Ciekawostki

Baterie ładowane w sekundy

przeczytasz w 1 min.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Illinois pod przewodnictwem Puala Brauna opracowała technologię wytwarzanie akumulatorów, która nawet stokrotnie przyspieszy proces ładownia. Prototypowa bateria litowo-jonowa została naładowana do 90 procent w zaledwie dwie minuty.

Szybkość ładownia baterii, a także oddawania energii przez nią zależy wprost proporcjonalnie od tego jak łatwo elektrony oraz jony mogą "wchodzić" i "wychodzić" z katody. Mimo wielu podejść i prób, wszystkie rozwiązania wykorzystujące nanostruktury w celu usprawnienia tego procesu nie były zbyt użyteczne, gdyż za bardzo ograniczały pojemność baterii. Jednakże w przypadku omawianej technologii nie musimy iść na takie ustępstwa. Pomysł opiera się na stworzeniu bardzo porowatego metalu, który później posłuży jako katoda. Ta struktura zapewnia nawet 90% wolnej przestrzeni między metalem, dzięki czemu jony mogą zdecydowanie łatwiej się poruszać. 

Warto przeczytać:
Grafenowe układy same się ochłodzą?

Jednocześnie taki materiał jest w stanie przechowywać znaczne zasoby energii. Minusem takiej techniki może być jej zawiłość, która nosiłaby za sobą znaczne koszty.Jednak profesor Braun od razu zastrzega, że cały proces jest przeprowadzany z wykorzystaniem istniejących, znanych już metod, które nie powinny być trudne do wdrożenia podczas masowej produkcji. 

Porowata, trójwymiarowa struktura metalowej katody opracowanej przez zespół prof. Brauna

Jak przewidują naukowcy, ich technika może w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której naładowanie laptopa zajmie nam kilka minut, zaś telefonu komórkowego tylko 30 sekund. Ten wynalazek byłby również ważny dla rozwoju elektrycznej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego. Opracowana metoda jest kompatybilna z praktycznie wszystkimi ważnymi rodzajami baterii, zarówno wspominanymi litowo-jonowymi, niklowo-metalowo-wodorkowymi (NiMH), które używane są często w pojazdach elektrycznych, jak również z dużym prawdopodbieństem tych, które dopiero powstaną. Teraz naukowcy z Illinois zajmą się konstrukcją odpowiedniej anody, a także dalszymi testami swoich baterii.

Źródło: Technology Review

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

 

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To chyba zbyt piękne żeby producenci wdrożyli takie rozwiązanie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   W końcu coś się dzieje w kwesti baterii. Mamy super wyświetlacze, procesory, pamięci a baterie wciąż stoją w miejscu!

   Brawo ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    coś dla mnie, zawsze przypomina mi się o naładowaniu telefonu na 5 minut przed wyjściem z domu ;P
    • avatar
     19arek93
     0
     Ja juz mam dość bajeczek o bateriach.
     • avatar
      0
      Ale bajer! ;O Ciekawe kiedy wejdzie to do produkcji... ;)
      • avatar
       Dexterr
       0
       Przeciętny akumulator od fona ma 1300mAh. Żeby go naładować w godzinę musiał by być ładowany prądem 1,3A a chcąc go naładować w 60s trzeba by użyć prądu o wielkości prawie 80A. Średnica przewodu przy takim prądzie to ok 16mm^2, to by były naprawdę konkretne kable nie mówiąc o wielkości wtyczki :)
       • avatar
        Dwd89
        0
        10 lat temu wynaleziono baterie ładujące się w mniej niż 5 minut. 5 lat temu wynaleziono baterie ładujące się w mniej niż 5 minut, 3 lata temu wynaleziono baterie ..... rok temu wynaleziono baterie które ładują się kilkanaście sekund. Teraz kolejni nadrobili i wynalezli nowy typ baterii który się szybko ładuje.


        A teraz największa zagadka. Dlaczego od 20 lat baterie nie zmieniły się ani odrobinkę ? Nadał łądują się kilka godzin ... ?
        • avatar
         Rakoth
         0
         Hmm... nieźle, średnicę podałeś w jednostkach kwadratowych :)
         • avatar
          xentiu
          0
          Najlepszym co mogą stworzyć to wibrator na baterie ładujące się od wibracji. (np w telefonie) xd
          • avatar
           darioz
           0
           Witajcie przybywam z przyszłości! Te rozwiązanie jak i podobne nigdy nie trafiły do masowej produkcji!!!