Oprogramowanie

Aplikacje Adobe dla Chromebooków by wspomóc edukację

przeczytasz w 2 min.

Aplikacje Adobe trafiają na wybrane Chromebooki. To dobrze już nam znane narzędzia, z których korzystamy w systemie Android

Jak już wiemy Google przygotowuje się do udostepnienia Androidowych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play posiadaczom tegorocznych modeli Chromebooków. W licznych przypadkach te działania są podyktowane chęcią przekonania większej liczby studentów i uczniów do idei tych tanich „alternatyw” dla prostych notebooków. Tak też czyni Adobe, które udostępnia zoptymalizowane pod kątem Chromebooków aplikacje Adobe Creative Cloud.

Aplikacje Adobe na Chromebooki

Oczywiście nie będą to pełne wersje, a te warianty narzędzi, które już dobrze znamy z platformy Android. Posiadacze Chromebooków będą mogli skorzystać bez opłat z narzędzi Photoshop Mix. Lightroom Mobile, Illustrator Draw, Photoshop Sketch, Adobe Comp CC oraz Creative Cloud Mobile.

Intrygujące w tej całej zapowiedzi jest słowo “zoptymalizowane”. Czy oznacza ono tylko uwzględnienie kompatybilności z Chrome OS, czy jednak to coś więcej, co przełoży się na większą użyteczność niż w przypadku wersji tych aplikacji, z których korzystają posiadacze smartfonów czy tabletów?

Adobe podkreśla w swojej informacji prasowej, że głównym beneficjentem tego oprogramowania mają być osoby uczące się (w wieku kilkunastu lat), które w przyszłości widzą swoją karierę w branżach związanych z produktami tej firmy.

Chromebooki skrojone na miarę potrzeb edukacji

By jak najlepiej wykorzystać funkcje oferowane przez narzędzia Adobe i dostosować sprzęt do potrzeb edukacji, Google kieruje naszą uwagę ku nowej generacji Chromebooków, która zadebiutuje w tym roku.

Nowe modele - Acer Chromebook Spin 11 czy Asus Chromebook C213 wyposażono w takie funkcje jak wsparcie dla rysików oraz kamerę umieszczoną obok klawiatury. Tę kamerę (nazwaną hucznie World View Camera) można używać podobnie jak tylną kamerę w tablecie, gdy zdecydujemy się korzystać z Chromebooka w trybie tabletowym. Wspomniane Chromebooki dysponują również złączem USB typu C, które umożliwia ładowanie urządzeń.

Czy mój Chromebook będzie zgodny z aplikacjami Adobe?

Oczywiście cała edukacyjna otoczka to tylko argument, który ma przyciągnąć uwagę, a w praktyce z aplikacji Adobe będzie mógł korzystać każdy, kto będzie posiadał Chromebooka kompatybilnego z aplikacjami androidowymi z Google Play.

Wiemy że kompatybilność dotyczy wszystkich modeli oferowanych od tego roku. W przypadku już dostępnych urządzeń kompatybilne będą te, które znajdują się na tej liście.

A może od razu zastąpić Chrome OS systemem Android

Perspektywa wykorzystania aplikacji androidowych, a wśród nich narzędzi Adobe, brzmi zachęcająco, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy jeszcze dalecy od pełnego wsparcia i idealnego działania oprogramowania z Google Play na platformie Chrome OS. Pozostaje liczyć na to, że Adobe faktycznie przyłożył się do swojego oprogramowania i chociaż w tym przypadku nie będzie powodów do narzekania. Bo choć Chromebooki to przydatne i tanie urządzenia, które często mogą uratować nas w pracy, to funkcjonalność Chrome OS nierzadko jest niewystarczająca.

By wyeliminować ograniczenia narzucane przez Chrome OS konieczne jest rozwinięcie tej platformy. Tylko tak naprawdę wcale nie trzeba tego robić, bo przecież już mamy Androida. I nie sposób powiedzieć w tej chwili - trzeba było tak od razu.

Źródło: Adobe, inf.własna

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!