• benchmark.pl
 • Gry
 • Twórcy ARMA 3 zatrzymani za szpiegostwo - podobno w Grecji zbierali tylko materiały do gry
Gry

Twórcy ARMA 3 zatrzymani za szpiegostwo - podobno w Grecji zbierali tylko materiały do gry

przeczytasz w 2 min.

Ciężkie życie twórcy gier militarnych

Dwóch twórców z czeskiego studia Bohemia Interactive zostało zatrzymanych w Grecji. Studio odpowiedzialne za stworzenie pierwowzoru gry Operation Flashpoint oraz za produkcję militarnego symulatora pola walki - serii ARMA, wysłało ich tam celem prac nad kolejną odsłoną serii.

Studio Bohemia Interactive obecnie pracuje nad grą ARMA III, której premiera zaplanowana została na marzec 2013. Poprzednie odsłony cyklu, jak i wszystkie gry czeskiego studia wliczając w to kultowe już Operation Flashpoint, popularność zdobyły ze względu na dokładne odwzorowanie pola walki, swobodę działania, ogromne tereny, dobrą oprawę audiowizualną oraz odwzorowanie realiów wojny.

arma iii logo bohemia interactive twórcy aresztowanie grecja gra

Produkcje studia Bohemia są jednak dosyć specyficzne i nie trafiają do masowych graczy jak chociażby seria Call of Duty czy Battlefield, które opierają się na zupełnie innych elementach, często dalekich od realizmu i wysokiego stopnia trudności, znanych z gry ARMA.

arma 3 teren gra

Poprzednia część ARMA II: Armed Assault odniosła spory sukces, doczekała się również kilku dodatków, a ostatnio w kilka lat po premierze znowu wróciła na szczyty miejsc w rankingach sprzedaży, a to dzięki modyfikacji DayZ, w którą gra już grubo ponad milion graczy. Gra DayZ jest bowiem modem do gry ARMA II: Combined Operation.

bohemia interactive arma iii

Studio obecnie intensyfikuje swoje prace nad kolejną odsłoną gry ARMA, do tego celu kompletują dokumentację prawdziwych obiektów wojskowych, celem ich późniejszego odwzorowania w grze. Twórcy w tym celu podróżują po całym świcie, zbierając informacje o takich obiektach, ostatnio jednak dwójka z nich została zatrzymana na wyspie Lemnos w Grecji.

bohemia czechy arma iii gamestar

Pracownicy studia robili zdjęcia ciekawych obiektów wojskowych, zbierali dane oraz pomysły, które można z tego terenu zaimplementować w grze. Lokalne władze postanowiły aresztować dwóch twórców, są oni obywatelami Czech w wieku 28 i 33 lat. Ich zachowanie, połączone z nadmiernym zainteresowaniem obiektami wojskowymi wzbudziło podejrzenie miejscowych stróżów prawa, którzy w trakcie przeszukiwania znaleźli u nich liczne zdjęcia obiektów militarnych.

 


 

Oczywiście zatrzymani tłumaczyli się, że są pracownikami czeskiego studia Bohemia Interactive i zbierają dane na potrzeby gry ARMA III, to jednak nie przekonało Greków, którzy postanowili postawić im zarzut szpiegostwa. Sprawa sądowa obecnie jest w toku, trwa jej wyjaśnianie. Na chwilę obecną nie znamy więcej szczegółów, całe zdarzenie zostało już oficjalnie potwierdzone przez studio Bohemia. Czekamy wiec na rozwój wydarzeń.

arma 3 screen gra czechy aresztowani

Więcej o Bohemia Interactive:

Źródło: BiStudio, G4TV, IGN

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  30
  Nieplanowana i skuteczna promocja nadchodzącego tytułu :D
  • avatar
   shamoth
   6
   No i BI będzie musiało 10% dochodu ze sprzedaży ArmA III przekazać Grecji ;]

