Gry

Co to jest cyberpunk?

przeczytasz w 2 min.

O cyberpunku ostatnio jest głośno, a właściwie o nowej grze CD Projekt RED, czyli Cyberpunk 2077. Ale co to właściwie za zwierz, ten cyberpunk?

Najnowsza gra CD Projekt RED, czyli Cyberpunk 2077 jest na ustach wszystkich, ale przecież i wcześniej mieliśmy okazję grać w znakomite cyberpunkowe gry - dość wymienić serię Deus Ex, czy też polskiego _Observera. Czym jest cyberpunk?

Co to jest Cyberpunk?

Cyberpunk jest podgatunkiem science-fiction, który charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim akcja dzieje się w wysoko stechnicyzowanej przyszłości, gdzie wszczepy cybernetyczne i wirtualna rzeczywistość jest na porządku dziennym. Co istotne, obraz społeczeństwa w cyberpunku nie jest utopijny, a dystopijny.

Cyberpunkowa przyszłość jest pesymistyczna, brudna, zaćpana, patologiczna, pełna moralnej zgnilizny, a zastosowanie technologii (w tym wspomniane wszczepy czy przenoszenie świadomości do cyberprzestrzeni) przynosi głównie negatywne skutki.

Za "biblię" Cyberpunka uważa się powieść Williama Gibsona o tytule "Neuromancer", która ukazała się 35 lat temu. Jest to część tak zwanej Trylogii Ciągu, ale kolejne części nie są już niestety tak dobre, a wręcz wsteczne. Zresztą cały cyberpunk ma z tym problem, głównie poprzez zamknięcie tego gatunku w bardzo sztywnych ramach.

Johnny Mnemonic
Keanu Reeves jako Johnny Mnemonic (źródło: empireonline.com)

Warto również wspomnieć o opowiadaniach Gibsona, a konkretnie o "Johnny Mnemonic" (na którego to podstawie nakręcono film z Keanu Reevesem w roli głównej), czy też mniej znane, ale naprawdę znakomite "Wypalić Chrom". Lubicie czytać? Sięgnijcie jeszcze po "Maszynę różnicową" Bruce'a Sterlinga, czy też "Modyfikowany Węgiel" Richarda Morgana. Warto!

"Modyfikowany Węgiel" doczekał się również netflixowej adaptacji w postaci serialu, ale trzeba powiedzieć, że wyszło to zaledwie poprawnie. Tym niemniej fani tego gatunku i tak powinni go obejrzeć. Jako inne przykłady wykorzystania cyberpunka w filmie można podać kultowego Łowcę Androidów (Blade Runner), czy też Ghost In The Shell (koniecznie w wersji anime).

Cyberpunk, CP2020 i Cyberpunk 2077

Ideę cyberpunka szybko zaszczepiono na grunt "papierowych" RPG. Pierwsza edycja tej gry fabularnej (Cyberpunk) pojawiła się w 1988 roku, a później była sukcesywnie rozwijana - druga edycja (Cyberpunk 2020/CP2020) pojawiła się 1990 roku, samodzielny dodatek Cybergeneration w 1995 roku, a trzecia edycja (v3.0) w roku 2005.

Wszystko wskazuje na to, że dzieło CD Projekt RED, czyli Cyberpunk 2077 będzie bezpośrednią kontynuacją Cyberpunka 2020. Datę premiery już znamy, pozostaje nam tylko czekać! Przypomnijmy jeszcze, że gra będzie wykorzystywać ray-tracing w czasie rzeczywistym.

Źródło: informacja własna, Wikipedia

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  4
  Mówiłem o Johny Mnemoniku, że z tym się prawidłowo kojarzyć powienien Keano Reaves w świecie Cyberpunka to niektórzy mi nie wierzyli i minusowali :)

  Młode pokolenie nie kojarzy filmu, a Keano Reeves zamias z cyberpunkowym Johny Mnemonikiem to kojarzy z Johny Wick-iem, który nie ma nic wspólnego z cyberpunk.
  • avatar
   Marucins
   1
   "Przypomnijmy jeszcze, że gra będzie wykorzystywać ray-tracing w czasie rzeczywistym."

   :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Bardzo podoba mi się proponowany cennik CP2077 :) pecet 200zł, konsole 270zł. tutaj redzi nie ukrywają haraczu jaki zdzierają właściciele platform konsolowych. tak tak drogi graczu, 70zł idzie do sony albo do microsoftu za możliwość gry na konsoli.