Ciekawostki

Gdzie jest najbliższy schron? Straż Pożarna pokazuje gdzie szukać

przeczytasz w 2 min.

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację przy pomocy której każdy będzie mógł znaleźć schron lub miejsce doraźnego schronienia. Jak działa i czemu powstała aplikacja Schrony?

Aplikacja Schron to najnowsze dziecko rządowej inicjatywy, służącej bezpieczeństwu ludności. Przy jej pomocy łatwo zlokalizujemy obiekty, które mogą okazać się pomocne na wypadek działań wojennych, klęsk żywiołowych i innych nagłych zdarzeń.

Jak działa aplikacja Schrony?

Aplikacja Schrony ma formę interaktywnej mapy. Pozwalając jej na śledzenie swojej lokalizacji, możemy liczyć, że wskaże nam najbliższy obiekt, który nadaje się na schron lub kryjówkę. Możemy też przeszukiwać jej zasoby na obszarze całego kraju, z pominięciem tak istotnego parametru jak nasz zasięg.

Zajdziemy w niej:

 • około 2 tysiące obiektów klasyfikowanych jako schrony 
 • około 9 tysięcy miejsc ukrycia (czyli tzw. schrony niehermetyczne)
 • 224 tysiące miejsc doraźnego schronienia.

Obecnie aplikacja ma tylko wersję webową. Skorzystać z niej możemy na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych, wyposażonych w przeglądarkę internetową.

Jej uruchomienie jest darmowe, a używanie może być w pełni anonimowe. Aplikacja Schrony wykorzystuje oprogramowanie Open Street Map i dysponuje ich standardową oraz satelitarną warstwą. Interfejs nie dostarcza więc większych wyzwań, co budzi nadzieję, że wyposażeni w łącze internetowe, poradzimy sobie z nim w stresującej sytuacji. 

Czemu ma służyć aplikacja Schrony?

Aplikacja Schrony jest już dostępna publicznie, ale została stworzona z innego, niż informacyjny, powodu. Służyła potrzebom ogólnopolskiej inwentaryzacji obiektów, które można uznać za miejsca doraźnego schronienia. Projekt ten realizowała Państwowa Straż Pożarna  okresie od października 2022 do lutego 2023 roku.

Pozyskując informacje z zasobów PSP, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego oraz administracji architektoniczno-budowlanej udało się wskazać 234 735 obiektów odpowiednich jako:

 • schrony: 903 
 • ukrycia: 8 719
 • miejsca doraźnego schronienia: 224 113

Pierwotnie były one oznaczane w aplikacji, którą ostatecznie uznano za użyteczne rozwiązanie dla szerszego grona odbiorców. Pojemność obiektów o pozytywnie zweryfikowanych możliwościach obronnych przekracza bowiem potrzeby populacji Polski. W miejscach doraźnego schronienia, schronach i ukryciach znajdzie się miejsce dla ponad 49 milionów ludzi.

Oczywiście, nie są one odpowiednie na każdą nagłą sytuację, a część obiektów wskazywanych jako schrony wymaga adaptacji.  Stąd tak drastyczna różnica pomiędzy raportem PSP, a zasobami aplikacji w kwestii tej kategorii budynków. W sytuacjach kryzysowych aplikacja Schrony może jednak stanowić wirtualną pomocną dłoń, która ma szanse uratować nam życie. Pod warunkiem, że los rzuci nas w okolice zaludnione i pozostawi w zasięgu sieci internetowej.

Źródła: gov.pl

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  11
  Oczywiście nic nie znaleziono, w całym mieście 0 schronów, 0 ukryć, 0 miejsc doraźnego schronienia. Poza tym nazywanie zwykłej mapy na stronie internetowej "aplikacją", jest jak nazywanie wody posiłkiem.
  • avatar
   pawluto
   6
   Jeden schron na ursynowie został sprzedany ( to nie żart ) ! Tak działa "państwo Polskie" mające za nic Polaków...
   Działo się to za PO - Walnie do tego przyczynił się hrabia Komorowski co skakał po fotelach a potem zajumał obraz z pałacu...o sokowirówce i ksero nie wspomnę...
   • avatar
    Altru
    5
    "W miejscach doraźnego schronienia, schronach i ukryciach znajdzie się miejsce dla ponad 49 milionów ludzi."