   W sumie taki news potwierdza to co się mówiło i czuło grając w ich symulatory pola walki, chłopaki przykładają się do tego co robią. Nie wykluczone że w trakcie prac nad IV wyślą swoich ludzi w jakiś rejon konfliktu zbrojnego...
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Uwaga dla purystów - "Greków" a nie "greków". Obywateli danego kraju piszemy z wielkiej litery.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     tak cos czulem, ze Czesi planuja inwazje na Grecje...
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Może są szpiegami i na zlecenie Niemiec/Francji szykują inwazję? Jakoś ten pakiet pomocowy Grecja musi spłacić. Jak nie po dobroci, to...
      • avatar
       wdowa94
       3
       Szpiegostwo- To było szpiegostwo, ale zatrzymanie wręcz musiało wynikać z tego iż nie mieli żadnych dokumentów potwierdzających to iż fotografują obiekty militarne, a tym bardziej nie dostali zgody od właścicieli/-a tych obiektów.
       To po prostu wina Bohemii- Co do reklamy to owszem, ale raczej ten kto się Armą nie interesował, nadal się nią interesować nie będzie
       • avatar
        Bosman
        2
        Inteligentni jak Włosi, którzy kiedyś zobaczyli napis "Laden" na niemieckiej ciężarówce i zatrzymali kierowcę w związku z podejrzeniem o związek z AL-Kaidą.
        • avatar
         Dudi4Fr
         2
         Darmowa promocja produktu a zarazem z duża dokładnością będą mogli zaprojektować pier**l w Arma III jeśli w jakimś intro pokażą wojaków w niewoli...
         • avatar
          RexRX
          1
          No to oby ich wypuszczili bo inaczej sobie posiedzą w celi przez 20 lat.
          • avatar
           kitamo
           1
           Teraz jedna z misji powinna oparta o prawdziwe wydarzenia i miec na celu odbicie zakładników z wiezienia w grecji :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Do gry czy nie, fakt jest że robili zdjęcia obiektów wojskowych, a tego robić bez pozwolenia nie wolno. Żadne państwo nie chciałoby aby każdy wiedział co i ile mają na wyposażeniu. Szpiegostwo to poważna sprawa więc myślę że chłopaki będą mieli duże problemy. Nic nie pomogą tłumaczenia że to zdjęcia do gry. Co innego są zdjęcia miasta i publicznych obiektów - z wojskiem niema żartów!
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             Dziś nie powinno się nikomu ufać i sądzę, że decyzja jak najbardziej słuszna. Skoro obserwowali jakieś cele wojskowe, strategiczne, bez dostania zezwolenia i poinformowania odpowiednich władz - jak najbardziej należy się kara ! Wszak sama gra to może być tylko przykrywka ;)

             Podobieństwo można dostrzec w poczynaniach Google. Jeżdżą po wielu państwach, tykają dokładne fotki poszczególnych miast i przy okazji szpiegowali mieszkańców włamując się do niezabezpieczonych sieci wifi.
             Same foto, to przecież nic złego, a nawet bardzo przydatne, bo można zwiedzać miasta w których nigdy nie postawimy swojej nogi. Jednak gdyby jakieś państwo postanowiło najechać na inne, to takie zdjęcia(dane) mogą się obrócić przeciwko jakiemuś państwu, które zostanie zaatakowane... Są o wiele dokładniejsze niż mapy.
             • avatar
              Konto usunięte
              -11
              Pewnie im zapłacili, żeby ich aresztowali dla reklamy.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               No to zacznijmy od skazania turystów za robienie zdjęć. Następnie powsadzajmy ludzi robiących filmy dokumentalne i wojenne.
               Przypadkiem sprzęt wojskowy który jest wystawiony publicznie nie jest w NATO jawny? A skoro ludzie i tak o nim wiedzą to co za różnica czy ktoś zrobi temu zdjęcie, szczególnie gdy będzie ono wykorzystane przy tworzeniu gry promującej poniekąd wojsko.
               Równie dobrze proponuję wsadzać za kraty każdego aktora grającego Bonda w trakcie kręcenia materiału w różnych krajach wszak jak powszechnie wiadomo jest on szpiegiem.
               • avatar
                helfi
                0
                Grecy są wrażliwi na te tematy ze względu na bliskość turków mimo ,że inwazja tych drugich jest czymś raczej nie możliwym.
                • avatar
                 magus
                 0
                 a już liczyłem ze zagram sobie w ArmA 3 jeszcze w tym roku:/