Technologie i Firma

Innowacyjność w Polsce - powoli do przodu

przeczytasz w 1 min.

Opublikowany już Bloomberg 2018 Innovation Index stawia Polskę na 21. miejscu pod względem najbardziej innowacyjnych krajów na świecie. To dobry wynik, choć tempo wzrostu tego wskaźnika w naszym kraju mogłoby być nieco szybsze.

Jak tam z innowacyjnością w firmach i instytucjach w Polsce? Okazuje się, że nie najgorzej. Bloomberg jak co roku opublikował zestawienie najbardziej innowacyjnych krajów – tym razem uplasowaliśmy się na 21. miejscu.

Skoczyliśmy o jedno oczko do góry (podobnie jak w ubiegłym roku) – powolutku więc się pniemy: nasz wynik w skali Bloomberga zwiększył się z 67,47 do 68,74. Musieliśmy więc wypaść lepiej w uwzględnianych kategoriach, takich jak aktywność patentowa, wykorzystanie nowych technologii, poziom kształcenia, produktywność czy wydatki na polu R&D.

Liderzy rankingu się nie zmienili: wciąż najbardziej innowacyjnym krajem jest Korea Południowa, z której pochodzą takie firmy jak Samsung czy LG, a na drugim miejscu plasuje się Szwecja. Na trzecie miejsce (z szóstego) wskoczył natomiast Singapur. Co jednak ciekawe, jego „rating” zmalał, lecz po prostu nie tak bardzo, jak innych krajów.

Zaskakujący może być fakt, że z pierwszej dziesiątki wypadły Stany Zjednoczone. Zwiększyła się z kolei liczba europejskich państw w czołówce – teraz jest ich sześć (oprócz wspomnianej Szwecji są to Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Dania i Francja). Pełne zestawienie przedstawia się następująco:

BII 2018

Co ten raport mówi o polskich firmach i instytucjach? Przede wszystkim to, że podążają dobrą drogą, choć innowacje wprowadzają niezbyt intensywnie. Pokazuje też, na jakich polach poprawa przydałaby się najbardziej oraz z jakimi krajami warto współpracować. 

Źródło: Bloomberg

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Michał 06
    2
    co rozumiecie przez słowo innowacyjność bo to bardzo ciekawe?