Gry mobilne

Wojna trafiła do Angry Birds. Graczy atakuje Hamas

przeczytasz w 2 min.

Reuters donosi o incydencie dotyczącym gry Angry Birds. Pojawia się w niej brutalny film z bojownikami Hamasu w roli głównej. Materiał trafił też do innych, popularnych gier logicznych na urządzenia z Androidem i jest prezentowany dzieciom. 

Angry Birds nie należą do brutalnych gier. Tymczasem jego graczy zaskakuje film film przedstawiający bojowników Hamasu, przerażone izraelskie rodziny i atak rakietowy. Na czarnym ekranie wiadomości pada deklaracja: "Upewnimy się, że ci, którzy nam szkodzą, zapłacą wysoką cenę”. 

Proizraelski materiał propagandowy

Jest to produkcja, za którą odpowiada izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Potwierdził to szef działu cyfrowego Ministerstwa, David Saranga. Przyznał, że materiał stanowi część szerszej proizraelskiej akcji propagandowej.  

Chcemy, aby świat zrozumiał, co wydarzyło się tutaj, w Izraelu. To masakra. 

Sranga podkreślił, że reklamodawcy zobowiązali się wykluczyć z kampanii odbiorców poniżej 18 roku życia.  

Gry prezentujące brutalne nagranie

To się jednak nie wydarzyło. Reuters udokumentował co najmniej sześć przypadków europejskich graczy, którym chwile rozrywki przerwał proizraelski fim. Wśród nich nie brakowało dzieci, a materiał pojawiał się w takich tytułach jak: 

 • “Angry Birds” 
 • “Alice's Mergeland”  
 • „Stack” 
 •  „Balls Ropes”,  
 • „Solitaire: Card Game 2023” 
 • „Subway Surfers”. 

Tymczasem materiał izraelski można uznać za drastyczny. Przedstawia ataki rakietowe, eksplozje, zamaskowanych bandytów, przerażonych ludzi i groźby. Dla najmłodszych graczy jest on tylko i wyłącznie stresujący oraz nie ma znaczenia informacyjnego. Jego umieszczenie w grach nie tylko popularnych, ale i rekomendowanych dzieciom powinnno wzbudzić wątpliwości dostawców. Tak się nie stało.

Odpowiedzialni za prezentacje brutalnych terści dzieciom

Reuters ustalił, że źródłem reklamy umieszczonej w Angry Birds jest firma Rovio. Potwierdziła ona, że niepokojące treści “przez pomyłkę przedostały się do naszej gry” i obecnie są blokowane ręcznie.  Rzeczniczka firmy nie wskazała jednak który z partnerów reklamowych dostarczył materiał. Spośród 43 dostawców 12 (w tym Amazon, Index Exchange i Pinterest) odpowiedziało, że nie są odpowiedzialne za wyświetlanie reklam w Angry Birds.  

Podobnie uczyniły dwie z czterech firm wskazanych przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pozostałe dwie zareagowały inaczej. Do emisji przyznało się Google. Firma jest odpowiedzialna za odtworzenie ponad 90 reklam, ale odmówiła wskazania, gdzie zostały umieszczone. Serwis X nie odpowiedział na zapytanie w tej sprawie. 

Źródło: Reuters

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  1
  Chamstwo Izraela przebija wszystko...Promować się i szkalować Hamas wykorzystując gry...mega dno.
  • avatar
   PerfectDAY
   1
   Nie ma chyba nic gorszego od wpychania ideologii i brudów z realnego świata do gier. Po to człowiek gra w gry, żeby od tego wszystkiego odpocząć. Mnie już mdli od tych ciągłych bezsensownych wojen.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login