Gadżety

GoPro Hero z wymienną optyką dzięki modyfikacji Back-Bone Ribcage

przeczytasz w 2 min.

Back-Bone Ribcage to zestaw do samodzielnej przeróbki kamery sportowej GoPro Hero 3+, który dodaje możliwość wymiany stosowanego obiektywu.

Back-Bone Ribcage zestaw kamera GoPro Hero 3+

GoPro Hero 3 lub 3+ jak aparat systemowy i to bez dramatycznie wysokich nakładów? Dzięki Back-Bone Ribcage, czyli zestawowi do samodzielnej modyfikacji sportowej kamery GoPro, będzie to możliwe. Owszem są już możliwości zamiany GoPro w prawie systemowy aparat-kamerę, ale bardzo kosztowne. Back-Bone Ribcage w cenie 200 dolarów można potraktować jako niezłą okazję, choć przy takim wariancie zakupu przeróbka kamery oprócz wydatku będzie wymagała trochę zdolności majsterkowicza. To nie powinno jednak przerażać posiadaczy GoPro, którzy są zwykle osobami kreatywnymi, a taka drobnostka jak demontaż i ponowne złożenie zmodyfikowanej kamery nie jest dla nich przerażającą perspektywą. W odwodzie pozostaje również kompletny zmodyfikowany zestaw w cenie 800 dolarów.

Back-Bone Ribcage po zastosowaniu zmienia GoPro Hero 3 lub 3+ w kamerę z mocowaniem dla obiektywów systemu M12, CS lub C. Te szkła są przystosowane do niewielkiego rozmiaru sensora w kamerce (1/2,3” tak jak w prostych kompaktach), dlatego nie musimy się obawiać zbyt dużego zwielokrotnienia ogniskowej. Jednak wydłużenie ogniskowej może okazać się także pozytywnym aspektem takiej modyfikacji. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie zależy nam na filmowaniu z efektem fish-eye, a koncentrowaniu się na wybranych motywach. Oprócz niewielkich obiektywów wspomnianych systemów możliwe jest także zamocowanie każdego szkła, które pozwala na stosowanie przejściówek ze swojego własnego systemu. W ten oto sposób, możemy używać GoPro Hero 3+ nawet z teleobiektywem Nikona, który wyposażono w adapter systemu C.

Back-Bone Ribcage Nikon

Back-Bone Ribcage system C obiektyw

Back-Bone Ribcage zestaw
Modyfikując GoPro Hero 3+ można wybrać opcję z lub bez filtra IR, podobnie jak przy zamawianiu już zmodyfikowanej kamery.

Jakie są konsekwencje zastosowania wymiennych obiektywów? Przede wszystkim zyskujemy możliwość samodzielnego ogniskowania, lepszego kreowania sceny i zoomowania się na wybranym motywie. Jako że modyfikacja całkowicie zastępuje istniejącą optykę, jakość obrazu będzie w dużym stopniu zależna od obiektywu, który podłączymy do zmodyfikowanej kamery GoPro. Efekty pracy z wymienną optyką możecie zobaczyć na poniższych filmikach.

Wróćmy jeszcze do ceny. Dwieście dolarów za zestaw do samodzielnego montażu to jedna z opcji. Druga to kompletna zmodyfikowana kamera GoPro Hero 3+ w cenie 800 dolarów. Czy jest to atrakcyjna oferta? Wszystko zależy od tego, ile bylibyśmy byli w stanie zapłacić za komfort nie modyfikowania kamery własnymi rękoma. Produkt Back-Bone pojawi się w sprzedaży w pierwszej połowie 2014 roku, ale niecierpliwi mogą już teraz zamówić jeden z 1000 premierowych zestawów do modyfikacji lub 60 zmodyfikowanych kamer, których wysyłka rozpocznie się przed końcem grudnia. Oprócz kosztów związanych z modyfikacją trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty wymiennej optyki, która niekoniecznie musi znajdować się w naszej szufladzie.

Gotowi do modyfikacji GoPro Hero 3+. Poniższe (dość długie) wideo pokazuje jak to zrobić samodzielnie.

Źródło: Back-Bone

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b1tzz
  1
  GoPro Hero ma to do siebie, że jest bardzo wytrzymałą kamerką... do nagrywania w "ekstremalnych" warunkach. Dodatek taki jak oferuje Backbone robi z niej "zwykłą" kamerkę, do zwykłych zadań, w których zdecydowanie lepiej poradzi sobie np. lustrzanka cyfrowa.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   uuu bedzie sie mozna poczuć jak dżejms bond xD