Oprogramowanie

Beta 7 na szóste urodziny Firefoxa

przeczytasz w 1 min.

To już 6 lat od czasu, gdy obok dziurawego i niezbyt chwalonego wówczas Internet Explorera, na rynku pojawiła się przeglądarka Firefox.

 Warto przeczytać:
 

Twórca Netscape przedstawia nową przeglądarkę: RockMelt

Sytuacja była dość poważna, ponieważ przeglądarka Netscape nigdy nie zdobyła przesadnie dużej rzeszy fanów, na rynku dostępny zaś był niesławny IE 6.0 oraz Opera - wówczas jeszcze wzbogacana reklamami. Firefox był efektem prac prowadzonych od 2002 roku, początkowo pod nazwą Phoenix, następnie Firebird.

W roku 2006 pojawił się Firefox 2.0, a dwa lata później - Firefox 3.0. W chwili obecnej większość użytkowników korzysta z usprawnionej wersji tej ostatniej. Firefox 3.6 prawdopodobnie będzie ostatnim z rodziny 3.X, gdyż od ponad roku Mozilla w pocie czoła pracuje nad nową wersją swojej przeglądarki. Wydanie 4.0, kryptonim "Minefield", pojawić ma się w pierwszym kwartale 2011 roku.

Jednakże już od kilku miesięcy dostępna jest publiczna wersja beta, a dosłownie kilka godzin temu do sieci trafiła jej najnowsza, siódma odsłona. Feralna, ponieważ opóźnienia w pracach sprawiły, że premiera Firefox 4.0 została przesunięta - początkowo planowano ją na grudzień 2010. Choć Mozilla zgodnie z zaleceniami usprawnia przeglądarkę... wciąż warto czekać na finalny produkt, bowiem becie nadal do ideału troszkę brakuje.

Niemniej jednak pozostaje pogratulować rocznicy. Firefox to wielki sukces, o czym świadczy choćby fakt, iż jest najpopularniejszym programem do przekopywania zasobów internetu w kilku europejskich krajach, między innymi Polsce.

Źródło: FF

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Hehehe, trzeba sie było wcześniej brać do roboty lenie śmierdzące. Teraz gdy chrome i ie9 są dużo szybsze i obsługują nowoczesne standardy można tylko przesuwać premierę. Mieliście na to dużo czasu.
  • avatar
   PrzemasK
   0
   ja tam liska używam od początku swojej przygody z internetem. Czasem tylko zdarzyło mi się użyć IE - żeby ściągnąć Firefoxa :D
   Jestem zadowolony z jego działania więc na razie nie planuję go zmieniać na inną.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    FF to dno ale ta beta 7 FF 4.0 robi wrażenie. Używałem bety IE9 ale teraz ten FF jest szybszy na moim kompie, robi wrażenie. Oby szybko pojawiła się stabilna wersja 4.0
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     W czym się Wam ta szybkość objawia? Oczywiste jest to żeby zauważyć różnice, trzeba mieć dosyć szybkie łącze. Ale nawet mając szybkie łącze czy da się dostrzec różnicę kilku sekund w porywach kilkunastu między przeglądarkami ??
     Wydaje mi się że inne cechy mają większe znaczenie ;) Dlatego tez FF odniósł spory sukces :)
     • avatar
      GunarDAN
      0
      Oj, poprawa jest bardzo widoczna. Już FF nie zamula, błyskawicznie wyświetla strony i nie przycina się na tych przebajerzonych. Rendering stron robi wielkie wrażenie. Chyba jest nawet szybszy nuż w becie IE9 9 (zgaduję, w testy się nie bawię). Jeszcze tylko brakuje, by działały wszystkie dodatki. Konkurencja czuje już oddech FF na karku. W przyszłym roku okaże się, kto "spłodził" najlepszą i najszybszą przeglądarkę.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       blad w obrazku, na torcie jest tylko 5 swieczek.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Gdyby połączyć szybkość i lekkość Chrome'a, rozszeżalość Firefox'a, możliwości Opery i technologie IE9 - powstała by przeglądarka idealna. A co do nowego FF4b - wrażenia takie sobie... .
        • avatar
         Terrorek
         0
         Fajnego liska niesie ten tort Ciekawe czy smaczny ! :)
         • avatar
          Terrorek
          0
          Fajnego liska niesie ten tort Ciekawe czy smaczny ! :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Minus dla redaktora :D
           • avatar
            Dragon
            0
            Chcieliście napisać od kilkunastu godzin chyba bo już wczoraj była dostępna ta beta.