Ciekawostki

Cel Zuckerberga na 2016: sztuczna inteligencja [AKT. - zadanie wykonane]

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Zuckerberg jest jak Tony Stark i ma swojego Jarvisa. A nawet lepszy, bo jego przemawia głosem Boga.

AKTUALIZACJA [21.12.2016]: W styczniu Mark Zuckerberg, czyli głównodowodzący Facebooka, zapowiadał, że jego postanowieniem na rok 2016 jest stworzenie sobie wirtualnego asystenta w oparciu o sztuczną inteligencję – wiecie, coś jak Jarvis z Iron Mana. Teraz pochwalił się, co z tego wyszło.

Zuckerberg przyznaje, że ciekawie było wrócić niejako do przeszłości i pobawić się w programowanie. Konkretnie do stworzenia systemu wykorzystał on języki Python, PHP i Objective C, ale najwięcej czasu zajęło „zszycie” istniejących systemów w jego „inteligentnym domu”, takich jak oświetlenie, termostat, kamera do monitoringu, układ głośników i telewizor Smart TV.

Zuckerberg telefon

Stworzony przez Zuckerberga asystent rozumie tekst pisany oraz komendy głosowe. Jak przyznaje sam autor, na razie jego Jarvisowi trochę brakuje do Amazon Echo czy Google Home, ale w podstawowych zadaniach radzi on sobie ponoć całkiem nieźle. 

Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia i chodzi tutaj przede wszystkim o poprawę stabilności oraz uporanie się z licznymi pomyłkami. Czasem na przykład komunikat trzeba powtarzać po kilka razy, a i zdarza się, że czasem coś pójdzie mocno nie tak (jak wspominana przez Zuckerberga sytuacja, w której zamiast w salonie muzyka włączyła się w pokoju rocznej Max, która właśnie drzemała).

Obszerny artykuł stworzony we współpracy z Zuckerbergiem znajdziecie na stronie FastCompany. A to już filmik, w którym autor chwali się swoim osobistym Morganem Freemanem wirtualnym asystentem:

NEWS [05.01.2016]: Macie już swoje postanowienie noworoczne? Mark Zuckerberg ma. I nie jest to nauka nowego języka, czytanie więcej książek albo utrata zbędnych kilogramów – właściciel Facebooka postawił na coś znacznie bardziej ambitnego (niczego nie ujmując oczywiście wspomnianym celom): chce on stworzyć technologię sztucznej inteligencji do nowoczesnego domu. Coś jak Jarvis z Iron Mana – a więc wirtualny asystent z prawdziwego zdarzenia.

Mamy już cyfrowych asystentów na telefonach, a dzięki Microsoftowi także na pecetach. Mamy też inteligentne urządzenia, które łączą się ze sobą i mogą być kontrolowane przez smartfona. Nie mamy jednak w naszych domach lokaja ze sztuczną inteligencją i brytyjskim akcentem, który mógłby integrować wszystkie te gadżety i pełnić funkcje wirtualnego asystenta.

Właśnie tę lukę wypełnić chce Zuckerberg (no może poza głosem i osobowością Jarvisa). Cel jest taki, by kontrolowany głosowo wirtualny asystent pomagał w zarządzaniu domowymi urządzeniami, ale nie tylko. Miałby też rozpoznawać twarze domowników i automatycznie otwierać im drzwi, jak również informować Marka, gdy zauważy coś niepokojącego w pokoju jego córki, Max.

Co ciekawe, Zuckerberg wspomina również, że chciałby, by jego nienazwany jeszcze asystent potrafił wizualizować dane w wirtualnej rzeczywistości – chciałby poczuć się jak Tony Stark. Nabyty jakiś czas temu Oculus VR znajdzie tu pewnie swoje zastosowanie. Niemniej Amerykanin przyznaje, że to osobisty projekt i nie będzie on powiązany z żadną istniejąca marką.

Źródło: SlashGear, Fast Company, CNN. Foto: Facebook/Fast Company

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mjwhite
  "Cel Zuckerberga na 2016: sztuczna inteligencja"

  a co nie ma własnej ?! :P
  34
 • avatar
  Snack3rS7X
  A tymczasem...w Biedronce Cola Original w promocji : )
  9
 • avatar
  adam6056
  Sztuczna inteligencja... ludzie zajmują się tym od lat a ten se wymyślił że w tym roku :D
  Nieogarnięty jakiś...
  Nie powiem fajnie by było gdyby temat poszedł do przodu :)
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Tyle ma hajsu,że się w główce przewraca...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak już wydawać pieniądze to lepsza będzie pokojówka z krwi i kości z tego ten no... warunkami ma się rozumieć.
  "Znikoma inteligencja" wyżej wspomnianej jest jak najbardziej dopuszczalna...
  1
 • avatar
  Snack3rS7X
  Swoją drogą czcionka do tytułu jest ogromna...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Zuckerberg skończył się na Kill'em all.
  1
 • avatar
  Gładziu
  Ciekawe czy nieplanowany na noc gość w pokoju córki ma niepokoić sztuczną inteligencję czy nie.
  1
 • avatar
  kamil112234
  "jak również informować Marka, gdy zauważy coś niepokojącego w pokoju jego córki, Max." powiem Wam, że mi się to troszkę dziwnie skojarzyło ;)
 • avatar
  Uiskam
  "Spark" a nie chodzi raczej o "Starka". Jeżeli to jest jedna z jego ksywek to przepraszam, ale jej wcześniej nie słyszałem.
 • avatar
  RatajReplay
  Spark? Jesteście pewni że nie Stark?
 • avatar
  jakub1t
  Smart dom to nie sztuczna inteligencja , kogoś poniosło .