Przeglądarki WWW

Były szef Mozilli ma nową przeglądarkę - blokuje reklamy z automatu

przeczytasz w 2 min.

Szybsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze - takie ma być przeglądanie Internetu z Brave, współtworzoną przez Brendana Eicha.

Brave

Brendan Eich – twórca języka JavaScript oraz współzałożyciel stojącej za przeglądarką Firefox fundacji Mozilla i chwilowo jej dyrektor generalny – postanowił raz jeszcze doprowadzić do internetowej rewolucji. Rozpoczął on nowy projekt o nazwie Brave, który ma uporać się z jednym z największych problemów dzisiejszego Internetu: z reklamami.

Eich twierdzi, że „reklamy są chore”. Są uciążliwe, śledzą użytkowników i spowalniają przeglądanie Internetu, w rezultacie czego użytkownicy coraz częściej instalują dodatkowe oprogramowanie, aby całkowicie je wyeliminować. Jego rozwiązanie: nowa przeglądarka internetowa, która domyślnie blokuje wszystkie reklamy, …żeby następnie zastąpić je nowymi.

Dwie najważniejsze zalety

Przeglądarka Brave będzie miała wbudowane narzędzie blokujące reklamy, które zapewni prywatność i wydajność. Prywatność przede wszystkim, jako że współczesne reklamy są inwazyjne i gromadzą o nas wszystko, co się da, żeby tylko lepiej trafić do nas kolejną reklamą. Brave „zachowuje anonimowość danych” – zapowiedział Eich.

Wydajność jest jednak nie mniej ważna. Reklamy, poprzez algorytmy śledzące i inne wbudowane zagrożenia, znacząco spowalniają ładowanie się stron. Eich twierdzi, że usuwając to całe zaplecze możliwe będzie imponujące zwiększenie wydajności – dwu- albo nawet czterokrotne. Wbudowane w Brave narzędzie będzie łączyć Ghostery, Disconnect.me i Adblock Plus, a do tego doda nieco od siebie.

Zastąpić reklamy …reklamami

Brave nie będzie jednak tylko usuwać zagrażające prywatności i spowalniające ładowanie się stron reklamy. Będzie też je zastępować – lepszymi, to znaczy nieinwazyjnymi, które nie będą pobierały danych z ciasteczek. Powstać ma nowy program partnerski, w ramach którego wydawcy otrzymywać będą 55 proc. przychodu wygenerowanego przez reklamy.

Kolejne 15 proc. wygenerowanego przychodu trafi do partnerów dostarczających reklamy, a następne 15 proc. do samych twórców przeglądarki Brave, którzy dzięki temu będą mogli zajmować się jej rozwojem i zarządzaniem reklamami. Najciekawsze jest jednak to, że ostatnie 15 proc. zostanie oddane do dyspozycji użytkowników, którzy będą mogli przeznaczyć je ulubionym wydawcom i tym samym pozbyć się reklam na ich stronach.

Wyświetlanie nowych reklam nadzorować będzie sam zespół Brave. Dobierane będą one na podstawie lokalnej historii przeglądania – dane te nie będą jednak udostępniane reklamodawcom. Co więcej, użytkownicy będą mieli podobno możliwość dostosowania tematyki, z jaką związane mają być wyświetlane banery.

Premiera w tym roku

Co ciekawe, przeglądarka Brave bazuje na silniku Chromium, a jej kod będzie otwarty (aby udowodnić bezpieczeństwo korzystania z niej). Będzie ona dostępna na wszystkich głównych platformach – od komputerów z systemami Windows, Linux i OS X, po urządzenia mobilne z Androidem i iOS – już pod koniec tego roku. Wersja testowa dostępna jest na GitHub.

Źródło: Business Insider, Neowin

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NomadDemon
  21
  na benchmarku ktos powinien dostac kopa w zad, za oddzielenie komentarzy jakimis glupimi okienkami rozsypanymi na prawo i lewo..
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Zobaczymy, użytkownik FF :)
   • avatar
    KENJI512
    12
    Łapka w górę^^

    Zarabianie na reklamach to taki sam śmieciowy przepływ pieniędzy i pracy, jak kredyty itp.
    I nie mówię tylko o reklamach w Internecie, które "trzeba wyłączyć", bo wyskakują na pół strony, ale i o np. rozdawaniu ulotek, które nieprzeczytane 5 metrów dalej trafiają do kosza...

    Reklama powinna być dla zainteresowanych, w nieinwazyjny, nieprzeszkadzający nikomu w niczym sposób, na boku - każda, nie tylko internetowa.
    I wtedy aż miło się ją czyta czy w nią klika/wchodzi, jak coś dla nas interesującego.

    PS. dalej myślę, że edycja komentarzy za wyświetlanie reklam to ogromny błąd, bo przecież edycja komentarzy to funkcją, która ma na celu poprawę przekazu i jakości treści na witrynie - no strzał w kolano :D
    • avatar
     PIRAT_PL
     11
     Rozsądnie przemyślane, szanuję że na reklamach ktoś zarabia i w zasadzie nie przeszkadza mi to że ma ona o mnie jakieś podstawowe dane (bo i tak pół internetu zna moje podstawowe dane więc przed czym tu się chronić).
     Nie mniej reklamy w większości są inwazyjne, przeszkadzają w przeglądaniu strony, akurat tutaj na benchmark.pl są rozlokowane w przemyślany, wygodny dla użytkownika sposób, ale nie wszędzie tak jest.
     Najgorsze są reklamy wyskakujące na ekranie, często jest też problem żeby ją zamknąć bo reklama na 80% ekranu a klawisz (zamknij) wielkości kilkunastu pixeli a jak klikniesz w reklamę to przenosi (ludzie są na tyle inteligentni że jeśli znajdą ciekawą reklamę to są w stanie odszukać odpowiednią do niej stronę www).
     Z chęcią zainstalowałbym taką przeglądarkę ;)
     • avatar
      KMyL13
      2
      Mam adblocka na Operze i problemów z reklamami nie mam.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Kogo obchodzi iOS? Niech pokaże androida.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Obawiam się, że szybko zaczną pojawiać się strony internetowe, których ta przeglądarka "nie będzie obsługiwała" czyli zwyczajnie będzie blokowana. Już teraz jest wiele stron, które wymagają wyłączenia Adblocka aby można było obejrzeć jakiś materiał po obejrzeniu reklamy.
        • avatar
         Fiona
         1
         Ma zastąpić reklamy reklamami

         I to jest zdanie klucz

         Stworzymy produkt który zablokuje wszędzie wasze reklamy.
         Chce się się reklamować - zapraszamy z książeczką czekową do nas.....

         Cwaniarstwo, ale z wysokiej półki....
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Benchmark robi się na nic... ostatnio usunęli mi konto na forum,za posiadanie rzekomo multi konta.Fakt miałem poprzednie ale zostało zablokowane.Założyłem nowe na forum i tu i wszystko było git przez miesiąc,a teraz nie mogę wejść na forum.Pisałem do admina dwukrotnie z prośbą o przywrócenie,lecz bez odpowiedzi;(
          • avatar
           tobexor
           0
           nie ogarniam jak to zainstalować
           • avatar
            Snack3rS7X
            0
            Jestem ciekaw kim byliby Ci wybrani wydawcy i w jaki sposób miało by się to odbywać, coś mi się zdaje, że oni by chcieli mieć ciastko i zjeść ciastko, pazerne świnie, niemniej jednak jeśli są jakieś perełki to uznanie im się należy