Ciekawostki

Bitcoin kontrolowany przez wąskie grono osób – badacze alarmują

przeczytasz w 1 min.

Bitcoin (a także inne kryptowaluty) jest zachwalany jako zdecentralizowany system finansowy, który ma być odporny na działania dużych graczy czy instytucji finansowych. Najnowszy raport badaczy pokazuje, że w rzeczywistości może to wyglądać zupełnie inaczej.

Zbadali koncentrację Bitcoina – wyniki zaskakują

Badacze z National Bureau of Economic Research (NBER) postanowili sprawdzić, jak wygląda kwestia zainteresowania Bitcoinem. Okazuje się, że rosnąca popularność kryptowaluty wcale nie wpłynęła na jej decentralizację - nadal jest ona kontrolowana przez stosunkowo niewielką grupę inwestorów.

Warto tutaj jednak zauważyć, że określenie prawdziwych właścicieli kryptowaluty nie jest łatwym zadaniem, bo wiele największych adresów często jest reprezentowanych nie przez osoby fizyczne, ale przez giełdy lub inne podmioty, które przechowują wirtualną walutę w imieniu innych inwestorów.

Według przeprowadzonego badania, 10 000 największych inwestorów indywidualnych kontroluje około 1/3 kryptowaluty znajdującej się w obiegu. Trudno jednak jednoznacznie przypisać właściciela do danego adresu. Nie można zatem wykluczyć scenariusza, że kilka takich adresów jest kontrolowanych przez ten sam podmiot (a co za tym idzie, rzeczywista koncentracja kryptowaluty może być jeszcze większa). Badacze z NBER twierdzą, że koncentracja Bitcoina wzrasta po gwałtownym spadku kursu (i spada po gwałtownym wzroście kursu).

W przypadku kopalni kryptowalut sytuacja wygląda jeszcze poważniej. NBER odkrył, że około 10% górników odpowiada za 90% mocy wydobywczych, a tylko 0,1% (czyli około 50 górników!) kontroluje aż 50% mocy wydobywczych. Takie liczby na pewno dają do myślenia.

Kopalnia kryptowalut

Dlaczego duża koncentracja Bitcoina jest zła?

Wysoka koncentracja sprawia, że sieć Bitcoin jest podatna na tzw. atak 51% (zwany też atakiem większościowym). Mówimy o sytuacji, w której zorganizowana grupa górników przejmuje ponad połowę mocy obliczeniowej sieci i manipuluje oryginalnym łańcuchem bloków (co daje możliwość np. uzyskania podwójnego wydatkowania, ograniczania transakcji lub ograniczania kopania innym górnikom).

Źródło: TIME, Financial Times (foto), Wallpaper Crafter (foto)

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  z3us_pl
  16
  No i już wiemy w jaki spsób bitcoin kiedyś "pęknie".
  • avatar
   sn00p
   10
   Bitcoin dla mnie to samo co film Matrix. Jestem pewien że skończy się to wielką aferą a całe zamieszanie wokół tej pseudo waluty pryśnie jak bańka mydlana.
   • avatar
    Janisz
    9
    Idealne narzędzie dla oszustów, bandytów i szantażystów, a ostatnio i terrorystów... Idealne... Że też tylko w Chinach widzą do czego ten szit głównie służy...
    • avatar
     BariGT
     4
     Jesli ktos uważa, że interes wart BILION++ $$ nie jest przez kogoś wpływowego kierowany z tylnego siedzenia to znaczy, że mało wie o otaczającym go świecie. To samo sie tyczy naturalnie plandemii, czy niekończących się wojen o ropę, no ale to temat na inną okazję.
     • avatar
      Janusz1234
      3
      Każda kryptowaluta warta jest tyle ile naiwni ludzie dadzą za nią żywej gotówki. Właściwie dotyczy to wszystkiego, bo w obecnych czasach światem rządzi pieniądz.
      • avatar
       Czarny_PLone
       3
       garstka wielorybów kontroluje miliony szaraczków
       • avatar
        kombajn
        2
        Dziwi mnie że kogokolwiek to dziwi.
        • avatar
         gehaes
         1
         ...Badacze z NBER twierdzą, że koncentracja Bitcoina wzrasta po gwałtownym spadku kursu (i spada po gwałtownym wzroście kursu)...

         nie trzeba być badaczem aby to wiedzieć, bez badań. bitcrap to narzędzie spekulacyjne jakiego jeszcze nie było ale rządzi się zasadami spekuły, tzn towar na górce wypchnąć do leszcza, towar na dołku odkupić od leszcza. ez man
         • avatar
          Cruciat
          1
          A przypadkiem nie jest dokładnie tak samo z pieniędzmi które na co dzień używamy? Gdzieś były liczby że też gdzieś kolo 5-10% osób posiada 80-90% pieniędzy na świecie. Nie pamiętam dokładnych liczb.
          • avatar
           Asia99
           0
           Jak chcecie fajną apke do inwestycji to polecam
           https://inwestuj.club/link/1790/92847145
           • avatar
            piotrek1982
            0
            Ciekawe skąd się biorą artykuły siejące zbędny strach na rynku. Na każdym kroku rejestrując się na giełdzie trzeba potwierdzić zapoznanie się z ryzykiem. Każdy je zna jeśli wchodzi w ten rynek. Jeśli nie zna, daje łapę w dół pod wcześniejszymi komentarzami piszącymi o zarobkach :) Warto się zapoznać z tematem giełd zdecentralizowanych, które nie są oparte wcale na sieci BTC. BTC to raptem 40% dominacji na rynku krypto. 60% sieć ETH plus proof of stake. Tej siły już się nie da zatrzymać zwykłą manipulacją. Pisanie takich artykułów o ryzyku, ale z potężnym niedopowiedzeniem w postaci dominacji czy choćby minimalnej na razie adopcji (która sprzyja manipulacji) jest wielkim niedopatrzeniem i manipulacją nie mniejszą niż ta na rynku BTC, na giełdzie z dźwignią czy kontroli wielorybów większości kapitału lub sporej mocy wydobywczej koparek.
            • avatar
             Asia99
             -1
             Jak szukacie strony do inwestowania to polecam
             https://inwestuj.club/link/1790/92847145
             Mają przewidywane kursy 36 crypto i niskie prowizje.
             • avatar
              Veritatis
              0
              https://www.cda.pl/video/355783079