Technologie i Firma

CD Projekt i Codewise wśród 100 najlepiej rozwijających się firm w Europie

przeczytasz w 2 min.

Codewise zajął drugie miejsce, a CD Projekt – 66. Kto jeszcze zmieścił się w rankingu 1000 najprężniej rozwijających się firm w Europie – FT1000?

Serwis Financial Times opublikował w tym miesiącu zaktualizowany ranking 1000 najprężniej rozwijających się firm w Europie. Podstawowym wnioskiem z lektury raportu jest ten, że najlepszym miejscem dla innowacji jest Londyn. Nas jednak bardziej cieszy to, że w czołowej setce znalazło się miejsce dla dwóch polskich przedsiębiorstw.

Najprężniej rozwijające się firmy w Europie według rankingu Financial Times to tak naprawdę przedsiębiorstwa ze Starego Kontynentu, które w latach 2012-2015 osiągnęły największy wzrost przychodów. Absolutnym numerem jeden jest niemieckie HelloFresh z branży spożywczej. Już na drugim miejscu uplasował się za to polski Codewise.

Codewise to innowacyjny start-up, który zajmuje się tworzeniem narzędzi do usprawniania marketingu w Internecie. Na jego czele stoi Robert Gryn (pierwszy start-upowiec na liście najbogatszych Polaków), któremu wraz z resztą zespołu udało się w opisywanym okresie osiągnąć skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 408,5 proc.

Trzecie miejsce na podium przypadło niemieckiej firmie technologicznej Green IT Das Systemhaus, ale my przeskoczymy od razu do pozycji 66. Dlaczego? Ponieważ tam znajduje się CD Projekt – najważniejsza obecnie polska marka w branży elektronicznej rozrywki. Na ten sukces złożyły się świetne gry tworzone przez studio CD Projekt RED oraz prężnie rozwijająca się platforma GOG.

Na liście tysiąca najprężniej rozwijających się europejskich firm znalazło się jeszcze kilka innych polskich tworów. Na miejscu 188. mamy na przykład Netguru – zespół projektujący, wdrażający i utrzymujący aplikacje internetowe i mobilne. Także kolejne trzy firmy działają w branży technologicznej – są to: ITMAGINATION (280.), i-systems (329.) i Vercom (506.).

Sześć polskich firm w rankingu to z pewnością powód do zadowolenia, choć sporo jeszcze jest do zrobienia. Dla porównania z samego Londynu jest ich 78, z Paryża – 45, z Mediolanu – 34, a z Berlinia (skąd pochodzi lider zestawienia, czyli HelloFresh) – 32. Oby ten raport zadziałał na Polaków jak solidny motywator.

Ranking przynosi też odpowiedź na jeszcze jedno pytanie, czyli w których branżach dokonuje się dziś największy rozwój (przynajmniej według liczby notujących coraz lepsze wyniki firm). Zdecydowanie pierwsze miejsce należy się technologii, ale na podium plasują się też usługi wsparcia oraz towary przemysłowe. Pozytywnie wyróżniają się również sektory e-commerce, mediów, transportu i usług finansowych.

Zobacz: pełny raport FT1000.

Źródło: Financial Times. Foto: geralt/Pixabay

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Wojtekm33
    2
    czy to nie przez "kompletny przypadek" nie ta sama firma ktora byla tworca cdp pl?"inna kwestia ze az dziw bierze ze na portalu poswieconym tematyce jak by nie patrzec "zwiazanej" z komputerami ani slowa nie ma na glownej o dosc goracym ostatnio temacie zwiazanym z cdp pl ale zamiast tego jest dosc obszerny artykul na temat jakie macierzysta firma sukcesy odnosi.