Wydarzenia

Rząd USA przyłapany na korzystaniu z pirackiego oprogramowania

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Apptricity pozwała rząd Stanów Zjednoczonych. Powód? Niedotrzymanie opłat licencyjnych i korzystanie z nielegalnego oprogramowania przez dekadę.

piractwo klawiatura

Producent oprogramowania logistycznego – Apptricity – pozwał rząd Stanów Zjednoczonych. Powód? Niedotrzymanie opłat licencyjnych i korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania przez prawie dekadę. 

Apptricity to producent oprogramowania logistycznego, które przydatne jest do śledzenia położenia przesyłek, a także żołnierzy podczas misji o zwiększonym poziomie zagrożenia. Właśnie do tego drugiego celu wykorzystywał ją rząd Stanów Zjednoczonych. Problem jednak w tym, że jak się okazuje… nielegalnie.

Według firmy Apptricity rząd Stanów Zjednoczonych bezprawnie zainstalował oprogramowanie na 93 serwerach i około 9000 urządzeniach poza 500, za które faktycznie uiścił opłatę licencyjną. Biorąc pod uwagę, że cena licencji wynosi 1,35 miliona dolarów od serwera i 5 tysięcy dolarów od urządzenia, producent nie otrzymał przychodów w wysokości 224 milionów dolarów.

Apptricity logo

Producent oprogramowania złożył pozew do Sądu Federalnego przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, który jego zdaniem naruszył prawa autorskie. Początkowo domagał się dokładnie 224 543 420,80 dolarów. Rząd oficjalnie przyznał się do winy. Zakończyło się jednak na zapłaceniu firmie Apptricity zadośćuczynienia w wysokości 50 milionów dolarów.

żołnierz laptop

Rząd Stanów Zjednoczonych nie skomentował jeszcze oficjalnie tej sprawy. Przedstawiciele firmy Apptricity przyznali jednak, że pomimo afery mają nadzieję na dalszą profesjonalną współpracę.

Źródło: Neowin, BGR, bayoubuzz

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K.L.F
  Burgery bankruty. Hahahahahahahahaha
  9
 • avatar
  Konto usunięte
  Ooo...no proszę.Ostoja sprawiedliwości, wolności itd, znowu zalicza wpadkę?No proszę! :)
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  "Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada" szach mat 'murrica
  8
 • avatar
  irondick
  Eee tam nie ma co się podniecać, dodrukują sobie te parę papierków jak to robią od lat.
  8
 • avatar
  Author
  Dlaczego nie aresztowali zwierzchnika rządu czyli prezydenta czy tylko obywatel odpowiada osobiście co to za demokracja?
  8
 • avatar
  Next_Gen_1987
  No i gdzie jest te ''ACTA"? ;-)
  7
 • avatar
  dragoniczny
  Tacy "wielcy zwolennicy" przestrzegania praw autorskich, a tu prosze, sami sobie kłody pod nogi rzucają.
  6
 • avatar
  Konto usunięte
  Zadośćuczynienie 50 baniek, kiedy dług opiewał na ponad 200 baniek? Apptricity ma nadzieję na dalszą profesjonalną współpracę z rządem?
  No przecież, ta sprawa śmierdzi na kilometr...

  Moja wersja jest taka:
  Rząd, pogrzebał w teczkach NSA i pewnie znaleźli jakiegoś haka na firmę. Dali 50 baniek (z kieszenie podatników), żeby uciszyć sąd, media i opinie publiczną. Firma przyparta do muru, zgodziła się na współpracę.
  Inna opcja to taka, że rząd da 50 baniek (powód jw.) i zapewni pierwszeństwo tej firmie na dostarczanie jakiegoś tam softu w zamian za ugodę...

  Moim zdaniem powinni wypłacić co do centa odszkodowanie, wszystkich odpowiedzialnych za tą kradzież, wsadzić do więzienia (nawet gdyby odpowiedzialnym był sam prezydent) i nałożyć dożywotni zakaz wykonywania tego zawodu.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekawe a raczej wiadome co by było jakby pogrzebać "u nas" ile na wierzch g....a by wypłynęło...??
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Dlaczego mnie to nie dziwi...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  ale zaskoczenie, lewicowy rząd kradnie
  -2
 • avatar
  hapima
  Myślę że im się opłacało i nawet podziękowali, zamiast 200 baniek dostali co prawda tylko 50 ale dodatkowo ich nie zamknęli za "współpracę z terrorystami". Niech żyje "wolna" Ameryka!