Procesory

Zaskakujące przecieki o procesorach AMD Zen

przeczytasz w 2 min.

Producent niechętnie udziela nowych informacji o swoich nowych procesorach, ale w sieci pojawiają się mniej lub bardziej wiarygodne przecieki.

Na początku przyszłego roku mają zadebiutować procesory AMD Summit Ridge, a więc pierwsze modele bazujące na nowej mikroarchitekturze Zen. Co prawda producent nadal nie ujawnia zbyt wielu szczegółów o swoich nowych układach, ale ostatnio jeden z użytkowników portalu Carbonite wyjawił tutaj sporo ciekawostek.

Nowe procesory podobno są jeszcze w fazie dopracowywania, ale producent czyni coraz większe postępy i pracuje nad rozwiązywaniem dostrzeżonych błędów. Największym problemem w obecnych próbkach inżynieryjnych jest błąd podobny do tego, jaki był obecny w procesorach Phenom pierwszej generacji - związany z buforem TLB. Usterkę można naprawić poprzez zaimplementowanie specjalnej poprawki w BIOS-ie, ale wiąże się to z obniżeniem osiągów aż o 30-40%.

Nowe procesory mogą się też pochwalić coraz wyższym taktowaniem - w sierpniu dostępne próbki pracowały z częstotliwością 3,8 GHz, natomiast obecnie można je przyspieszyć do 4,2 GHz, a przy zastosowaniu niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem w zasięgu ręki jest nawet stabilne 5,0 GHz. Napięcie rdzenia to około 1,3 V, ale można je podnieść do 1,5 V (przy takiej wartości niezbędne jest jednak wykorzystanie wydajnego chłodzenia – np. kompaktowego chłodzenia cieczą). Warto jednak zauważyć, iż producent ciągle dopracowuje parametry, więc do premiery powinny się one jeszcze pozmieniać.

AMD vs Intel

Wydajność procesorów stoi na naprawdę wysokim poziomie i w testach pokroju SuperPi, Cinebench czy 3DMark bez problemu mogą one konkurować z modelami Intel Haswell-E. Autor przecieku chwali też nowy model wielowątkowości (SMU), który podobno jest tak samo efektywny jak konkurencyjny Hyper Threading. W niektórych zastosowaniach problemem może być niższa przepustowość kontrolera pamięci – w wersjach desktopowych dysponuje on tylko dwoma kanałami pamięci operacyjnej, a do tego obsługuje on pamięci co najwyżej o częstotliwości 2133 MHz (przynajmniej jak na razie).

Jednym z planowanych układów jest 6850K (oznaczenie może jeszcze zostać zmienione) – model ten został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków, a w teście Cinebench R15 podobno jest co najmniej tak dobry jak Core i7-5960X (przyjmując wyłączoną poprawkę dla wcześniej wspomnianego błędu). Gdyby tego było mało, procesor ten ma kosztować zaledwie 300 dolarów, a więc 1/3 tego co na starcie kosztował 5960X.

Co z podkręcaniem? Tutaj może nas czekać duże zaskoczenie, bo BIOS/UEFI podobno został wbudowany w procesor, więc za wszelkie aktualizacje ma odpowiadać AMD. Mimo wszystko i tak nie znajdziemy w nim żadnych opcji pozwalających wpływać na wydajność procesora, a przetaktowanie jest możliwe dopiero z poziomu systemu operacyjnego (np. poprzez aplikację Overdrive). Co ciekawe, ustawienia są zachowywane przez 30 minut i mogą być przenoszone na inną płytę główną. Tyle samo czasu trzeba czekać na przywrócenie ustawień.

Szklana kula

Trzeba zatem przyznać, że ujawnione informacje są bardzo obiecujące i dosyć zaskakujące. Czy się rzeczywiście sprawdzą? Tego pewnie dowiemy się dopiero po premierze, która ma nastąpić na początku przyszłego roku. Do tego czasu raczej podchodzilibyśmy do nich z dystansem (tak jak do wszystkich nieoficjalnych przecieków).

