Klawiatury

Kiedyś to były klawiatury? No to teraz znowu będą

przeczytasz w 1 min.

To przełączniki „Nixie” sprawiały, że na klawiaturach Nixdorf z lat 80. ubiegłego wieku pisało się tak dobrze. Teraz firma Cherry postanowiła przywrócić je do życia w niemal niezmienionej formie, ale pod nową nazwą: MX Black Clear-Top.

Przełączniki Cherry MX Black Clear-Top, czyli powrót legendy

Charakterystyczną cechą liniowych przełączników mechanicznych „Nixie” była siła aktywacji równa 63,5 cN. Nie brakuje opinii, że jest to optymalna wartość: niemęcząca palców, a równocześnie eliminująca przypadkowe kliknięcia. To wyważenie sprężynek zostało zachowane, dzięki czemu switche Cherry MX Black Clear-Top będą zachowywać się tak samo, jak ich pierwowzory. Nie zmieniono również skoków aktywacji (od 2 do 4 mm). 

Cherry MX Black Clear-Top spec

(Tak dla porównania: przełączniki MX Red wymagają siły 45 cN, MX Brown – 55 cN, a MX Blue – 60 cN).

Przełączniki „Nixie” słynęły także z charakterystycznego wyglądu, płynnego kliku, diod odpowiadających za działanie NKRO i „bogatej akustyki” – jak przypomina producent. Do dziś są poszukiwane przez entuzjastów, ale ich dostępność jest tragicznie niska – tym bardziej, że były produkowane zaledwie przez kilka lat.

Cherry MX Black Clear-Top wygląd

Retro-przełączniki z nowoczesnym dodatkiem

Powiedzieliśmy już sobie o tym, co się nie zmieniło. A co uległo zmianie? Przede wszystkim przełączniki MX Black Clear-Top są produkowane w najnowszych procesach technologicznych Cherry, dzięki czemu jakość wykonania i wynikająca z tego trwałość ma stać na najwyższym poziomie. Przypomnijmy, że w swoich flagowych switchach niemiecki producent osiąga żywotność przekracząjącą 100 milionów kliknięć. 

Cherry MX Black Clear-Top opakowanie

Retro-przełączniki Cherry MX Black Clear-Top zadebiutują na rynku na początku 2023 roku: w dwóch wersjach (ze smarowaniem i bez). Domyślamy się, że mniej więcej w tym samym czasie pojawią się pierwsze wykorzystujące je klawiatury. Komu powinny przypaść do gustu? Przede wszystkim fanom retrotechnologii, pisarzom, programistom i graczom. 

Źródło: Cherry, Engadget

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  efamon
  2
  Ja po wielu przejściach z nowymi klawiaturami w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zdecydowałem się na zakup starej. Za kilka złotych kupiłem klawiaturę z drugiej połowy lat 90, jeszcze na DIN (ale już z klawiszami windows). Spisuje się rewelacyjnie od ponad dwóch lat, nie zamieniłbym jej na żadną inną.
  • avatar
   pawluto
   2
   Nic nie zastąpi nieśmiertelnej klawiatury marki Chikony !
   Kto miał to wie o czym mówię !
   • avatar
    piomiq
    2
    Chwila, no to klawiatury czy przełączniki (klawisze)? Bo mam wrażenie, że autor miał na myśli to drugie, a zapowiedział klawiatury.
    Miałem nadzieje, że będzie to tekst o klawiaturach łamanych / ergonomicznych, a nie o przełącznikach - klawiszach.
    • avatar
     bobbaniak
     1
     Jako osoba przede wszystkim pisząca na klawiaturze, która pokochała pierwszą klawiaturę Logitech Ultra-X, na przestrzeni prawie 30 pat przetestowałem prawie wszystko co było dostępne.
     1) "Klasyczne" klawiatury mechaniczne nie nadają się do wygodnego pisania - skok jest za duży, podkładka (żelowa) pod nadgarstek to pozycja obowiązkowa, a hałas generowany przez nie jest dla mnie absolutnie wkur....cy.
     2) Cepeliarkie podświetlenie klawiatur bije po oczach i na pewno nie pomaga w dostrzeżeniu znaków na klawiaturze (idealne podświetlenie ma Logitech w wersjach G4** i G5** - widać wyłącznie świecące znaki na klawiaturze)
     W końcu znalazłem PRAWIE idealną klawiaturę do pisania - niskoprofilową Logitech G815 Linear, która jest bardzo cicha, nie wymaga podkładki pod nadgarstki, niestety światło nie jest tak odizolowane jak w G4** i G5**, a podświetlone są wyłącznie główne znaki na klawiaturze (te uruchamiane z SHIFT są namalowane)
     • avatar
      zack24
      1
      Używam aktualnie Logitecha MX Mechanical ale właśnie jedzie do mnie Corsair K100 Air - zobaczymy na której będzie wygodniej. Mnie brakuje rolki głośności na logi, do której przywykłem od K70 LUX. Ogólnie nie wiem jak brzmią cherry black, ale ja preferuję brązowe switche i dla mnie nie robią za dużego hałasu.
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       0
       gdyby zrobili mechanika w wersji silent . ale wiem że nie zrobią. co gorsza zwykłe membranówki też często są głośne jak traktory.
       • avatar
        Preston2009
        0
        Nadal Razer Deathstalker i Chroma to najlepsze klawiatury. Ciche i szybko działają.
        • avatar
         iSkuLL
         0
         Ciekawe jaka będzie cena. Zapewne wysoka.