Wydarzenia

Co to jest Bluetooth 4.1?

przeczytasz w 2 min.

Technologia Bluetooth 4.1 to przede wszystkim optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych i elektronicznych akcesoriów bezprzewodowych.

Bluetooth 4.1 to aktualnie jedna z najpopularniejszych wersji tej technologii łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Oto jaką szybkość, jaki zasięg i jakie funkcje oferuje użytkownikom.

Co to jest Bluetooth 4.1?

Specyfikacja Bluetooth 4.1 została zatwierdzona w 2013 roku – trzy lata po wersji 4.0, względem której zawiera liczne zmiany zapewniające większą szybkość, stabilność i energooszczędność. Została ona zoptymalizowana przede wszystkim pod kątem gadżetów ubieralnych (wearables) oraz akcesoriów inteligentnego domu (smart home).

Bluetooth 4.1 – najważniejsze zmiany

Technologia Bluetooth 4.1 to przede wszystkim optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych i elektronicznych akcesoriów bezprzewodowych – inteligentnych zegarków czy okularów. W tej kwestii najważniejszą nowością jest funkcja rozpoznawania odległości pomiędzy nadajnikami, dzięki czemu połączenie może być przywracane automatycznie, bez konieczności korzystania z przycisku parującego. 

Bluetooth 4.1

Zwiększa się także limit przesyłu danych. Dzięki temu, na przykład, nie jest już konieczne dołączanie do zestawu fitness smartfona – pulsometr może automatycznie łączyć się ze smartwatchem. To wszystko sprawia, że producenci akcesoriów mają znacznie większe pole manewru przy tworzeniu nowych projektów. 

Bluetooth 4.1 charakteryzuje się również stabilniejszym połączeniem, a także nie wchodzi sobie w drogę z łącznością LTE / 4G. Możliwe jest też wykorzystywanie urządzeń sieciowych, typu routery, dzięki którym połączymy ze sobą więcej gadżetów. 

Jaką szybkość ma Bluetooth 4.1? A jaki zasięg?

Jaka jest szybkość Bluetooth 4.1? Teoretycznie standard ten pozwala na osiągnięcie transferu 25 Mb/s w przypadku „normalnych” urządzeń (takich jak na przykład smartfony) oraz 1 Mb/s w trybie niskiego poboru energii (na przykład w gadżetach takich jak smartwatche).  

Bluetooth logo

Z kolei maksymalny zasięg możliwy do osiągnięcia w przypadku technologii Bluetooth 4.1 to 100 metrów (choć na pełną niezawodność można liczyć jedynie na około 10 metrach).

Czy Bluetooth 4.1 jest kompatybilny wstecznie?

Tak, Bluetooth 4.1 cechuje się kompatybilnością wsteczną, co oznacza, że urządzenie BT4.1 może łączyć się także ze sprzętem działającym w starszych wersjach tej technologii. 

Następcą tej wersji jest Bluetooth 4.2 (którego specyfikacja została zatwierdzona w 2014 roku). A najnowszy standard to Bluetooth 5.0 – sprawdź, czym się różni od poprzednich wersji.

Źródło: Electronista, Bluetooth SIG

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vitapy
  3
  Hmm.. to dalej rozwijany jest ten standard ? Myślałem, że już zjedli swój własny ogon poprzez chciwość licencjonowania. Ostatnio dyskutowałem z kimś kto twierdził, że pojecie licencji jest dobre, a tu jest dobitny przykład jak to uwstecznia rozwój. Doskonały pomysł jakim jest Bluetooth został sprowadzony do roli marginalnej poprzez opłaty za każde urządzenie. Nie mamy masowo myszek, klawiatur, słuchawek .... i całej masy innych urządzeń które moglibyśmy podłączać w ten sposób, pozostała nam możliwość korzystania z niego w komórkach i w sprzęcie klasy wyższej ( tz. droższej ).
  • avatar
   Vatharian
   0
   Na chińskich stronach już można znaleźć pierwsze dongle USB wspierające Bluetooth 4.1. =)
   • avatar
    xFruciuux
    0
    Ciekawe jaki transfer umożliwi nowy Bt .
    • avatar
     erni1996
     0
     skoro się nie pochwalili to na pewno nie ma szału.
     • avatar
      Wasek
      0
      TL;DR ale.. Artykuł, który wygląda jakby promował nową wersję technologii, która wyszła w 2013? Dlaczego?