Internet

20 lat temu powstała pierwsza strona internetowa - zobacz jak wyglądała

przeczytasz w 1 min.

CERN 20 lat temu udostępnił w internecie pierwszą stronę internetową World Wide Web.

cern 20 lat rocznica udostępnienie pierwsza strona www wygląd

Minęło już 20 lat odkąd w sieci pojawiła się pierwsza strona internetowa. Strona pojawiła się w sieci 30 kwietnia 1993 roku i należała do CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). Wspomnianą datę uważa się również za otworzenie protokołu World Wide Web, chociaż generalnie powstał on kilka miesięcy wcześniej, a jeżeli komuś ta nazwa niewiele mówi – popularnego dziś skrótu „www”.

Pierwsza witryna w sieci, której autorem był Tim Berners-Lee była poświęcona World Wide Web i można było na niej znaleźć m.in. opis przygotowania własnego serwera czy też niektóre instrukcje. Należy dodać, że wówczas CERN udostępnił kod źródłowy protokołu WWW (World Wide Web) w opcji royalyty-free, a więc za darmo.

Niestety każdy kto chciał założyć własną stronę internetową musiał się nieco napracować, oczywiście bardzo pomocne były źródła udostępnione przez CERN, ale i tak wszystko trzeba było zrobić samemu – wliczając w to także zbudowanie i utrzymywanie serwera, będącego podstawą pod działającą stronę internetową.

cern tim berners-lee twórca pierwszej strony internetowej

Warto dodać, że w 1993 roku ruch w sieci za pośrednictwem World Wide Web był minimalny, oscylujący w granicach 1 procenta, lwią część stanowiły za to połączenia bezpośrednie. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić internet w kontekście braku stron internetowych.

pierwsza strona www komputer next cube serwer

Teraz z okazji rocznicy powstania pierwszej strony, CERN przywrócił archiwalną stronę internetową do swojej pierwotnej domeny odtworzonej z archiwów W3C. Wówczas strona była utrzymywana na serwerze wykonanym z komputera NeXTCube (The Cube). Jeżeli ciekawi was historia powstania pierwszej strony internetowej, zachęcamy do odwiedzenia jej pierwotnej domeny na której niegdyś się znajdowała info.cern.ch.

Dodatkowo ciekawscy mogą zobaczyć jak prezentuje się zachowana z 1993 roku kopia wspomnianej strony World Wide Web.

Źródło: CERN, TechSpot

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Ładna strona.
  • avatar
   aquadigger
   4
   Wiem że się czepiam, ale czytałem to już wczoraj, bo równe 20 lat było wczoraj ;)
   • avatar
    Wasek
    4
    Kurde nawet Interia Was wyprzedza z newsami..
    • avatar
     hideo
     3
     na foto NeXT Steva Jobsa
     • avatar
      jeomax.co.uk
      3
      Lwia czesc stanowily nie polaczenia bezposrednie, tylko protokoly typu FTP, telnet itp. Porownywanie protokolu oraz wartswy polaczenia (polaczenie bezposrednie) nie ma sensu.

      Kazdy, kto mial wowczas modem, "wzdzwanial" sie w BBSa i buszowal, glownie sciagal pliki i listy plikow, analizujac je offline potem.

      Protokoly http nie mialy sensu w Polsce na poczatku glownie za sprawa slabej jakosci lacz, a co za tym idzie - predkosci transferu. Takie strony www spokojnie wyswietlane zostawaly po wyjsciu do kuchni, zrobieniu herbatki, poslodzeniu, wypiciu :)
      • avatar
       hex3n
       2
       To co widać na pierwszym zdjęciu bardzo przypomina starego Linuxa Red Hat
       • avatar
        RexRX
        1
        Jak na tamte czasy to dobrze było.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         LOL W zakładce napisane jest "CENR", w większości tekstu poprawnie "CERN", a na końcu "CERT".
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A jakbyś powiedział, że za 20 lat na stronie będą animacje 3D, ludzie będą oglądać filmy FULL HD bez zacięcia i ściągać dane wielkości 20 GB na dyski ze stron i to w ciągu 20 minut to by powiedzieli, że nie da rady skonstruować takiej infrastruktury, która wytrzymałaby taki gruch :) A na deser wspomnieć, że na świecie będzie kilka mld urządzeń korzystających z internetu to by zawału dostali xD
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wychodzi na to że domeny są trochę starsze niż strony www. Tu jest fajna infografika z historią domen internetowych (..)