• benchmark.pl
 • Foto
 • Camera FV-5 - aplikacja aparatu dla Androida z obsługą zapisu DNG (RAW)
Foto

Camera FV-5 - aplikacja aparatu dla Androida z obsługą zapisu DNG (RAW)

przeczytasz w 2 min.

Warunek jest jednak mocny - Android 5 lub nowszy na pokładzie.

Camera FV-5 opcja DNG menu

Piątka, czyli Android Lolipop powoli zaczyna przenikać do społeczności smartfonowej. Na razie posiadaczenie LG Nexus 5Motorola Nexus 6 (lista urządzeń może zmieniać się z dnia na dzień), mają możliwość korzystania z nowych funkcji systemu Android 5. Powodów do wyczekiwania informacji o przysługującej nam (lub nie) aktualizacji do najnowszej wersji systemu jest wiele, ale dla fotografujących smartfonami jednym z najważniejszych jest tryb rejestracji zdjęć w formacie DNG (mówiąc inaczej uniwersalnym RAW).

Oczywiście sama instalacja Android 5 Lolipop lub nowszego, a także pełna implementacja Camera 2 API, nie oznacza, że tryb DNG znajdzie się w menu aparatu. Jednak gdy już mamy smartfon spełniający wspomniane warunki możemy sięgnąć po najnowszą wersję aplikacji aparatu dla Androida - Camera FV-5. W wersji płatnej, to wydatek 12,5 złotego, co jest niewielką inwestycją zważywszy na to jakie korzyści daje zapis DNG. Udowodniliśmy to przy okazji testów Lumii 930 (Android to drugi po Windows Phone system ze wsparciem dla DNG), a specyfikacje sensorów, które trafiają do nowych smartfonów potwierdzają, że sprzęt ma odpowiednie możliwości, trzeba go tylko dobrze oprogramować.

Camera FV-5 interfejs

Camera FV-5 to aplikacja, na którą warto zwrócić uwagę nie tylko z racji wsparcia dla formatu DNG. Możemy tutaj także zmniejszyć stopień kompresji JPEG, co, biorąc pod uwagę, że wiele smartfonów zapisuje zdjęcia przesadnie skompresowane, już samo w sobie może dać spore korzyści. Camera FV-5 pozwoli również na ręczne ustawianie ostrości (nie każdy smartfon to potrafi), ręczne manipulowanie czasem ekspozycji od 1/8000 do 2 sekund. Parametry ekspozycji - czyli czas naświetlania i czułość ISO - są wyświetlane na bieżąco w okienku podglądu kadru.


AMD Catalyst download pobierz drivers sterowniki

Pobierz:

Camera FV-5 aplikacja aparat Android

Rozmiar pliku:

74 MB


Na razie nasza propozycja może wydawać się propozycją na miarę posmakowania ciastka przez szybę, ale za kilka miesięcy, gdy smartfonów z Androidem 5 przybędzie, będzie jak znalazł. Poza tym, wprowadzenie wsparcia dla DNG daje twórcom aplikacji foto szerokie pole do popisu.

Źródło: Google Play

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  0
  ręczne manipulowanie czasem ekspozycji - już myślałem że nigdy nie będzie możliwe na smartfonach :)
  • avatar
   Michaanu
   0
   'a także pełna implementacja Camera 2 API' hmmm nie rozumiem tego. Czy to znaczy że jest potrzebne coś oprocz aplikacji i andka 5.0? Można prosić o wyjaśnienie.