Procesory

Arrandale 32+45nm będzie zużywać 35W!

Dariusz Wieleba | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dariusz Wieleba
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Arrandale - procesor dual-core wykonany w technologii 32nm wraz ze zintegrowanym procesorem graficznym 45nm - charakteryzować będzie się TDP wynoszącym 35W. Układ ten przeznaczony głównie na rynek notebooków będzie jednym z pierwszych układów CPU+IGP. 

Wysokość TDP na poziomie 35W nie jest rewelacją, jeśli weźmiemy pod uwagę niski proces technologiczny Arrandale. Dla porównania Core 2 Duo T9400 pracujący z prędkością 2.54GHz także ma 35W TDP, a T9600 2.66GHz tylko 25W.

Chipset GM45, na którym pracują miedzy innymi T9400 i T9600 potrzebuje około 12W, a kolejne 5W mostek południowy. W sumie cały notebook zużywa około 52W. Arrandale ze swoimi zintegrowanymi układami jest z pewnością krokiem do przodu w dziedzinie oszczędzania energii, lecz nie można tu mówić o rewolucji. Tymczasem jednym z haseł Intela promujących zintegrowane układy CPU wraz z GPU była chęć diametralnego zmniejszenia zużycia energii. 

Przypomnijmy, że równocześnie z premierą Arrandale w 2010 roku na rynku mają pojawić się procesory należące do klasy Ultra Low Voltage z TDP na poziomie zaledwie 10W. Czyżby rewolucja zapowiadana przez firmę Intel okazała się nieudanym pomysłem? 

Źródło: Fudzilla

 

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal2klb
  A jak ze zintegrowanym układem graficznym, jaka będzie jego wydajność.
  Te procesory będą miały od 2 do 4 rdzeni? :)
 • avatar
  HemaN
  "T9600 2.66GHz może pracować z napięciem tylko 25W". Chyba ktoś nie uważał na lekcjach fizyki ;) .
 • avatar
  Konto usunięte
  "Przypomnijmy, że równocześnie z premierą Arrandale w 2010 roku na rynku mają pojawić się procesory należące do klasy Ultra Low Voltage z TDP na poziomie zaledwie 10W." Niektore atomy ciagna mniej, ale rozumiem za wydajnoscia nie grzesza, chyba ze powyzsze CPu beda mialy spora wydjanosc.
 • avatar
  Konto usunięte
  niech próbuja - w końcu im sie uda - a tak na marginesie to jakby teraz wypuścili bardziej oszczedne procki to co by bylo z seria low voltage? stała by się juz nie low voltage:/
 • avatar
  Konto usunięte
  Chciałbym przypomnieć że TDP nie jest realnym odzwierciedleniem poboru prądu przez dany element. Porównując z E5200 który ma TDP na poziomie 65W-energii cieplnej a realnie wciąga ok 25 W wnioski można sobie samemu wyciągnąć.
 • avatar
  Harry Lloyd
  Ten news to porażka jakich mało, zarówno autora, jak i panów moderatorów. Ktoś wogóle zajrzał do oryginalnego newsa na Fudzilli przed publikacją tej wiadomości? Chyba nie, bo wyszły kompletne bzdury.

  Po pierwsze - cała porcja newsa począwszy od informacji o Core 2 Duo dotyczy ISTNIEJĄCYCH platform, a nie przyszłych, i służy porównaniu poboru prądu. Konkretnie chodzi mi tu o chipset, popisałeś się kompletną niewiedzą. GM45 to mobilny chipset dla procesorów Core 2 i staszych.

  Tak więc przykładowo połączenie GM45 + T9600 daje nam łącznie 37 W + mostek południowy.

  Arrandale będzie występował w trzech poziomach TDP - 18/25/35 W. Te procesory mają WBUDOWANY mostek północny (kontroler pamięci, kontroler PCI-E oraz rdzeń graficzny). Tak więc TDP procesora zawiera w sobie TDP mostka północnego. Na płycie głównej będzie wyłącznie mostek południowy, który zreszą już się tak nie będzie nazywał.

  Czyli zakładając najbardziej energooszczędne kombinacje:
  GM45 + ULV Core 2 -> 12 + 10 = 22 W + SB
  ULV Arrandale -> 18 W + SB

  Czyli już widać że w kwestii samego poboru mocy zyskujemy, przynajmniej teoretycznie, bo jak wiadomo realny pobór prądu jest niższy niż TDP, trzeba będzie poczekać na testy żeby zobaczyć realne wartości.

  Polecam autorowi trochę poczytać o Nehalemach i jego pochodnych.
 • avatar
  Szymon331
  Heh, mogliby już całość wcisnąć w 32 nm ale pewnie taki zabieg będzie miał miejsce za parę miesięcy.
 • avatar
  Harry Lloyd
  Ale napisałes że Arrandale będzie montowany na GM45, co jest niemożliwe do wykonania nawet jak by ktoś chciał to zrobić.

  A bardziej tu interesujące jest jak będzie wyglądać wydajność proców i grafiki przy danych TDP, bo prawdopodobnie w obu przypadkach będzie zysk, dlatego zmniejszenie poboru prądu nie będzie powalać. Jednak trzeba poczekać.