Ciekawostki

Noktowizor i termowizor w jednym - optyka i gogle dla żołnierzy

przeczytasz w 1 min.

Nowe rozwiązanie BAE Systems pozwala żołnierzom łatwiej namierzać i zdobywać różnego rodzaju cele

BAE gogle
foto: BAE Systems

Noktowizory i termowizory odgrywają bardzo ważne, ale też bardzo podobne role na współczesnym polu bitwy. Żołnierze wykorzystuje te pierwsze do rozświetlenia zaciemnionego otoczenia, a drugie – do rozświetlenia zaciemnionych celów. Do tej pory jednak musieli oni nosić dwa oddzielne systemy przetwarzania obrazu, a brak możliwości szybkiego przełączenia optyki utrudniał pomyślne zakończenie misji. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi firma BAE Systems, która zaprojektowała nowe narzędzie optyczne. Jej gogle łączą w sobie funkcjonalność noktowizora i termowizora.

„Na dzisiejszym polu bitwy to wolne podejście, polegające na wykorzystaniu dwóch odrębnych narzędzi optycznych, naraża żołnierzy na niebezpieczeństwo i może zmniejszyć skuteczność misji. Dzięki integracji funkcji widzenia w nocy oraz obrazowania termowizyjnego i wyświetlaniu wyraźnego obrazu na goglach nowe rozwiązanie BAE Systems pozwala żołnierzom łatwiej namierzać i zdobywać różnego rodzaju cele” – czytamy w informacji prasowej samego producenta, firmy BAE Systems.

W rzeczywistości sama optyka montowana jest na karabinie żołnierza. Obraz przesyłany jest natomiast za pośrednictwem technologii Bluetooth i wyświetlany na ekranie gogli umieszczonych na jego głowie. Pozwala to na szybkie przełączanie pomiędzy obydwoma trybami – wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Armia Stanów Zjednoczonych podpisała z BAE Systems pięcioletni kontrakt opiewający na kwotę 434 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną wykorzystane na dalszy rozwój technologii. Nie wiadomo jednak na razie kiedy pojawi się finalny produkt i ile będzie kosztował.

Źródło: Engadget, BAE Systems

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gungosa
  15
  jestem za aby technologie wojskowe wkroczyły na benchmarka. I zapewne nie będę sam wielu ludzi który odwiedzają benchmark gra w gry o temacie wojskowym i pewnie je to interesuje :) Tym bardziej że wiecie no ten tego no Ukraina i Rosja
  • avatar
   Viperus
   3
   przez sekundę myślałem że jest o jedno "o" w tytule za mało :D
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    To jest jeszcze podzial na nV i termowizjery? Przeciez te wspolczesne nV sa tak czule ze praktycznie dzialaja jako termy.
    • avatar
     Konto usunięte
     -8
     To teraz na Benchmarku będą technologie wojskowe?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Żołnierze wykorzystują, a nie wykorzystuje ;)