Komputery

Chaos Computer Club: wykryto rządowego trojana – inwigilacja obywateli

przeczytasz w 1 min.

Chaos Computer Club (CCC) jest niemiecką organizacją hakerską, utworzoną ponad trzydzieści lat temu. Przynależący do niej członkowie zajmują się przede wszystkim łamaniem zabezpieczeń, celem zademonstrowania z jaką łatwością można tego dokonać.
CCC - logo
Jednakże tym razem to nie aktywność CCC, a wykryte przez ugrupowanie działania niemieckiego rządu wzbudziły kontrowersje. Zrzeszeni hakerzy odkryli, iż władze państwa stworzyły trojana, umożliwiającego inwigilację komputerów osób podejrzanych.

Wirus pozwala na przechwytywanie rozmów prowadzonych przez Skype'a, Microsoft MSN, Yahoo Messenger oraz dokonywanie zrzutów ekranu. Jest także w stanie odnotowywać kolejność wciskania klawiszy na klawiaturze monitorowanego komputera.

CCC flaga i logo Chaos Computer Club

Zarówno Sophos jak i F-Secure potwierdzają prawdziwość informacji o funkcjach spełnianych przez szkodliwe oprogramowanie. Czy stosując takie metody działania rząd zbyt mocno narusza prywatność użytkowników? Czy też jest to zabieg pożyteczny, służący jedynie ochronie kraju?

Według niemieckiego prawa policja może uruchomić oprogramowanie służące do inwigilacji na komputerach podejrzanych o zbrodnie przeciwko państwu. Jednakże jednocześnie nie może narażać właścicieli posiadanych sprzętów na wirtualne ataki ze strony tych, którzy nie są związani z niemieckimi władzami.

logo Chaos Computer Club na budynku

Jak twierdzi Chaos Computer Club w wypadku rządowego trojana doszło do takiego właśnie naruszenia. Ciężko jednak wyobrazić sobie, że odpowiedzialni za stworzenie i rozpowszechnienie wirusa poniosą poważne konsekwencje.
 

Więcej o hakerach:

Źródło: Businessweek

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  13
  ciekawe jak by go wykrył antivirus win.trojan.deutsch.regierung ??
  :D
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   no chyba ich poje..ło
   • avatar
    hex3n
    1
    I jak tu nie wierzyć w teorie spiskowe....
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zrzeszeni hakerzy odkryli, iż władze państwa stworzyły trojana, umożliwiającego inwigilację komputerów osób podejrzanych.
     Bardzo dobrze:
     Szkopy jak zawsze umieją sobie poradzić
     • avatar
      radzab7
      -6
      Radze wam zrobic formata jesli nie robilscie od 2007 roku, moim zdaniem tez mamy pozostał○osci po kaczorku...
      • avatar
       Arek13022
       0
       jakie chamy -_-
       zamiast coś robić przeciwko hakerstwu sami robią trojany. niemiecka myśl komputerowa -_-
       • avatar
        hideo
        0
        CCC czyli legenda :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Przecież w polsce jest dokładnie to samo. Powiem więcej na pewnym bardzo znanym wykopowym serwisie już od dawna o tym trąbią. Co jeszcze lepsze to to, że został ogłoszony oficjalny konkurs na napisanie czegoś takiego przez MSWIA i ABW(?). Ale o tym oczywiście nikt słowa nie powie.