Procesory

Będzie się działo - wyciekły informacje o procesorach AMD Ryzen 6000

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD Ryzen 5000 namieszały nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale również na rynku laptopów. Producent nie zamierza na tym poprzestawać i w przyszłym roku wyda jeszcze bardziej dopracowane jednostki.

AMD raczej niechętnie ujawnia szczegóły na temat nadchodzących procesorów, ale mamy na to sposoby - ostatnio do sieci wyciekł slajd, który ma przedstawiać plany wydawnicze mobilnych jednostek. Czego możemy się spodziewać?

AMD przygotowuje nowe procesory do laptopów – czekają nas spore zmiany

Slajd został został opublikowany na Twitterze użytkownika vegeta. Warto jednak zaznaczyć, że informacje zdążyły się lekko zdezaktualizować, bo modele Van Gogh podobno zostały anulowane.

AMD Ryzen 6000 - plany wydawnicze mobilnych procesorów do laptopów

W przyszłym roku producent planuje zaprezentować procesory z generacji Rembrandt (Ryzen 6000), które zastąpią obecne modele Cezanne (Ryzen 5000). Układy będą łączyć rdzenie na bazie mikroarchitektury Zen 3+ (ulepszonej Zen 3) i grafikę na bazie architektury RDNA 2. Możemy oczekiwać zwiększenia wydajności procesora i grafiki, a także poprawy efektywności energetycznej (szczególnie, że doczekamy się też zmniejszenia procesu produkcyjnego do 6 nm). Ciekawostką jest również wsparcie dla pamięci LPDDR5/DDR5 RAM, a także interfejsów PCI-Express 4.0 i USB4.

Jednostki Rembrandt pojawią się w dwóch wersjach. Modele Rembrandt-H (Ryzen 6000H) znajdą zastosowanie w gamingowych laptopach oraz mobilnych stacjach roboczych (TDP 45 W). W planach są też energooszczędne modele Rembrandt-U (Ryzen 6000U) jako propozycja dla ultrabooków i kompaktowych modeli z wyższej półki (TDP 15 W).

W kompaktowych laptopach z niższego segmentu pojawią się modele Barcelo-U (Ryzen 6000U), które w zasadzie będą odświeżonymi modelami Cezanne-U (Ryzen 5000U) - jednostki zostaną wyposażone w rdzenie Zen 3 i grafikę z generacji Vega (do produkcji układów zostanie wykorzystana 7-nanometrowa litografia).

AMD Ryzen procesor

Jeżeli plany wydawnicze się potwierdzą, AMD może poprawić atrakcyjność swojej oferty dla laptopów. Wszystkiego pewnie dowiemy się na początku przyszłego roku na konferencji podczas targów CES (to właśnie wtedy „czerwoni” zwykle prezentują swoje nowe procesory do laptopów).

Źródło: Twitter @ vegeta, VideoCardz

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RAQ73
  6
  znowu ci coś wyciekło.... chłopie ogarnij się!
  • avatar
   Janisz
   2
   Szkoda, że AMD tylko coś wycieka, a mogli by zacząć PRODUKOWAĆ coś użytecznego np. 6-cio rdzeniowe APU z RDNA do desktopów. Czekają z palcem w ... na ruch intela i może się okazać że mogą sobie ten palec już zostawić na stałe tam gdzie go mają - nie będzie chociaż g... wartych wycieków...
   • avatar
    Ciekawski_
    2
    AMD to może sobie wypuszczać nowe APU. Najważniejsze aby było mnóstwo laptopów z tymi APU na pokładzie, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.
    Mi tam nie przeszkadza odgrzewanie Cezanne/Barcelo w przyszłym roku o ile będzie można je znaleźć w pełnej gamie laptopów od tych najprostszych za ~1500zł w górę.
    Natomiast Rembrandt-H będzie miał ciężką przeprawę w starciu z ADL, który zaoferuje więcej rdzeni. AMD jakby odpuszcza nieco segment mobilny, za to Intel walczy zawzięcie o swój ostatni bastion.
    • avatar
     zack24
     2
     Nieszczelne to AMD. Coś wyciekło, ktoś coś zdradził, przypadkowo ujawniono. I nikt tego nie egzekwuje? Przecież to tajemnica handlowa, firmowa, TOP SECRET. Przecież konkurencja się dowie i zrobią lepsze.
     Kontrolowane przecieki to standard w marketingu. Damy wam tyle, żebyście nic nie wiedzieli, a ostatecznie i tak zrobimy po swojemu.
     Za to redaktor karmi nas codziennie przeciekami, bo chyba chwytliwe te tytuły i klikalność duża.
     • avatar
      szymcio30
      0
      AMD tym razem będzie w tyle bo intel juz w tym roku ma wypuścić procesory obsługujące DDR5
      • avatar
       kitamo
       0
       Wszystko fajnie tylko 5900x w normalnej dostepnosci jak nie bylo tak nie ma a tu juz seria 6000.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login