Procesory

Ryzen Threadripper 2990WX - ekstremalne podkręcanie i nowy rekord w Cinebench R15 [AKT. 2]

przeczytasz w 1 min.

Na przedpremierowym pokazie zademonstrowano potencjał na podkręcanie topowego Threadrippera. Uzyskana wydajność robi naprawdę spore wrażenie.

32-rdzeniowy/64-wątkowy Ryzen Threadripper 2990WX to obecnie najwydajniejszy procesor dla komputerów stacjonarnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby go podkręcić i uzyskać jeszcze wyższą wydajność. Na jaki potencjał możemy liczyć?

Podkręcanie topowego Threadrippera było jedną z głównych atrakcji przedpremierowego pokazu we włoskim Maranello. Nie był to jednak zwykły pokaz podkręcania, a raczej próba bicia rekordów wydajności z ciekłym azotem w roli głównej.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX - rekord w podkręcaniu

Grupie AMD Ryzen Overclocking Team udało się podkręcić 2990WX z 3,0 do 5,1 GHz, co przełożyło się na 7618 punktów w benchmarku Cinebench R15. Wynik ten kwalifikuje się jako nowy rekord wydajności pojedynczego procesora (do tej pory rekord wynosił 5828 punkty i został ustanowiony na 18-rdzeniowym/36-wątkowym procesorze Intel Core i9-7980XE podkręconym do 5829 MHz).

AMD Ryzen Threadripper 2990WX - podkręcanie

Pokaz producenta przedstawiał niekonwencjonalne podejście do tematu, ale w domowych warunkach powinniśmy się spodziewać niższego potencjału na OC.

Aktualizacja 13.08.2018 18:30

Myśleliście, że potencjał topowego Threadrippera kończy się na 5,1 GHz? Nic bardziej mylnego! Oficjalna premiera procesora ujawniła kolejne, jeszcze lepsze wyniki OC.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Indonezyjski overclocker o pseudonimie IvanCupa zdołał podkręcić model Ryzen Threadripper 2990WX do 5955 MHz (!). Za platformę posłużyła płyta główna MSI X399 MEG Creation, a do chłodzenia układu wykorzystano ciekły azot.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX - rekord w Cinebench R15

Inny indonezyjski overclocker (Jonathan "Lucky_n00b" Alva) ustanowił nowy rekord wydajności w benchmarku CInebench R15 - przy taktowaniu 5397 MHz udało mu się uzyskać 8391 punktów. Wynik można więc porównać do dwóch 28-rdzeniowych/56-wątkowych procesorów Intel Xeon Platinum 8180M. Także tutaj wykorzystano nową płytę główną MSI i niekonwencjonalne chłodzenie ciekłym azotem.

Aktualizacja 14.08.2018 23:00

AMD Ryzen Threadripper 2990WX - rekord w Cinebench R15

8391 punktów w benchmarku Cinebench R15 robi wrażenie, ale na tym potencjał Threadrippera 2990WX się nie kończy. Amerykański overclocker o pseudonimie Sampson podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej i zdołał uzyskać aż 8532 punkty (!). Tradycyjnie nie obyło się bez ciekłego azotu, ale tym razem do podkręcania wykorzystano płytę główną Gigabyte X399 AORUS Gaming 7.

Źródło: AMD, HWBot

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Na chłodzeniu wodnym dobrej klasy (chłodnica typu 360 + wydajne wentylatory) ThreadRipper 2990WX poszedł na 4,3GHz, choć najwyższe osiągi przy obciążeniu wszystkich rdzeni zanotowano przy 4,15GHz gdyż powyżej tej granicy układ zrzucał zegary z powodu temperatury.

  Tak więc na domowym LC wysokiej klasy nowy lider HEDT poszedł stabilne na 32 x 4,15 GHz.
  • avatar
   Kiciulek
   3
   Choćby wszedł na 4GHz, to będzie i tak overkill ;)
   • avatar
    forerun668
    3
    Jądro linuxa kompiluje się na tym 30 sekund. Jak ktoś programuje i potrzebuje kompilować kod miliony razy to na pewno mu się to przyda.
    • avatar
     Doctor
     2
     A ja widziałem ludzi, którzy chwalili się że na płycie głównej H110 podkręcili i7-7700. Do 5.2GHz.

     Da się? Ty mi powiedz.
     • avatar
      kitamo
      -5
      Na jednej z grup o tematyce IT jest ludek który twierdzi że ma TR'a podkręconego na LC do 5.8Ghz a jako dowód pokazuje grupie psychofanów AMD screena z managera urządzeń XD gdzie przy obciążeniu pokazuje się 5.8Ghz :)

      Ale wracając do tematu - przy takiej ilości wątków przekroczenie 5Ghz robi wrazenie.
      • avatar
       DragonRed
       -9
       Era gdzie najwyższe taktowanie rdzenia procesora było ważniejsze od ilości wątków w procesorze właśnie się końcu.
       Obecnie znów trwają zmiany klimatu , a w niektórych miejscach na ziemi co raz bardziej życie będzie utrudnione.
       Wszystko przemija a przyszłość właśnie nadchodzi i na szczęście nie trzeba płacić za tylko jeden element tej układanki kolejnych 8000 dolarów a wystarczy dać 1800 dolarów.
       Testy w redakcjach podczas tych zmian będzie na prawdę interesujące a te 3 lata na rynku zmienią bardzo wiele i jeżeli Intel się nie dostosuje to tak wielkiego gracza jakim był do tej pory przejmie po prostu inna firma amerykańska ze względu chociażby na patenty x86.
       Tak po za tym nie wiadomo dalej czy właśnie ta architektura broniona przez Zen 2 i kolejne jej wcielenia nie będzie miała pełnoprawnego konkurenta , który swoje możliwości będzie czerpał z architektury ARM.
       Intel nie ma jednego problemu ale kilka a drugim z nich jest na przykład wydanie architektury CPU , która będzie wydajniejsza lub równie wydajna co Zen 2 i w dodatku będzie opłacało się ją produkować.
       Wiele technologii lepszych tak upadło bo nie były opłacalne w produkcji i tu jest pytanie czy chętni będą chcieli kupować produkty Intela jak chociażby do tej pory ludzie używają lub kupują beznadziejnego Buldożera mimo gdy są nieporównywalnie lepsze produkty w nieznacznie wyższej cenie.
       Tutaj pięknie widać jak zmieniły się czasy na lepsze ale i tak jeszcze ocieramy o dno bo potrzeba czegoś więcej.
       Kilka lat i sam i7-8700k zajmie miejsce FX-6350 więc łudzenie się o w ustawieniach graficznych chociażby w rozdzielczości 4k 'Ultra Preset' zweryfikują w niedalekiej przyszłości co raz lepsze GPU i inne wyspecjalizowane układy gdzie CPU jest wąskim gardłem.
       Tutaj pięknie widać ja FX-6350 jest wąskim gardłem dla TITAN V co zresztą także R3 1300x pokazuje nie wiele lepszą sytuację.FX mając 6wątków i wyższy zegar od R3 1300x 4wątki po prostu nie istnieje a i7-8700k pokazuje zalety wielowątkowości w małym wydaniu.
       Niedługo gdy sytuacja na rynku nowych gier będzie bardziej czytelna ludzie będą chcieli mieć tylko takie potwory jak TR 2990WX , które w ciągu dwóch lat powinny spokojnie kosztować tyle co dzisiejszy R7 2700x.
       https://zapodaj.net/59f5c6cca9200.png.html