Tablety

Apple nie szuka testerów iPada

przeczytasz w 1 min.

Firma na razie nie przeprowadza takich akcji w sieci, mimo iż na Facebooku krążą tego typu informacje. Uważaj, to scam.

Nowy gadżet od Apple został wykorzystany przez cyberprzestępców jako przynęta, nakłaniająca internautów do przekazania numerów telefonów komórkowych i naciągnięcia ich na płatną usługę.

Strony Facebook o nazwach takich jak "Poszukiwani testerzy iPad'a - otrzymaj wcześniej iPad'a na własność!" oraz "Mega promocja - rozdajemy iPady!" żerują na naiwności internautów i ich pragnieniu posiadania nowego gadżetu za darmo.

Strony typu "scam" zazwyczaj zdobywają swoje ofiary w trzech etapach:

 1. "Zarejstruj się" na stronie
 2. "Zaproś znajomych" aby dołączyli do członkostwa i wzięli udział w "specjalnych promocjach"
 3. "domagaj się" lub "staraj się" o nagrodę.

Niektóre strony zawierają sfałszowane pozytywne komentarze innych użytkowników sieci Facebook, potwierdzające autentyczność oferty. Gdy ofiara zgłasza się po odbiór nagrody, zazwyczaj musi wziąć udział w quizie online i podać swój numer telefonu, na który rzekomo mają zostać wysłane wyniki.

 - Zaproszenie wszystkich znajomych do udziału w programie, którego odpowiednio nie zbadałeś, nie było aż takie złe, największym błędem jest udostępnienie swojego numeru telefonu komórkowego. Zostaniesz zapisany do usługi, która będzie cię kosztowała 10 dolarów tygodniowo, dopóki z niej nie zrezygnujesz. Scamerzy odpowiedzialni za utworzenie fałszywych stron na Facebooku z pewnością zgarniają część z tych pieniędzy dla siebie, "zapraszając" nieświadomych użytkowników do korzystania z usługi. - powiedział jeden z ekspertów firmy Sophos zajmującej się bezpieczeństwem w sieci.

W sieciach społecznościowych nie powinno się zapraszać znajomych na strony, których dokładnie nie zbadaliśmy. Ponadto, użytkownicy pod żadnym pozorem nie powinni ujawniać numerów swoich telefonów komórkowych, nawet pod pretekstem wykorzystania numerów jedynie do wysłania wyników quizu.

Źródło: Sophos

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jakub Kralka
  0
  No to sie moi znajomi z FB zdziwią :)
  • avatar
   mICh@eL
   0
   To przecież chore, podasz numer tel. kumpla, którego nie lubisz, a on będzie płacił kase co tydzień !?