Foto

Kamera Centr: pokaż innym co przeżywasz - wideo 360 stopni

przeczytasz w 2 min.

Ten ciekawy projekt na Kickstarterze, to mieszcząca się w dłoni kamera, przypominająca pączek z dziurką pośrodku.

Popularność sportowych kamer, wśród których prym wiodą produkty GoPro jest niezaprzeczalna. I to właśnie od jednego z modeli GoPro Hero zaczęła się historia kamery Centr. Stworzona przez grupę fascynatów, którzy dołożyli swoje pięć groszy do sukcesu aparatów cyfrowych wbudowanych w produkty Apple (CTO firmy jest Paul Alioshin), jest jednym z ciekawszych projektów, które możemy znaleźć na Kickstarterze. Twórcy założyli sobie bardzo ambitny cel, zebranie 900 tysięcy dolarów. Jak narazie osiągnęli około 2/3 zamierzonej kwoty, ale nawet, gdy nie zbiorą pełnej, projekt powinien doczekać się finalizacji. Zobaczmy, czym jest Centr.

Kamery GoPro Hero bardzo często wykorzystywane są w konfiguracji, gdzie połączone razem cztery lub więcej kamer rejestruje obraz panoramiczny pokrywający nawet 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Takie rozwiązanie wymaga nieco majsterkowania i na pewno lepiej byłoby gdyby takie zadanie spełniała pojedyncza kamera. Pomysłów na takie sferyczne kamery (często ograniczają się do wykonywania zdjęć) jest sporo, przypomnijmy na przykład Ricoh Theta czy podrzucane Panono. Jednak zdaniem twórców Centr nie spełniają one jednego podstawowego warunku. Są dość duże, a przez to mało mobilne. I tak, powoli rodziła się kamera Centr (poniżej kolejne prototypy), która składa się z czterech kamer rejestrujących obraz panoramiczny 360 stopni w tempie 60 klatek/s. Zarówno wideo jak i filmy. Nie tylko rejestracja obrazu, ale również sklejenie w czasie rzeczywistym poszczególnych fragmentów panoramy było wyzwaniem. Centr stosuje zaawansowany algorytm, podobny do funkcji wykorzystywanych w najlepszych desktopowych aplikacjach do tworzenia panoram.

Prototypy to historia. Ostatecznie Centr przyjął formę niewielkiego pierścienia, który przypomina donat lub torus o ostro ściętych krawędziach. Otwór pośrodku pozwala na zamocowanie uchwytu, który zapewni kompatybilność ze statywami i uchwytami, na przykład na kask. A w ostateczności pozwala na założenie kamery na palec i filmowanie w ten sposób. Centr waży ćwierć kilograma, a wbudowane 4 kamery Omnivision o rozdzielczości 5 Mpix pozwalają rejestrować 360 stopniową panoramę wideo o rozdzielczości 6900 x 1080 pikseli (dopasowaną do wyświetlaczy Full HD). W razie potrzeby można wykonać również 20 Mpix zdjęcia panoramiczne, także w trybie poklatkowym (ich jakość nie jest zachwycająca, co jest wynikiem ograniczeń zastosowanych niewielkich sensorów jak i pojemności pamięci) lub wybrać jedną i zrobić zwykłe zdjęcie. Poniżej parametry kamery Centr i krótkie wideo ilustrujące zasadę działania..


Na stronie projektu znajdziemy informację o wideo 4K 360 stopni. To nieco mylące określenie, gdyż liczba pikseli na obrazie faktycznie jest zbliżona do rozdzielczości 4K, ale mamy tu kompletnie inne proporcje obrazu.

Kamera Centr jest niewielka i spełnia zadanie, które polega na uwiecznianiu naszych przeżyć, co potwierdzają przykładowe filmy i przykładowe zdjęcia w sieci. By filmowanie było jak najbardziej komfortowe, Centr wyposażono w poziomnicę, która sygnalizuje prawidłowe wypoziomowanie za pomocą świateł LED. Obudowa jest odporna na zachlapanie, a w razie potrzeby w zestawie będzie dostępna dodatkowa obudowa wodoodporna. Zadbano również o wygodną szybką wymianę akumulatora. Technologia Bluetooth i Wi-Fi zapewni wygodne sterowanie kamerą za pomocą smartfona i podgląd obrazu na żywo.

Centr ma trafić do sprzedaży w cenie 399 dolarów. Chętni do wsparcia projektu już teraz na Kickstarterze, zyskają szansę zakupienia kamery nawet za 199 dolarów. 
Jak sądzicie, czy taki gadżet ma szansę stać się popularny?

Źródło: Kickstarter

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  4
  pomysl ciekawy jednak to czy jest sensowny zostanie zweryfikowane przez rynek odtwarzaczy umozliwiajacych uruchomienie tego typu materialu.
  Na chwile obecna sens w "podrozowaniu" za pomoca wycinka ekranu (czyli normalnego telewizora) jest raczej klopotliwa.
  Zaraz ktos powie ze t oidealna kamera dla oculus itp - akurat nie jest idealna , bo obraz jest nagrywany pod zlym kątem, co z reszta widac na ekranie i dla potrzeb tego typu okularow nie nadaje sie,
  • avatar
   ophiuchus
   2
   a czemu w polskim serwisie piszecie donat, polska język, trudna język, w tym język nie mieć takie słowo! Pączek z dziurką to oponka!!! Rey się w grobie przewraca.
   • avatar
    ECRYGIGS
    0
    Widać łączenia zapewne spowodowane obiektywem, ale pomysł fajny.
    Ja bym użył czegoś takiego do monitorawania np. ogrodu :E
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Z tego co widać na youtube, to takich urządzeń jest sporo juz, nawet na Kickstarterze jest podobny projekt bulb, ale o polu widzenia 360 stopni. Więc tu jest trochę biednie. Dla nie wtajemniczonych nic oryginalnego.
     • avatar
      mordehigh
      0
      to by było dobre , ale dla kogoś kto korzysta z 3 monitorów w eyefinity / nvidia surround