• benchmark.pl
 • Gry
 • Duże problemy CD PROJEKT. Nowa gra z wiedźmińskiego uniwersum może nie powstać
Gry

Duże problemy CD PROJEKT. Nowa gra z wiedźmińskiego uniwersum może nie powstać

przeczytasz w 2 min.

Nie wszystko czego dotknie się CD PROJEKT zostaje zamienione w złoto. Chociaż wiedźmińskie uniwersum przyniosło mnóstwo sukcesów, jeden z nowych projektów z nim związanych zalicza falstart.

Projekt Sirius przynosi straty, wartość CD PROJEKT zauważalnie w dół

Nowy komunikat CD PROJEKT przygotowany z myślą o inwestorach mówi o dokonaniu przez spółkę odpisu w wysokości aż 42,9 mln zł wynikającego z kosztów związanych z pracami nad Projekt Sirius. Na wspomnianą kwotę składają się 33,4 mln zł stracone w zeszłym roku oraz 9,5 mln zł przeznaczone na Projekt Sirius w pierwszych miesiącach tego roku obciążające wynik finansowy spółki za pierwszy kwartał.

Giełda zareagowała bardzo szybko, kurs CD PROJEKT spadł dziś do poziomu najniższego od kilku miesięcy. Z punktu widzenia graczy najważniejsza wydaje się natomiast wzmianka mówiąca o tym, że prowadzone są prace nad zdefiniowaniem nowych ram pechowo startującego projektu.

„Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) niniejszym informuje o podjęciu decyzji w sprawie utworzenia w księgach Spółki odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius tworzonym przez studio The Molasses Flood. Wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 wyniosła 33,4 mln zł i obciąży wynik finansowy Spółki i Grupy Kapitałowej CD PROJEKT za rok 2022. Wartość nakładów dotychczas ujętych w księgach w styczniu oraz lutym 2023 roku wyniosła 9,5 mln zł i obciąży odpowiednio wynik finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku. Powodem decyzji są wyniki ewaluacji zakresu i potencjału komercyjnego Projektu Sirius w pierwotnej formule i prowadzone obecnie prace nad zdefiniowaniem nowych ram projektu.”

Czym jest Projekt Sirius? Czy zostanie porzucony?

Portfolio CD PROJEKT bardzo długo było uporządkowane i nikt nie miał problemów z odnalezieniem się wśród produkcji znajdujących się pod skrzydłami tej spółki. Ostatnio sytuacja nieco się zmieniła, między innymi za sprawą planów dotyczących znaczącej rozbudowy wiedźmińskiego uniwersum. Kilka miesięcy temu zapowiedziano nie tylko nową odsłonę znanej serii Wiedźmin (i zarazem początek nowej trylogii), ale również produkcje określane jako Wiedźmin Syriusz i Wiedźmin Canis Majoris.

Znajdujący się tutaj w centrum uwagi Projekt Sirius został zrzucony głównie na barki bostońskiego studia The Molasses Flood. Nie przedstawiono do tej pory wielu szczegółów. Podczas zapowiedzi wspomniano jedynie, że gracze mają zobaczyć tu innowacyjne podejście do popularnego uniwersum.

Na chwilę obecną równie tajemnicze wydają się dalsze losy Projekt Sirius. Dziennikarze związani z branżą gier sugerują, że całość zostanie zresetowana, ale niektórzy nie wykluczają nawet, że produkcja zostanie porzucona całkowicie.

Źródło: CD PROJEKT

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  7
  Sami sobie sa winni po wtopie Cyberpunka 2077 oraz Wiedzmina 3 next-gen. Każdy normalny inwestor zobaczy, ze te wpompowane ich miliony poszły się j.....ć. Dlatego nawet mnie nie zdziwi jeśli projekt wyląduje w koszu. Jak się trzyma dwie sroki za ogon to tak jest. Mogli się skoncentrować wyłącznie na Wiedzminie 4 i kontynuacji Cyberbuga
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   4
   to nie pierwsza wtopa redów z outsourcingiem. nie wiem czemu nadal się na to nabierają. mowa o bostonie. czy amerykański programista faktycznie jest tańszy od polskiego? szczerze wątpię.
   • avatar
    Janisz
    1
    Jak studio, które dopiero robi coś (czyli płaci JUŻ za robotę, bo nikt za frajer robić nie będzie), a nie już to sprzedaje miało by przynosić zyski? Zmieniła się koncepcja i dotychczas wydana kasa poszła w "błoto" - czyli zmieniała operatora. Nie umiecie czytać między wierszami - to zwykłe wyprowadzanie pieniędzy ze spółki. Wielka mi afera...
    • avatar
     zack24
     1
     A ja sobie tak myślę, że to kolejna zagrywka giełdowa. Wcześniejsze ruchy były przewidziane i z góry skazane na porażkę, żeby ostatecznie przekierować moce na konkretny zespół wbrew jakichś nacisków ze strony kluczowych inwestorów.
     • avatar
      pawluto
      -9
      Promowanie lbgt wychodzi im bokiem....hahahaha ...i gitara
      • avatar
       eskowik
       -10
       Ja już mam dość tego wiedźmina wzięli sobie jedna książkę i sobie tak odcinają kupony z tej książki no ale ile można z jednej książki kupony odcinać no nie wiem ,przeciez sa rózne książki w podobnej tematyce jak ta Achaja i jakies inne tego typu nie znam wszystkich.
       • avatar
        mgkiler
        0
        Zaraz po wtopie z Cyberpunkiem przepraszali i mówili, że już nie będą takich planów na wiele lat do przodu robić tylko skupią się na 1-2 lata do przodu. Mineły 2 lata. Akcje zaczeły spadać to boom pokazali 7 projektów na 10 lat do przodu... Tyle było z obietnic.