• benchmark.pl
 • ASUS DRW-24B5ST: energooszczędna nagrywarka DVD - cena i specyfikacja

ASUS DRW-24B5ST: energooszczędna nagrywarka DVD - cena i specyfikacja

przeczytasz w 2 min.

O 50% mniejsze zapotrzebowanie na moc

Firma ASUS zbudowała nową nagrywarkę DVD DRW-24B5ST, która dzięki specjalnym rozwiązaniom pobiera o 50% mniej mocy w porównaniu do starszych modeli.

Ekologiczny trend dotarł do branży IT już jakiś czas temu. Popularne są urządzenia produkowane z nieszkodliwych materiałów, zasilacze o dużej sprawności oraz podzespoły komputerowe pobierające mniej mocy. Firma ASUS wpadła na pomysł, aby skonstruować ekologiczną nagrywarkę płyt DVD.

ASUS DRW-24B5ST nagrywarka zdjęcie

Model ASUS DRW-24B5ST na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych tego typu konstrukcji. Także montuje się ją w zewnętrznej zatoce 5,25 cala i ma czarno-srebrny kolor. Kluczem do sukcesu jest jednak E-Green, która automatycznie zamyka aplikację obsługującą napęd, kiedy ten nie jest używany. Dzięki temu pozwala na zaoszczędzenie nawet 50% energii.

Oprócz tego producent zastosował w nim technologię ochrony nośnika E-Hammer, technologię ochrony danych Disc Encryption II i interfejs „przeciągnij-i-nagraj” Drag-and-Burn.

Model ten komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA i został wyposażony w 1536 KB pamięci podręcznej. Płyty DVD z prędkością do 24x, natomiast CD z prędkością do 48x.

ASUS DRW-24B5ST nagrywarka technologia E-Green schemat

Specyfikacja nagrywarki ASUS DRW-24B5ST:

 • format: 5,25 cala
 • wymiary: 146 x 170 x 41 mm
 • waga: 650 gramów
 • pamięć podręczna: 1536 KB
 • interfejs: SATA
 • prędkość odczytu: DVD+R - 16X, DVD-R - 16X, DVD+RW - 12X, DVD-RW - 12X, DVD-ROM - 16X, DVD+R(DL) - 12X, DVD-R(DL) - 12X, DVD-ROM(DL) - 12X, DVD-RAM - 12X, Odtwarzanie filmów DVD - 6X, CD-R - 48X, Odtwarzanie VCD - 16X, CD-RW - 40X, CD-ROM - 48X, Odtwarzanie płyt audio CD - 16X
 • prędkość zapisu: DVD+R - 24X, DVD-R - 24X, DVD+RW - 8X, DVD-RW - 6X, DVD+R(DL) - 12X, DVD-R (DL) - 8X, DVD-RAM - 5X, CD-R - 48X, CD-RW : 24X

ASUS DRW-24B5ST nagrywarka opakowanie zdjęcie 

Nagrywarka ASUS DRW-24B5ST jest już dostępna w Polsce, a jej cena wynosi 80 złotych. Model ten jest objęty 24-miesięczną gwarancją producenta.
 

Więcej o napędach optycznych:

Źródło: ASUS

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Energooszczędnej nagrywarki jeszcze nie było. Zawsze to jakiś jak dotąd nie znany chwyt marketingowy. Obecnie nagrywarki niczym istotnym się nie różnią.
  • avatar
   wizdar
   1
   Pewnie zmniejsza efekt cieplarniany przez redukcję emisji CO2.

   • avatar
    StartX_pl
    0
    Od 5 lat nagrywarki szybciej nie nagrywają, są nadruki na płyty, więc czym się innym wyróżnić jak nie produktem eco/green. Przeciętna nagrywarka potrzebuje ok MAX 10W, więc oszczędność będzie nie 50% a DO 50% czyli do 5W. Biorąc pod uwagę, że przeciętny konfig z monitorem pobiera 150-200W w idle to wynik żaden, tym bardziej że nagrywarka jest używana przez może 1% czasu działania calego komputera.

    Brawo ASUS, planeta ocalona!
    • avatar
     piotrek8x
     -2
     Czyli zamiast 7-8w pobiera 3,5-4w?:D Ogromna różnica.
     • avatar
      Konto usunięte
      -7
      nagrywarki DVD :P to jeszcze istnieje ?? :P
      • avatar
       MasterBarti
       0
       Może i mała różnica w poborze prądu dla jednostki, ale weźcie pod uwagę ile się oszczędzi jak milion użytkowników kupi te nagrywarki ?
       Różnica już jest olbrzymia, a teraz weźcie pod uwagę postęp i że wszyscy producenci będą chcieli mieć takie bądź lepsze (bardziej energooszczędne) nagrywarki i nie tylko. Teraz wyobraźcie sobie wszystkie urządzenia wyposażone w czytniki optyczne, będą ich setki milionów. Weźcie więc zużycie energii o chociażby 1W niższe. Ile zaoszczędziliśmy ?
       Biorąc pod uwagę że jakieś ~90% energii dostarczanej do domów pochodzi z źródeł nieodnawialnych jest co oszczędzać.

       Jestem za :)