Źródło: SemmiAccurate za Carbonite

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piotr.potulski
  21
  Oby im wyszło, bo obecnie w procesorach rosną ceny zamiast wydajności.
  • avatar
   Dudi4Fr
   14
   "model ten został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków, a w teście Cinebench R15 podobno jest co najmniej tak dobry jak Core i7-5960X (przyjmując wyłączoną poprawkę błędu TLB). Gdyby tego było mało, procesor ten ma kosztować zaledwie 300 dolarów, a więc 1/3 tego co na starcie kosztował 5960X."

   Jesli to jest prawda to Intel bedzie musiał bardzo, bardzo ostro zjechać z cen... Może w końcu po kilku latach AMD wróci do High-End gdzie od czasów i7-990X nie mieli nic co mogło by konkurować z Intelem.

   Nie ma co AMD kończy z slajdami i bierze się ostro za robotę? Zen + Vega przywrócą czasy gdzie nie trzeba było brać hipoteki na dobry komputer?
   • avatar
    Konto usunięte
    10
    "..specjalnej poprawki w BIOS-ie, ale wiąże się to z obniżeniem osiągów aż o 30-40%."

    Co za bzdury. Łatka naprawiająca błąd TLB w Phenomach obniżała wydajność o 10-12% lecz i tak nikt z niej nie korzystał gdyż błąd bufora udało się wywołać WYŁĄCZNIE w warunkach laboratoryjnych.
    Jakiś czas później w dokumentacji procesorów Intela również znaleziono informacje o błędach w buforze TLB których również nie dało się wywołać w normalnym użytkowaniu.

    Czarny PR, nic więcej.
    • avatar
     Fiona
     7
     Oby to nie były wieści od tej pani ze zdjęcia....

     Niezależnie czy lubimy czerwone, zielone, niebieskie - każda konkurencja, dla nas klientów jest zbawieniem dla kieszeni.
     • avatar
      topiq
      7
      Czekam z upgradem platformy do premiery AMD Zen. Póki co monopol intela i nvidii źle wpływa na ceny. Nvidia wali marże powyżej 50%, intel też co generację coraz wyżej wycenia swoje procki, gdzie z gen na gen jest może +5% wydajności. I5 3350 + GTX 660OC szału nie robi może, ale na średnich jeszcze nowe gry pociągnie. Konkurencja jest tu mocno potrzebna, inaczej niedługo za byle i3 z literką K będziemy płacić powyżej 1K złotówek, a za nvidię z najniższego segmentu też niewiele mniej. Niski kurs złocisza też nie pomaga niestety.
      • avatar
       Himoto
       5
       Mam gdzieś czy będzie kosztował 1/3 czy 1/2 czy nawet 5/7 ceny tego i7, ważne by rzeczywiście dał rade go dogonić, a nie okłamujmy się, ale AMD jakby się postarało to jest w stanie wypluć z siebie kolejny dobry procesor, tylko muszą stworzyć go całkowicie od podstaw i nie patrzeć się na aktualne procesory intela, lecz wypuszczać coś co jest aktualnie maksimum ich możliwości twórczych -podobnie było w czasach słynnych K. Jeśli AMD osiągnie wyniki aktualnej serii I7 Intela [wcale nie muszą gonić najmocniejszego na rynku] , to nieważne czy będą w tej samej cenie co Intel czy trochę tańsze, ważne, że znowu zacznie się bitwa na wydajność - bo to co mamy od 2012 roku jest już nudne.

