Wydarzenia

Rząd USA przyłapany na korzystaniu z pirackiego oprogramowania

przeczytasz w 1 min.

Firma Apptricity pozwała rząd Stanów Zjednoczonych. Powód? Niedotrzymanie opłat licencyjnych i korzystanie z nielegalnego oprogramowania przez dekadę.

piractwo klawiatura

Producent oprogramowania logistycznego – Apptricity – pozwał rząd Stanów Zjednoczonych. Powód? Niedotrzymanie opłat licencyjnych i korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania przez prawie dekadę. 

Apptricity to producent oprogramowania logistycznego, które przydatne jest do śledzenia położenia przesyłek, a także żołnierzy podczas misji o zwiększonym poziomie zagrożenia. Właśnie do tego drugiego celu wykorzystywał ją rząd Stanów Zjednoczonych. Problem jednak w tym, że jak się okazuje… nielegalnie.

Według firmy Apptricity rząd Stanów Zjednoczonych bezprawnie zainstalował oprogramowanie na 93 serwerach i około 9000 urządzeniach poza 500, za które faktycznie uiścił opłatę licencyjną. Biorąc pod uwagę, że cena licencji wynosi 1,35 miliona dolarów od serwera i 5 tysięcy dolarów od urządzenia, producent nie otrzymał przychodów w wysokości 224 milionów dolarów.

Apptricity logo

Producent oprogramowania złożył pozew do Sądu Federalnego przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, który jego zdaniem naruszył prawa autorskie. Początkowo domagał się dokładnie 224 543 420,80 dolarów. Rząd oficjalnie przyznał się do winy. Zakończyło się jednak na zapłaceniu firmie Apptricity zadośćuczynienia w wysokości 50 milionów dolarów.

żołnierz laptop

Rząd Stanów Zjednoczonych nie skomentował jeszcze oficjalnie tej sprawy. Przedstawiciele firmy Apptricity przyznali jednak, że pomimo afery mają nadzieję na dalszą profesjonalną współpracę.

Źródło: Neowin, BGR, bayoubuzz

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K.L.F
  9
  Burgery bankruty. Hahahahahahahahaha
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Ooo...no proszę.Ostoja sprawiedliwości, wolności itd, znowu zalicza wpadkę?No proszę! :)
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    "Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada" szach mat 'murrica
    • avatar
     irondick
     8
     Eee tam nie ma co się podniecać, dodrukują sobie te parę papierków jak to robią od lat.
     • avatar
      Author
      8
      Dlaczego nie aresztowali zwierzchnika rządu czyli prezydenta czy tylko obywatel odpowiada osobiście co to za demokracja?
      • avatar
       Next_Gen_1987
       7
       No i gdzie jest te ''ACTA"? ;-)
       • avatar
        dragoniczny
        6
        Tacy "wielcy zwolennicy" przestrzegania praw autorskich, a tu prosze, sami sobie kłody pod nogi rzucają.
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Zadośćuczynienie 50 baniek, kiedy dług opiewał na ponad 200 baniek? Apptricity ma nadzieję na dalszą profesjonalną współpracę z rządem?
         No przecież, ta sprawa śmierdzi na kilometr...

         Moja wersja jest taka:
         Rząd, pogrzebał w teczkach NSA i pewnie znaleźli jakiegoś haka na firmę. Dali 50 baniek (z kieszenie podatników), żeby uciszyć sąd, media i opinie publiczną. Firma przyparta do muru, zgodziła się na współpracę.
         Inna opcja to taka, że rząd da 50 baniek (powód jw.) i zapewni pierwszeństwo tej firmie na dostarczanie jakiegoś tam softu w zamian za ugodę...

         Moim zdaniem powinni wypłacić co do centa odszkodowanie, wszystkich odpowiedzialnych za tą kradzież, wsadzić do więzienia (nawet gdyby odpowiedzialnym był sam prezydent) i nałożyć dożywotni zakaz wykonywania tego zawodu.
         • avatar
          Konto usunięte
          3
          Ciekawe a raczej wiadome co by było jakby pogrzebać "u nas" ile na wierzch g....a by wypłynęło...??
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Dlaczego mnie to nie dziwi...
           • avatar
            Konto usunięte
            -2
            ale zaskoczenie, lewicowy rząd kradnie
            • avatar
             hapima
             0
             Myślę że im się opłacało i nawet podziękowali, zamiast 200 baniek dostali co prawda tylko 50 ale dodatkowo ich nie zamknęli za "współpracę z terrorystami". Niech żyje "wolna" Ameryka!