się trafić „szczęśliwe sztuki”? Na tę chwilę trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale większa dostępność takich jednostek mogłaby zrobić spore zamieszanie na rynku procesorów (podobnie jak to miało miejsce przy modelach Athlon II i Phenom II). Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z oszustwem i 8-rdzeniowe Ryzeny 5 rzeczywiście istnieją…

Źródło: Reddit, WCCFTech

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  PhenomII X3 (Heka) odblokowałem do X4 (Deneb) i jeszcze podkręciłem z 2,8 GHz do 3,7 GHz.
  PhenomII X4 (Zosma) odblokowałem do X6 (Thuban) i jeszcze podkręciłem z 3,4 GHz do 4,0 GHz.

  W obu przypadkach przez tydzień uśmiechałem się jak krokodyl nilowy :D
  Byłbym rad gdyby podobne zjawiska zaczęły się pojawiać w linii RYZEN AM4.
  • avatar
   Sander Cohen
   7
   Ciekawe czy to niedopatrzenie czy moze raczej celowa zagrywka AMD, zeby bylo glosniej o ich procesorach i zeby dodatkowo podbic sprzedaz Ryzenow 5. Teraz dochodzi jeszcze mala nutka loterii i liczenia na lut szczescia bo za te sama, niska cene mozna miec procesor dobry lub jak sie ma farta bardzo dobry. A ze ludzie lubia loterie to nie zdziwil bym sie gdyby to bylo zagranie zaplanowane.
   • avatar
    mutissj
    6
    Sytuacja podobna do Athlonów II X3 czy Phenomów II X3
    • avatar
     RaaKoo
     5
     może też być celowym zagraniem ,i jeszcze większy popyt
     • avatar
      Hezen
      5
      Celowe zagranie, co nie zmienia faktu że miły prezent dla szczęśliwców :)
      Dział PR czerwonych prężnie pracuje. Ryzeny są naprawdę dobrymi produktami, AMD odrobiło prace domową i wróciło do gry. Chwała im za to, bo zdrowa konkurencja jest dobra dla nas - konsumentów.
      Siedzę na 2500k 4.5GHz i przeczekam do 3-4 miesięcy po premierze Ryzen 2, ogólnie zobaczy się co AMD nam zaserwuje? (a może intel się w końcu obudzi i da coś dobrego, w miarę taniego i przede wszystkim CHŁODNEGO?)
      • avatar
       sambaverde
       -5
       Zachwyty nad brakiem kontroli jakości i znikomą powtarzalnością procesu produkcji :)
       Ludzie są wspaniali :D
       • avatar
        mjwhite
        -6
        jak rozpoznać fanboya amd? wyzywa innych od fanboyów intela ..... ja słowem o intelu nie wspominam i zostaję jego wiernym fanboyem LOL.... Pokaż gdzie napisałem że firma intel jest najlepsza itp. Ja potrafię źle powiedzieć o intelu a wy o amd nie i to zdradza prawdziwego fanboya danej marki.

        Te odblokowane rdzenie na pewno nie są prezentem od UKOCHANEGO amd dla użytkowników jak to nam próbuje wcisnąć @Eternal1
        I dwa, to że komuś się udało coś zyskać, nie znaczy że uda się reszcie więc również raczej nie ma co chwalić za to amd. Bo jak by już miało coś dawać to dla wszystkich, no chyba że jest coś na rzeczy i faktycznie wybiera tylko swoich najwierniejszych fanów.
        • avatar
         kitamo
         -7
         Jakby tak zrobil intel albo NV to by bylo pisane ze sprzedają odpady zablokowane.
         Jak robi tak AMD to jest hajp.

         jak to kurna działa :D
         • avatar
          Konto usunięte
          -11
          Dzieci marzą a później przyjdzie Cannon Lake i jeszcze bardziej pozamiata ryzeny
          • avatar
           mjwhite
           -18
           Ryzen tu ryzen tam.. za chwilę będę się bał otworzyć lodówkę....