       - a cena?
       Cena sama się unormuje, ważne by była konkurencja :), a aktualnie tego elementu mocno brakuje w segmencie i7.
       • avatar
        mjwhite
        3
        Na pclolku jest info że najtańszy zen wychodzi około 220$ a tutaj że jeden z najwydajniejszych 300$.
        To chyba zbyt mały przedział cen.
        • avatar
         bodziokrak
         3
         Czy ta Pani jest wolna?
         • avatar
          mixolaj
          2
          Mam nadzieję, że te przecieki się sprawdzą. ;)
          • avatar
           ErniK
           1
           "Co ciekawe, ustawienia są zachowywane przez 30 minut i mogą być przenoszone na inną płytę główną. Tyle samo czasu trzeba czekać na przywrócenie ustawień."
           LOL, nic tylko kręcić... Podniesienie o x1 - 30min zachowanie - 5min testów - (BSOD) - 30min przywracanie ustawien.
           SZALEŃSTWO...
           • avatar
            Marucins
            -3
            "Nowe procesory mogą się też pochwalić coraz wyższym taktowaniem - w sierpniu dostępne próbki pracowały z częstotliwością 3,8 GHz, natomiast obecnie można je przyspieszyć do 4,2 GHz, a przy zastosowaniu niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem w zasięgu ręki jest nawet stabilne 5,0 GHz."
            Bardzo, ale to bardzo ciekawa informacja. To zdanie złożone idealnie oddaje fakt że w co 2 domu jest azot.
            KOGO TO OBCHODZI LUDZIE! Kogo obchodzi to że na azocie CPU idzie ileś tam! Lepiej napisałbyś że na powietrzu temperatura dla zegara 3,8 jest taka a dla 4,2 taka i taka. Że na wodzie można ją zbić nawet do... o To jest wiedza, która zainteresuje co 2 osobę.


            Uważam że CPU od AMD będzie dobre ale do zadań wielowątkowych. Tam gdzie aplikacje będą potrafiły wykorzystać 6+ rdzeni.
            A ile jest takich aplikacji na komputerach w co drugim domu?
            Właśnie.
            Pomijając gry, które dalej zatrzymały się, mimo wielkiego hallo w sprawie DX12, na 4 jajkach.

            Bardzo chciałbym aby AMD odniosło sukces. Chcę aby ktoś Intelowi utarł nosa. Aby nowe generacje CPU wnosiły coś konkretnego. A nie jak obecnie - kosztują sporo a nic tak naprawdę z gen na gen nie wnoszą.
            • avatar
             dysan112
             -3
             Bieda polska narzeka, do pracy albo chwilówka a nie narzekać
             • avatar
              mjwhite
              -6
              2 miesiące przed premierą robią poprawki to chyba trochę późno....
              • avatar
               darioz
               -12
               Lepiej brać procesor Intela, bo jest się pewnym że otrzymamy wydajny i energooszczędny procek do wszelkich zastosowań.
               AMD to tylko slajdy, slajdy, obiecanki cacanki!
               Ja kupiłem właśnie laptopa z procesorem Intel Kaby Lake Core I5-7200 U czyli najnowszym. Jest super wydajny i energooszczędny i przebija wszystko co AMD do tej pory wypuściło!
               • avatar
                IVPANVZERVI
                -28
                I tak, INTEL i NVIDIA zdominowali rynek.
                • avatar
                 zubereq
                 0
                 AMD mogłoby zbankrutować bo mam dosyć tego guana pd Czerwonych
                 • avatar
                  tazik21
                  0
                  "Jednym z planowanych układów jest 6850K (oznaczenie może jeszcze zostać zmienione) – model ten został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków, a w teście Cinebench R15 podobno jest co najmniej tak dobry jak Core i7-5960X (przyjmując wyłączoną poprawkę dla wcześniej wspomnianego błędu). Gdyby tego było mało, procesor ten ma kosztować zaledwie 300 dolarów, a więc 1/3 tego co na starcie kosztował 5960X."

                  a na innej stronie jest tak:

                  AMD Summit Ridge Processors With $250-$300 US Pricing To Have Performance Equivalent To Intel’s Core i7-6850K

                  i tu chodzi o AMD Zen SR7, który będzie mieścił się w przedziale cenowym od 250$- 300$, a będzie porównywalny lub nawet trochę wyższej wydajności od i7-6850K($617.00 - $628.00) :D