Telefony

Apple trzęsie rynkiem smartphone’ów

przeczytasz w 1 min.

Apple iPhone to, trzeba przyznać, ogromny sukces dla koncernu z Cupertino. Za sprawą tego sprzętu firma jest uznawana obecnie za drugiego co do wielkości producenta smartphone’ów. Udziały Apple’a w rynku supertelefonów wynoszą aktualnie 17,3 proc., co jest imponującym wynikiem.

Analitycy rynkowi uważają Apple za drugiego co do wielkości producenta smartphone’ów. Firma plasuje się za korporacją Nokia i przed Research in Motion (RIM). Nokia ciągle ma pozycję dominującą: jej udziały wynoszą 38,9 proc., co oznacza że producent sprzedał ok. 15,5 mln telefonów w 3 kwartale br., zarabiając w ten sposób 39,9 mln dol. Apple może cieszyć się ze sprzedaży 6,9 mln urządzeń, co sprawia, że udziały tej firmy wynoszą 17,3 proc., natomiast RIM ma 15,2 proc. rynku i sprzedaż na poziomie 6,1 mln telefonów.


Apple iPhone – wspaniały sukces koncernu (Fot. Materiały prasowe)

Nokia coraz bardziej może obawiać się nacisków ze strony producentów telefonów znajdujących się w pierwszej piątce. Fińska firma straciła 3,8 proc. udziałów, podczas gdy Apple zwiększyło swoje dostawy sześciokrotnie, a RIM odnotowała 80-procentowy wzrost sprzedaży. Na liście, co warto wspomnieć, znajdziemy jeszcze firmy Motorola (miejsce 4) oraz HTC (5).

– Można się było tego spodziewać, że Apple w tym kwartale (mowa o 3 kwartale – przyp. red.) okaże się niemal liderem na rynku smartphone’ów. Pytaliśmy tylko o to, jak szybko uda się firmie wspiąć na wyżyny – okazało się, że bardzo szybko – skomentował pozycję rynkową firmy Steve’a Jobsa analityk z Canalys, Pete Cunningham. Znakomity rezultat Apple zawdzięcza nie tylko wprowadzeniu na rynek iPhone’a 3G, ale – przede wszystkim – rozszerzeniu swego zasięgu. Telefony iPhone możemy kupować obecnie także w Polsce.

Analityk oczekuje jednak, że firma RIM wróci z powrotem na drugie miejsce. Wystarczy że w ofercie pojawią się nowe modele, na które czeka mnóstwo osób (wiele użytkowników po prostu deklarowało, że czeka na dany model Blacberry).

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jedni czekają na Blackberry, inni na dotykowe Nokie. Jeżeli zapowiedź się sprawdzi i Nokia 5800 jest dopiero początkiem serii telefonów z dotykowym ekranem to Apple'owi nawet multitouch nie pomoże :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   nalezy dodac jeszcze jeszcze ipod touch bo to nie tylko mp4 :) choć to raczej jako palmtop..
   • avatar
    deel77
    0
    Niech walczą może coś z tego wyjdzie. Apple mnie nie prezekonuje, nokia podobnie.
    • avatar
     erte0
     0
     Skończy się epoka telefonów obsługiwanych jedną ręką:(