• benchmark.pl
 • Foto
 • Canon Irista - konkurencja dla Dropboxa i Flickr - chmura na zdjęcia
Foto

Canon Irista - konkurencja dla Dropboxa i Flickr - chmura na zdjęcia

przeczytasz w 2 min.

Usługa chmurowego organizatora zdjęć znana w fazie beta jako Project 1709 dostępna już dla wszystkich pod nazwą Irista.

Usług chmurowych namnożyło się w sieci w ciągu ostatnich kilku lat całkiem sporo. Rozpiętość ofert jest bardzo różna, za darmo można mieć 2 GB, ale i 2 TB. Za 100 GB zapłacimy nawet tak niewiele jak 1,99 dolara miesięcznie, czasem jednak taka kwota wystarczy jedynie na kilkugigabajtowe konto. Sposobów na zyskanie darmowych dziesiątek gigabajtów jest wiele. Czasem są to promocje, czasem programy lojalnościowe, czasem usługa dodana do wykupionego abonamentu na oprogramowanie, można też korzystać z darmowych opcji w wielu chmurach jednocześnie. Na rynku pojawił się oficjalnie nowy gracz. Znany w trakcie testów beta jako Project 1709. Obecnie to Canon Irista.

Irista to chmurowa baza-katalog zdjęć, która w darmowej wersji pozwala wgrać do 10 GB danych. Mogą one być skopiowane poprzez interfejs sieciowy, za pomoca aplikacji instalowanej na komputerze, a także bezpośrednio przesłane z Facebooka czy Flickra. Irista prezentuje zdjęcia w formie efektownej galerii (przypominającej nieco Flickra), w której zdjęcia mogą być wyświetlane i sortowane według daty, zastosowanego obiektywu, aparatu czy na podstawie tagów. Podobnie jak w popularnej Picasie, także tu możemy tworzyć albumy. Równie łatwe jak dodawanie zdjęć do Irista jest współdzielenie się wybranymi fotografiami z katalogu Irista na Facebooku.

Plusem Irista, oprócz całkiem przyzwoitej pojemności darmowego konta, jest brak ograniczeń w rozmiarze wgrywanych zdjęć (usługa jest nakierowana na współdzielenie się właśnie tym typem mediów). Irista radzi sobie nie tylko ze zdjęciami JPEG, ale także z plikami w formacie RAW. Obsługiwane są nie tylko aparaty Canon, a również Nikon, Sony, Olympus, Panasonic oraz, a jakże, Samsung. Jeśli zdjęcie ma dane EXIF, można je podejrzeć w oknie aplikacji.

W przyszłości Canon planuje dodać opcję wgrywania plików wideo, a także nowe funkcje dla zdjęć. Poniższe wideo pokazuje jak zacząć przygodę z Irista.

Oprócz darmowej wersji, Irista oferuje również płatne opcje usługi. Za 50 GB miejsca w chmurze miesięczna opłata wyniesie 4,99 euro lub 49 euro za rok. Usługa w wersji Premium, która umożliwia łatwe rozszerzanie pojemności konta, za 100 GB przestrzeń kosztuje 10,99 euro miesięcznie lub 109 euro rocznie. Z pewnością nie są to ceny wysoce atrakcyjne, gdy porównamy je z kosztami na przykład usługi Google czy Dropbox, ale i funkcjonalność jest nieco inna. Czy wystarczająca, by zachęcić do korzystania z płatnych wariantów? Zobaczymy.

Na razie warto wypróbować opcję Free i sprawdzić jak wypada w porównaniu z Flickrem, który obecnie oferuje aż 1 TB miejsca w chmurze za darmo. Zakładamy, że Canon nie omieszka wykorzystać Irista jako dodatkowego bonusu dla kupujących aparaty jego produkcji. Coś podobnego do programu Samsunga, który na 2 lata daje 50 GB konto na Dropboksie.

Źródło: Canon

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  zawodowo zajmuję się fotografią i 2TB zapełniam w ~6msc. 16GB ma moja najmniejsza karta, więc na starcie musiałbym płacić za miejsce aby zrzucić ją w "chmurę". Wszystko jest wyliczone jak należy :)
  • avatar
   exposiure
   2
   Nie rozumiem, po co się angażować w coś co na starcie jest porażką w porównaniu z flickrem?

   To tak jakby się reklamować z 10gb HDD...
   • avatar
    raffal81
    0
    Całkiem fajnie im to wyszło ;)
    • avatar
     Q'bot
     0
     No słąbo cos, 10 GB za darmo... mogliby udostępnić np. możliwość zgrywania poprzez wi-fi bezpośrednio z aparatów do chmury - wtedy znalazłbym się np. w restauracji na wakacjach, podpiął do hotspotu i wysłał zdjęcia zapychające kartę.