Bezpieczeństwo

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod Allegro

przeczytasz w 2 min.

Firma antywirusowa AVG przestrzega użytkowników przed fałszywymi wiadomościami pochodzącymi rzekomo od Allegro.

allegro fałszywe wiadomości podszywanie się spam avg ostrzeżenie

Użytkownicy popularnego w Polsce serwisu aukcyjnego Allegro powinni mieć się na baczności, otóż jak informują eksperci z firmy AVG, zajmującej się rozwojem rozwiązań antywirusowych zapewniających bezpieczeństwo komputerowe – dotarło do nich wiele informacji o podejmowanych próbach wyłudzeń danych od użytkowników serwisu.

W ostatnim czasie wielu internautów otrzymało wiadomości e-mail zawierające informację o konieczności potwierdzenia swojego konta w serwisie Allegro. Sama wiadomość informuje o próbie logowania na konto w serwisie Allegro z kilku różnych adresów IP. W związku z tym w wiadomości zawarto prośbę o powtórne zalogowanie do serwisu i potwierdzenie danych w celu uwiarygodnienia naszej tożsamości.

W celu uwiarygodnienia oszustwa, oprócz nagłówka i nazwy nadawcy identycznych w przypadku prawdziwych wiadomości otrzymywanych z obsługi serwisu Allegro, sama wiadomość została wysłana z adresu e-mailowego, który nie wzbudza wątpliwości: ([email protected]).

avg fałszywe wiadomości allegro

Wnikliwi zauważą jednak, że wysłana wiadomość nie pochodzi z polskich serwerów, a z włoskich – co już wzbudza podejrzenia próby wyłudzenia danych. W wiadomości użytkownik zwykle jest przekierowywany na fałszywą stronę, która jest łudząco podobna do strony logowania Allegro. Na całe szczęście fałszywa strona, o której mówimy, została już zablokowana przez Google, to jednak jak pokazuje praktyka w podobnych sytuacjach, nie mijało dużo czasu, do pojawienia się kolejnych, dlatego internauci powinni uważać na kolejne wiadomości tego typu w przyszłości.

Sama wiadomość chociaż zawiera błędy ortograficzne, to w temacie i treści jest łudząco podobna do prawdziwych powiadomień Allegro, zgadzają się m.in. dekoracje graficzne, kolorystyka, ramka z przydatnymi informacjami, pełen podpis i sygnatura Grupy w stopce.

avg fałszywa wiadomość allegro

Ponadto oszuści żądają od użytkownika logowania się za pomocą adresu e-mail, natomiast w przypadku prawdziwego kontaktu z Allegro wymagany jest login do serwisu. Elementy te można bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy nie mamy dużo czasu na dogłębne przyjrzenie się otrzymanej wiadomości. Jak się okazuje, tego typu SPAM z podmienionym nagłówkiem i fałszywym adresem nadawcy to jedna z najpopularniejszych i regularnie powracających metod wyłudzeń danych w Internecie.

Pamiętajmy, że banki, sklepy internetowe i portale aukcyjne nigdy nie proszą nas o podanie hasła. Warto o tym pamiętać, gdy otrzymujemy tego typu wiadomość. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktujmy się bezpośrednio z portalem lub pomocą techniczną naszego oprogramowania antywirusowego. Pozwoli nam to oszczędzić dużo nerwów i pieniędzy” – przestrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

Źródło: AVG

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Dobrze, że oszuści po polsku nie 'umią' pisać. Każdemu powinna się czerwona lampka zaświecić na widok takich kulfonów językowych...
  • avatar
   Nietrol
   4
   ja od razu rozpoznalem probe wyludzenia. dlatego przestepcy wyludzili ode mnie okolo 100 loginow i hasel, niektore bardzo dluuuugie i ze wszystkimi znakami specjalnymi, niech sobie popróbują...
   • avatar
    poprostujakub
    1
    Poza tym strona logowania Allegro sygnalizuje na pasku adresu połączenie szyfrowane - wątpię czy oszuści byliby tak ambitni żeby posługiwać się takimi narzędziami.
    • avatar
     Damian_jo
     1
     "Ponadto oszuści żądają od użytkownika logowania się za pomocą adresu e-mail, natomiast w przypadku prawdziwego kontaktu z Allegro wymagany jest login do serwisu."

     Cytuję z Allegro (strona logowania)
     "Masz już konto?
     E-mail lub login "

     Druga sprawa - wystarczy przeczytać kilka maili od prawdziwego Allegro i zawsze jest podana informacja że prawdziwe Allegro zawsze wyśle maila z naszym nickiem/loginem (coś w stylu "Witaj Kochanowskix622" )

     No i trzy - może tak jest tylko u mnie ale maile od Allegro czytam tylko gdy coś zamówię/zapłacę/wybiorę sposób dostawy/zapłaty - ewentualnie jeśli jest "Pytanie o przedmiot" czy jeśli wiem że coś robiłem na Allegro co wymaga specjalnych ... "uprawnień?" czy potwierdzenia - w innym wypadku wystrzegam się wszelakich maili.
     • avatar
      figer
      1
      W sumie to najbardziej mnie zastanowilo, ze ten email nie byl adresowany personalnie do mnie, tylko moj adres byl jednym z kilkudziesieciu. To powinno u kazdego wzbudzic niepokoj.
      • avatar
       figer
       0
       Dostalem takiego emaila, ale u mnie linki kierowaly na serwery tureckie.