    Wymyślili sobie nazwę "doraźne schronienie" by walić manipulacje o 49 milionach a chodzi o zwykłe piwnice XD
    • avatar
     Halavin
     3
     Tylko mi ta aplikacja nie działa?
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      "Pojemność obiektów o pozytywnie zweryfikowanych możliwościach obronnych przekracza bowiem potrzeby populacji Polski. W miejscach doraźnego schronienia, schronach i ukryciach znajdzie się miejsce dla ponad 49 milionów ludzi."
      To jest kolejna debilna PiS-owska propaganda. 99,99% tych obiektów to piwnice.
      • avatar
       BariGT
       1
       Czego tak sie bocie? XD W mediach srednio co 2 tygodnie ruscy zostaja calkowicie pokonani/zbankrutowani a putin ginie w zamachu/na raka/swiruje. Jest pieknie, bawcie sie
       • avatar
        PeetBoss
        0
        Po 1, schrony za pewnie nie będą podane z przyczyn ochrony obiektu przed wandalami jak i nalotami.
        Po 2. Jak ktoś słusznie zauważył i napisał, i to na bank nie pomieści większości mieszkańców no chyba że to jakaś wieś, a więc na pewno będzie selekcja. Nie wnikam czy znajomości, ale na pewno urzędnicy i osoby główne dowodzące muszą być, pozostali zaś może być na zasadzie kobiety z dziećmi, a faceci np do obrony kraju (o ile będzie miało to jakiś sens heh).
        Po 3. MDS to najczęściej blokowiska a dokładnie piwnice. W mieście Wodzisławskim miejsc ukrycia może jest ze 2-3, więc jakieś tam są...
        Po 4. Zakładając że się dowiadujesz o nalocie, wsiadasz w auto i jedziesz... zrobi tak wiele osób co spowoduje już zator/korki bo ludzie pozostawiają auta gdzie popadnie. Po czym pójdziesz do schronu i dowiesz się ze już miejsc brakuje. Ja nie wiem czy nie lepiej zostać w domu i czekać na wojsko czy śmierć.
        Dla tego jak to rodzice mi gadali że jakby była wojna to nic nie zrobisz prócz czekania, bo i tak nigdzie na nic nie zdążysz. Zdążą ci co mają najbliżej.
        • avatar
         Mrmbr
         0
         PiSrael chce nas za ukrainkę na wojnę z rosją wysłać
         • avatar
          eskowik
          -1
          W Polsce schrony za bardzo sie nie przydarza bo tam bedzie selekcja czyli tak jak to jest w Polsce,kto może wejśc do spółki skarbu państwa no tylko znajomi rodzina i może jeszcze kilka innych dziwnych ludzi a tak to was rozstrzelają jak będziecie chcieli tam wejść.Polska to nie jest taki normalny kraj tylko to jest takie byle co no po prostu takie nic i nie liczcie na to że w razie W oni będa wam pomagać.Oni was jeszcze szybciej rozwalą niż Ruscy bo będa wiedziec że tyle sie w schronie pomieści i będa strzelać do was.A tam będa tak jakaś ciocia jakaś babcia rożnych tam urzedników .
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Małe info dla osób, którym nie działa.
           Koleś, który to robił, z jakiegoś powodu uznał, że opcja "zaznaczone" to pusty kwadracik. Zatem jeśli postanowicie zaznaczyć to co chcecie zobaczyć to tego nie zobaczycie.
           • avatar
            Lister
            0
            Jest błąd w legendzie. Ikona oznaczająca "Schron" odnosi się do "Ukrycia" i vice versa :)
            • avatar
             Aquagen
             0
             Czy są jakieś wytyczne co do parametrów technicznych jakie musi spełnić dobry schron? Powiedzmy, że chcę sobie zbudować bunkier, ale skąd mam wiedzieć jak grube ściany i strop mam wylać żelbetonem (i parametry samego betonu)?
             • avatar
              BombaX
              0
              Po informacji jakiegoś ministra czy chgw kogo zadzwonili do mnie rodzice że ruskie chcą jebnąć nas atomem i żeby szukać schronu i gromadzić konserwy... Jaki w tym cel żeby straszyć ludność ? Gdzie jest Nasz atom żeby w razie W oddać napastnikowi ?
              • avatar
               piccardo
               0
               Schrony, ani ZAPASY nie istnieją, tak samo jak firmy i majątek polski, wszytsko rozkradli na waszych oczach
               • avatar
                vacotivus
                0
                Przypadek, że teraz ujawniają? Nie sądzę...