Internet

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011 cz.6

przeczytasz w 2 min.

Kaspersky Lab Polska przedstawia kolejny raport z nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Tym razem przebadano stolicę.

Warto przeczytać:
Srebrna rocznica pierwszego wirusa komputerowego
 Czego młodzież szuka w sieci?
 Serduszkowe żniwa cyberprzestępców

*W Warszawie przebadanych zostało ponad 3 500 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem oraz spaceru. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane żadne zabezpieczenia. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane. Łączna długość trasy wyniosła 25 km.

Najlepszym dostępnym zabezpieczeniem jest mechanizm WPA2, a niewiele gorszym WPA. Są to protokoły, które zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i praktycznie uniemożliwiają atakującemu podsłuch wysyłanych i otrzymywanych wiadomości, haseł, loginów czy na podłączanie się osób trzecich do internetu bez wiedzy właściciela.

Drugim występującym standardem jest WEP. Mimo że można go uruchomić w każdym, nawet najtańszym routerze, nie jest on zalecany do szyfrowania sieci. Jego złamanie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Występują także sieci otwarte, a więc takie, które nie posiadają żadnych zabezpieczeń.


Mechanizmy szyfrowania stosowane w Warszawskich sieciach WiFi - porównanie z poprzednim badaniem

Jak widać na wykresie sytuacja W Warszawie nie jest dobra. Zmalała wprawdzie liczba sieci zabezpieczonych mechanizmem WEP, lecz nie spowodowało to wzrostu liczby sieci stosujących WPA2. Zamiast tego przybyło sieci, w których nie zastosowano żadnych zabezpieczeń, co naraża korzystające z nich osoby na utratę danych, a nawet pieniędzy z konta bankowego.

"Po stolicy można było oczekiwać lepszego rezultatu, niż zaprezentowany w raporcie", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "W ostatnim badaniu Warszawa wypadła bardzo dobrze, zarówno na tle innych miast, jak i w odniesieniu do całego kraju. Tym razem poziom zabezpieczeń w warszawskich sieciach WiFi okazał się być alarmująco słaby. Drastycznie zwiększyła się liczba sieci niezabezpieczonych (otwartych), przy jednoczesnym spadku udziału tych najbezpieczniejszych (WPA i WPA2). Konfiguracja sprzętu sieciowego jest łatwa i nie zajmuje więcej niż kilka minut. Tym bardziej dziwi fakt, że ciągle wiele osób nie chce poświęcić chwili na odpowiednie zabezpieczenie swojego sprzętu. Mamy nadzieję, że ten raport przybliży problem nieprawidłowo zabezpieczonych sieci WiFi i kolejne lata pokażą pozytywne zmiany w bezprzewodowym krajobrazie Warszawy oraz innych polskich miast".
 

Zobacz jak w badaniu wypadły inne polskie miasta:


Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Niedawno robiłem podobny eksperyment w moim miasteczku, ale na dużo mniejszą skalę. Jeżeli chodzi o blokowiska to bardzo ciężko jest znaleźć niezabezpieczoną sieć. Ludzie mają świadomość, że sąsiad woli darmochę i zabezpieczają się przed tym.
  Natomiast na osiedlach domków jednorodzinnych to niemal połowa sieci jest otwarta - szwedzki stół.
  • avatar
   hynio
   0
   I bardzo dobrze, mogłyby być jeszcze mniej zabezpieczonych, przynajmniej turysta z laptopem może skorzystać z neta!!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    :) wesoło
    ostatnio byłem u znajomego na Wolfkego w Wawie - podpiąłem się smartkiem właśnie pod taką niezabezpieczoną sieć WiFI - a złapałem ze 2 takie w jego pionie.

    • avatar
     Marceli
     0
     Ciekawe czy sprawdzali czy można się podłączyć. Otwarta siec z blokadą na MAC jest zabezpieczona, ale to widac dopiero jak próbujemy korzystać z sieci.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jasne. WPA jest niewiele gorsza od WPA2. Chyba odwrotnie. Nadal nie ma szans na złamanie WPA2 bez CUDA a na WPA nawet z ATI możesz pojechać w kilka godzin.
      • avatar
       Pixel
       0
       Ja ostatnio użyłem 1234567890, nie wspomnę że login i hasło to admin admin lub 1234/5
       • avatar
        Pixel
        0
        Oj można się zdziwić co można już na Hd4870 robić :p