Ciekawostki

Bezprzewodowe USB coraz szybsze

przeczytasz w 2 min.

Specyfikacja techniczna nowej generacji standardu bezprzewodowej łączności USB jest już gotowa. Na krótszych dystansach możliwe jest osiągnięcie prędkości takiej jak w przypadku USB 2.0.

 Warto przeczytać:
 

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizacji The Wireless USB Promoter Group, uregulowana właśnie specyfikacja Wireless USB 1.1 (WUSB) będzie wprowadzać znaczącą poprawę jakości oraz wydajności bezprzewodowej technologii USB. Powiększy się między innymi zakres obsługiwanych częstotliwości o wyższe niż 6 GHz. Ponadto teraz WUSB będzie w stanie osiągnąć prędkości na poziomie przewodowego USB 2.0, czyli 480 Mbit/s w odległości do 3 metrów oraz 110 Mbit/s przy 10 metrach.

Prezentowana wersja 1.1 będzie pozwalała użytkownikowi na podłączenie jednoczenie 127 urządzeń do jednego hosta WUSB. Nowy standard jest oczywiście wstecznie kompatybilny z poprzednimi, wolniejszymi wersjami Wireless USB. Teoretycznie te zmiany pozwoliłyby na konkurowanie tego rozwiązania z innymi bezprzewodowymi technologiami takimi jak Wi-Fi (na krótszych dystansach), czy Bluetooth (nawet z planowaną wersją 4.0). Jednak z powodu małej liczby produktów używających WUSB szanse na to wciąż wydają się być nikłe.

 Źródło: USB.org, X-bit labs

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ciekawe kiedy zagości ten standard w płytach głównych...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Bezprzewodowe USB to paradox. Bezprzewodowa magistrala szeregowa? Gdzie tu logika?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Juz niedługo, będziemy narzekać na fale radiowe, tak jak teraz na osoby, które palą w miejscu publicznym a dym leci nam w twarz... Zawsze gdy ludzie idą na łatwiznę, robią krok w tył i później bardzo tego żałują. Technologia bezprzewodowa jest właśnie takim krokiem, bo zaczynamy jej nadużywać :o