Laptopy

Apple ma pomysł na... szklaną klawiaturę dla MacBooków

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa konstrukcja pozwoliłaby uniknąć problemów znanych z mechanicznych klawiatur, a ponadto dodatkowo odchudzić laptopa.

Firma Apple już od jakiegoś czasu boryka się z niedopracowaną klawiaturą w swoich laptopach MacBook i MacBook Pro. Rozwiązaniem problemu może być nowa konstrukcja oparta o... taflę szkła.

Amerykański producent zarejestrował wniosek patentowy na szklaną klawiaturę, która może znaleźć zastosowanie w kolejnych laptopach (jak w przypadku patentów, nie jest to jednak potwierdzone).

Apple - klawiatura

Nowa konstrukcja została pozbawiona elementów mechanicznych, dzięki czemu powinien uniknąć problemów obecnych mechanizmów motylkowych. Producent zastosował za to kilka warstw szkła, które mają naśladować standardową klawiaturę - najwyższa warstwa została specjalnie wyprofilowana i ugina się pod naciśnięciem.

Apple - klawiatura

Projekt Apple’a zakłada, że znak klawisza byłby wyświetlany, co ułatwiałoby zmianę układu klawiszy np. z QWERTZ na QWERTY.

Można podejrzewać, że zastosowanie szklanej klawiatury pozwoli dodatkowo odchudzić laptopa. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać kwestia wytrzymałości.

Źródło: ComputerBase, Engadget (foto)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  patol1984
  Fajnie jakby wymyślili klawiaturę wodną, można by schować do termosu, a jak się ubrudzi do przegotować i przez durszlak.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ta niedopracowana klawiatura to news sprzed 2 lat. Modele z 2016-2017 r. miały problemy z drobinkami zbierającymi się pod klawiszami. W modelach późniejszych i naprawianych wyeliminowano ten problem.
 • avatar
  leto1987
  Najlepiej niech zrobią wirtualną, sterowaną gestami przy użyciu googli VR.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak chcą odchudzić o 2 milimetry, to niech całkiem usuną klawiaturę.
 • avatar
  drfrank3nstein
  Lepszym pomysłem byłaby całkowicie płaska powierzchnia z "haptic feedback" i ekranem e-ink. Jedną z rzeczy które Apple robi najlepiej to ich taptic engine. Gdyby przyczepili do takiej tafli cztery takie wibratory to odpowiednio zsynchronizowane mogłyby symulować "kliknięcie" w dowolnym miejscu na takiej klawiaturze. Bez tego na takim uginającym się szkle będzie się pisało jak na kasie fiskalnej.
 • avatar
  Marucins
  Ta firma uwielbia patentować wszystko co się da.