Oprogramowanie

Aura: nowy interfejs Google Chrome na filmach

przeczytasz w 1 min.

Akceleracja i inne udogodnienia

Projekt Aura to nic innego jak nowy menadżer okien dla przeglądarki Google Chrome. Jego głównym atutem ma być pełna akceleracja samego interfejsu, a nie jak do tej pory treści znajdujących się w przeglądarce. Brzmi zawile? Niekoniecznie.

Google chce by ich przeglądarka wyróżniała się na tle konkurencji nie tylko pod względem szybkości wyświetlania stron, ale również funkcjonalności. Dzięki zastosowaniu akceleracji sprzętowej okno przeglądarki będzie mogłbyć dowolnie modyfikowane i zmieniane, a to wszystko bez zmartwień o problemy z wydajnością czy stabilnością. Widać, że inżynierom z Google zostało jeszcze sporo pracy, jednak widać już pierwsze efekty.

Francuis Beaufort, francuski developer Chrome, poprzez swój profil na Google+ zamieścił dwa filmiki prezentujące interfejs Aura w obecnej formie. Widać na nim uruchomioną przezroczystość okien, oraz przeciąganie okien na nowym interfejsie. Według informacji do których dotarliśmy, Aura pojawi się oficjalnie w Chrome nie wcześniej niż w wersji oznaczonej numerem 18.

Nowy interfejs to również niezależność pod względem systemu operacyjnego. Przeglądarka wprowadza własny menadżer okien, oznacza to, że niezależnie czy zainstalujemy ją na systemie Windows, Linux, Mac OS X czy Chrome OS zawsze będzie wyglądać tak samo i oferować tą samą funkcjonalność.

Trudno stwierdzić czy takie rozwiązanie przyjmie się w przypadku komputerów. Wprawdzie tutaj liczy się stabilność i szybkość przeglądania stron, a w dużej mierze „bajery” graficzne schodzą na drugi plan.


Więcej o Google Chrome:

Źródło: Tom's Hardware

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  8
  Mi ogólnie podoba się nowy wygląd interfejsu programów od Google :)

  Jest prosty i wyraźny, kolorowy :)
  • avatar
   wronatlen
   3
   fajnie. rok 1995/96 - przeglądarki internetowe. 1998 - wykorzystanie z bibliotek directX direct draw 2D dla generowania treści. 2011/12 - pracujemy nad wykorzystaniem 3D żeby wygenerować.. okno :) FAAAJNIE.
   mam nadzieję że moje 2351 rdzeni cuda da radę :/ może trzeba będzie upgradeować grafikę żeby obsłużyła chroma :D :P
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Nie żeby coś... ale ja tam nie widzę żadnych zmian. Może przez to że mam wersje dev? (Aktualnie 17.0.942.0)
    • avatar
     kerry_sd
     1
     nowy wygląd googla i yutuba to porażka kompletna, chyba robili go pod konsole... albo dla amerykańskich użytkowników
     • avatar
      jarekzon
      1
      Ostatnio cały czas korzystam z Chroma, i chyba przy nim zostanę, podoba mi się.
      • avatar
       Pokrakk
       -1
       No no no... Chrome konsekwentnie nam ewoluuje w stronę samodzielnego systemu operacyjnego - nie wyszło z Chromium OS, więc Google realizuje swój pomysł metodą małych kroczków. Jest już wsparcie 3D, niedługo będzie i kontrolerów do gier (jak i samych gier - wystarczy sprawdzić "Chrome Experiments"), teraz własny, niezależny, wspierany sprzętowo menedżer okien...

       Panowie - podziw się należy.

       Osobiście mnie to cieszy. Nie mam jakiś szczególnych wymagań co do peceta - jak zresztą co najmniej trzy czwarte jego użytkowników - więc jeśli w Chrome będę mógł edytować grafikę, muzykę i pograć w sensowne FPS-y, to więcej mi do szczęścia nie trzeba (no i w końcu będę mógł całkowicie uniezależnić się od systemu operacyjnego).
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Bezsensowne tracenie energii i co za tym idzie krótsza praca laptopa na baterii.
        • avatar
         dzumms
         -9
         i tak opera najlepsza!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja korzystałem z Mozilli ale ostatnio tak zamulała, że przeszedłem na chrome i jest git.