Procesory

AMD wprowadza "odświeżone" procesory

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD poinformował o planie wprowadzenia do sprzedaży czterech nowych modeli procesorów. Jak się okazuje nie będę to zupełnie nowe konstrukcje lecz jedynie odświeżone i nieco przyśpieszone wersje modeli obecnych już na rynku.

Mimo wszystko ta niemalże kosmetyczna zmiana może przynieść sporo korzyści potencjalnym nabywcom, gdyż nowe procesory trafią do każdego z oferowanych przez AMD segmentów rynkowych, a ich docelowym zadaniem jest obniżka cen obecnie dostępnych w sprzedaży modeli. Jak nie trudno się domyślić, osoby zastanawiające się nad zakupem jednego z oferowanych modeli procesorów AMD otrzymają za cenę obecnego nieco szybszy układ.

Najsłabszym modelem który trafi do oferty sprzedaży będzie jednordzeniowy Sempron 145, opaty o rdzeń "Sargas" wykonany w 45 nm procesie technologicznym. Układ ten ma pozostać na rynku do pierwszego kwartału 2011 roku, kiedy to ma zostać zastąpiony przez Semprona 150. Procesor jest wyposażony w 1 MB pamięci podręcznej poziomu drugiego (Cache L2), jego zegar pracuje z częstotliwością 2,8 GHz, natomiast współczynnik TDP (Thermal Power Design) ma wynosić 45 W. Procesor ma kosztować zaledwie 35 euro.

AMD Sempron 145

Następny w kolejce jest trzyrdzeniowy Athlon II X3 450, który tak jak jego poprzednicy będzie bazował na układzie "Rana" wykonanym w 45 nm. Procesor będzie pracował z zegarem 3,2 GHz, będzie posiadał zaledwie 1,5 MB pamięci Cache L2. Jego współczynnik TDP ma wynieść 95 W. Zaś jego cena to jedyne 86 euro.

AMD Athlon II X3 450 w nowym opakowaniu...

Kolejny wprowadzany procesor to dwurdzeniowy układ Phenom II X2 560 BE oparty o wykonany również w 45 nm procesie rdzeń "Callisto", który będzie pracował z częstotliwością wynoszącą 3,3 GHz. Będzie to zdecydowanie najmocniejszy dwurdzeniowy układ AMD, każdy jego rdzeń będzie wyposażony w 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2) oraz 6 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (Cache L3). Współczynnik TDP ma wynosić 80 W. Procesor będzie dostępny w wersji Black Edition - czyli z odblokowanym mnożnikiem. Jego cena nie będzie przekraczała 100 euro.

AMD Phenom II X2 560 Black Edition


Najmocniejszą z wprowadzanych konstrukcji będzie sześciordzeniowy procesor Phenom II X6 1075T BE, oparty o rdzeń "Thuban", wykonany tak jak wszystkie pozostałe modele w 45 nm procesie technologicznym. Procesor będzie posiadał 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2) oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (Cache L3). Jego sześć rdzeni ma pracować z częstotliwością wynoszącą dokładnie 3 GHz. Jego współczynnik TDP ma wynosić 125 W, natomiast jego cena detaliczna ma nie przekraczać 199 euro. Warto odnotować, iż procesor trafił już do oferty przedsprzedaży (pre-order) kilku europejskich sklepów.

Phenom II X6 1075T BE


Źródło: Fudzilla

Polecamy artykuły:  
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b1tzz
  0
  będzie... będzie... będzie...
  • avatar
   Spirit
   0
   Bardzo mi się podoba polityka AMD. Praktycznie z każdym dniem bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że następny mój składak będzie stał na platformie AMD.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Phenom II X2 560 BE Jego cena nie będzie przekraczała 100 euro.

    Gdyby tylko tak było w sklepach... :]
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     3,3 Ghz? TDP 80W?
     Intel ma przesrane...

     ;D
     • avatar
      prznar1
      0
      taka mała poprawka. phenom 560 to jest zwykła wersja a 1075T to jest BE
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       czy ktoś jeszcze wie co jest szybsze od czego?
       kiedys bylo latwo, byla firma i czestotliwosc, teraz ja nie mam zielonego pojecia jak wyglada wydajnosc procesorow.
       nawet w testach mamy porownane 3-4modele z 50-ciu i nic mi to juz nie mowi
       • avatar
        toniek-94
        0
        Jaki jest sens odświeżać jednordzeniowego Semprona ? według mnie nie ma, a inne procki wyglądają nawet nawet, tylko nowe Athlony bazują na układzie "Rana" a te procesorów cięzko odblokowować do 4 rdzenia.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Kolejny kop w brzuch leżącego już intela ;)
         • avatar
          Dideq
          0
          Ja tez słyszałem że 1075T jest w wersji BE
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           No i gites.

           Tylko po jaką cholerę sempron? Chyba tylko po to by go odblokować
           • avatar
            Spikeblade
            0
            Sądzę, że 6 rdzeni będzie niezbyt potrzebne zwykłemu użytkownikowi PC'ta. Nawet jeśli ktoś będzie się zajmował dłubaniem w 2D/3D czy jakąś edycją wideo. Pewnie i będzie to standard, ale pobędziemy, zobaczymy :)
            • avatar
             piezol
             0
             Sempron akurat wydaje się być bardzo dobrą ofertą. Bardzo tani procesor do użytku stricte domowym. Jak ktoś nie gra, to sempron jest jak znalazł.
             Co do Phenoma X2 560... wydawałby się ciekawy, ale szczerze wątpię, że będzie poniżej 100 euro. Cena X2 555 w większości sklepów to od 360-390, mi się udalo za 330 wyrwać, wątpię, żeby cena w rzeczywistości była niższa niż te 410-420 zł.
             • avatar
              0
              Ciekawe czy Semprona do X6 będzie dało rady odblokować :)
              • avatar
               Warmonger
               0
               Ostatni chętnie przywitam w moim nowym, wypasionym komputerze :]
               • avatar
                carroarmato
                0
                Ja chyba i tak kupię I7 jak będę składać kompa za 2-3 miechy, może 860 jeszcze stanieje... myślałem o amd, ale chyba następną moją karta będzie geforce, a tego wolę łączyć z intelem. Może teoria, ale widzę co się dzieje w grach z połączenia intela z ati, które aktualnie ktore posiadam :)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Rozumiem, ze teraz AMD zacznie odgrzewać kotlety hehehee