Procesory

AMD wprowadzi Athlona II X4 ??

przeczytasz w 1 min.

Wg doniesień serwisu Hardware-infos, koncern AMD/ATI prowadzi zaawansowane prace nad wprowadzeniem na rynek procesorów AMD Athlon II X4. Na początek miałyby pojawić się w 4 wersjach, rózniących się TDP oraz taktowaniem.

Nowe Athlony to: Athlon II X4 600e, Athlon II X4 605e, Athlon II X4 620 i Athlon II X4 630. Dopisek "e" przy pierwszych dwóch oznacza, że charakteryzować się będą mniejszym TDP na poziomie 45W, podczas gdy dwie szybsze wersje będą pracować z TDP równym 65W. Wart dodać, że procesory będą pozbawione pamięci cache L3 i zostaną wykonane w procesie 45nm. AMD Athlon II X4 600e będzie taktowany z prędkością 2.2GHz, Athlon II X4 605e 2.3GHz, Athlon II X4 620 2.6GHz a najszybszy Athlon II X4 630 2.8GHz. Wszystkie 4 procesory zostaną wyposażone w 4 x 512KB pamięci cache L2.

Na rynek miałyby trafić także procesory Athlon II X2 235e/240e, Athlon II X3 400e/405e, Phenom II X3 700e/740 oraz Phenom II X4 805/900e/910/925. Niestety nie wiemy nic o datach ich premiery ani też cenach.

Fragment listy firmy MSI, na której znajdują się nowe procesory, a także informacje o TDP nowego Phenoma II X4 965 możecie znaleźć tutaj. Tak duża liczba premier procesorów koncernu AMD to mocne uderzenie wymierzone w koncern Intel. Ciekawym jest, jaka będzie odpowiedź "niebieskich" i czy zdecydują się oni na obniżkę cen już sprzedawanych procesorów, by podjąc walkę z konkurencją AMD.

Źródło: Hardware-infos

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konuz
  0
  Ufff...dużo chłopaki z AMD tego szykują...ale jak dla mnie to chyba lepiej by było gdyby do X4 wsadzili 4x1024kB cache...chociaż nie wiem czy ta L2 daje taki duży wzrost wydajności jak w procesorach intela...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Daje daje, ale AMD nie byłoby sobą gdyby nie dławili procesorów "wąskim gardłem".
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nieźle, ja czekam na tego athlona2 x4 620: Gigabyte AM3 + Coś z seri hd 5xxx, mocne chłodzenie Scythe Katana, OC i jedziemy:p
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     AMD same nowe procki nam serwuje
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Te Athlony II X4 620 i 630 są bardzo ciekawa ofertą, szkoda jednak, że jak już zauważył Konus nie daja w tych procesorach 4x1024 kb pamięci L2. Może to spowodować, że tak samo taktowany Athlon II X2 z 1 MB pamięci L2 na rdzeń będzie troszkę lepszy w aplikacji która nie wykorzysta czterech rdzeni. Tak mnie sie przynajmniej wydaje.

      Ale i tak chyba nabędę jeden z tych procesorów :) Ciekawe kiedy będzie ich premiera. Mam również nadzieję, ze zaraz po niej będą jakieś testy na benchmark dotyczące nie tylko ich szybkości ale również prądożerności i podatności na podkręcanie. Tak jak to miało zresztą miejsce w przypadku Athlona II X2 250 i Phenoma II X2.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ale super :D Ja chcę tego ze znaczkiem "e" :) A cache pewnie niewiele różnicy mi zrobi ;) Można porównać Phenoma II i Athlona II, niby ten pierwszy ma więcej kejczu (keszu?) a różnica nie jest duża. Ale za to 45 Wat! To jest wspaniałe osiągnięcie (moim skromnym zdaniem) :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        O ile się nie mylę, chodzi o to, że pamięć L1 jest umieszczona najbliżej jądra samego procesora co daje jej największą wydajność. Stanowi ona pomost między pamięcią L2, a jądrem procesora. A ze względu na miejsce w którym się znajduje nie może być tak duża jak pamięć poziomu drugiego.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Intel i obniżka cen. Ta jasne. Prędzej wymyślą coś żeby podstawić konkurencji nogę niż samemu pobiec trochę szybciej.
         • avatar
          XaRaDaS
          0
          A dadzą nowego BE ??

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login