Telewizory

Czy twój telewizor jest do wymiany? Wyjaśniamy, o co chodzi z tym DVB-T2

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

To już pewne – za 2 lata zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej: DVB-T2. Wiele telewizorów w naszych domach nie jest na to gotowych. Czy to oznacza, że czekają nas duże wydatki? Zaraz do tego przejdziemy, ale zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie.

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2 to nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Nazwa jest skrótem od Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2. Generation) i jak sama wskazuje – jest to udoskonalona wersja DVB-T, oferująca znacznie większe możliwości

DVB-T2 logo

Wykorzystanie standardu H.265/HEVC, modulacji OFDM aż do 256QAM i innych nowinek technologicznych sprawiło, że można mówić o następujących potencjalnych korzyściach: wyższa jakość obrazu i dźwięku oraz większa liczba kanałów w multipleksach

Kiedy DVB-T2 w Polsce będzie standardem?

W Wielkiej Brytanii standard DVB-T2 zadebiutował w 2010 roku, a dwa lata później rozpoczęły się testy w naszym kraju. W tak zwanym międzyczasie na naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji otworzyły się Niemcy, Czechy, Austria i Francja. 

Pozytywne wyniki pchnęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do tego, by zadecydować, że od 30 czerwca 2022 roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania w Polsce, a DVB-T pierwszej generacji będzie do tego czasu wyłączone.

Warto zaznaczyć, że zmiana standardu nadawania nie wynika wyłącznie z chęci poprawy jakości oferty telewizji naziemnej. Przede wszystkich jest wymuszona potrzebą uwolnienia pasm częstotliwości 700 MHz, obecnie wykorzystywanych przez DVB-T, a wkrótce przeznaczonych na potrzeby sieci 5G. W DVB-T2 tymczasem wykorzysta się pasma 470-694 MHz. 

Musisz wymienić telewizor do wakacji 2022?

Odpowiedź jest krótka: nie, nie musisz (choć jest kilka „ale”). Nie musisz wymieniać telewizora, jeśli nie korzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej – przejście na nowy standard DVB-T2 nie będzie miało bowiem wpływu na funkcjonowanie telewizji satelitarnej (aktualnie: DVB-S2) czy kablowej (DVB-C). 

telewizor

Nie musisz też wymieniać telewizora, jeśli w twoim domu stoi nowy odbiornik – większość modeli z ostatnich dwóch lat ma wbudowany tuner DVB-T2 (HEVC), więc są to urządzenia przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji.

Wreszcie – w ogóle nie musisz wymieniać telewizora, nawet jeśli nie obsługuje on tego nowego standardu (albo obsługuje na przykład tylko DVB-T2 w starszej wersji, z H.264), a chcesz odbierać telewizję naziemną. Wystarczy zajrzeć do sklepu i kupić przystawkę lub dekoder DVB-T2 (HEVC), który podepniesz do telewizora przez HDMI. Koszt takiego sprzętu to kilkadziesiąt lub nieco ponad 100 złotych – w zależności od wybranego modelu. 

Z badania (jakie przeprowadził Związek Cyfrowa Polska) wynika, że mniej więcej co trzeci telewizor w polskich domach nie jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. A zatem, owszem, wielu z nas czekają wydatki, ale wcale nie muszą on być szczególnie duże.

Jakie telewizory obsługują DVB-T2?

Jak wspomnieliśmy, większość telewizorów z ostatnich dwóch lat obsługuje standard DVB-T2, więc jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego sprzętu, to zupełnie nie masz się, o co martwić. A jak to wygląda w przypadku starszych modeli? Cóż – różnie.

pilot TV

Wbudowany tuner DVB-T2 mają wszystkie telewizory Samsung z lat 2018-2019, a także serie: S9, Q9F, Q8C, Q7C, Q7F, MU9000, MU8000, MU7000, LS003, MU6500 i MU6400 z 2017, S9, KS9800, KS9500, KS9000, KS8000, KU7500, KU7000, KU66xx, KU6510, KU6500, KU6400 i K6370 z 2016, JS9500, JS9000, JS8500, JU7500, JU7000, JU6800, JU67xx, JU66xx i JU6410 z 2015, jak również wybrane modele z lat 2014-2013.

A jak to wygląda u innych? Tuner DVB-T2 na pokładzie mają też praktycznie telewizory Philips, Sony, LG i Panasonic z 2017, 2018 i 2019 roku oraz wybrane starsze modele i urządzenia innych producentów. Aby sprawdzić, czy twój konkretny sprzęt jest wyposażony w ten komponent, zajrzyj do instrukcji lub udaj się na stronę pomocy technicznej, a jeśli szukasz nowego telewizora, to każdy duży sklep internetowy z elektroniką pozwala wybrać odpowiedni filtr (pokaż tylko TV z DVB-T2).

Źródło: informacja własna

Przeczytaj więcej o telewizorach:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  A tak w ogóle, to ktokolwiek z mózgiem i rozumem korzysta w dzisiejszych czasach z publicznej telewizji naziemnej? I jeszcze opłaca abonament za pranie mózgu, stronniczość, kłamstwa i manipulację?
  21
 • avatar
  Konto usunięte
  co za bezsens. jak mam bez sensu kupować kolejny telewizor tylko dlatego że zmienili kodowanie na niezgodne, to wolę dokupić przystawkę typu android TV.

  inna sprawa, wprowadzili kolejny standard, i ..... nadal nie załatali wielkiego funkcjonalnego braku, tj. możliwości emisji dodatkowego subkanału video po to, aby audycję nadawać jeden raz w jednym strumieniu, ale aby to było zgodne i z odbiornikami 2D, oraz 3D. Właśnie przez ten brak i amatorszczyznę projektantów, idea tv 3D po prostu upadła.

  Inna sprawa, co z tego że da się uzyskać wyższą jakość, skoro obecnie niemal cała treść jest nadawana w mega rozdziałce HD Ready co mniej więcej odpowiada temu do mamy na płytach DVD ? i to w dodatku używają maksymalnej kompresji, więc po ekranie sieje artefaktami ile wlezie. I nie piszę tu o artefaktach wynikających z uszkodzonych ramek (zakłócenia, słaba antena itp).

  czyli mamy kolejną technologiczną porażkę.
  4
 • avatar
  Dragonik
  Nie byłbym taki pewny nasz rząd jest łasy na pieniądze więc sam fakt posiadania telewizora oznacza dla nich że musimy płacić abonament.
  3
 • avatar
  SadSam
  Wydaje mi sie iz od 2022 jezeli odbiornik nie bedize posiadal DVB-T2 bedzie mozna uniknac placenia abonamentu radiowo telewizyjnego. Bowiem telewizor bedzie zwyklym ekranem a nie odbiornikiem zdolnym do odbierania telewizji.
  2
 • avatar
  Radical
  Poczekam na DVB-T3
  1
 • avatar
  gormar
  Autor powinien silniej zaznaczyć, że dekoder DVB-T2 nie zawsze oznacza DVB-T2 HEVC. DVB-T2 to przede wszystkim standard transmisji radiowej. Kodeki użyte do kompresji audio i video to już inna para kaloszy. DVB-T2 startowało z wykorzystaniem H.264/AVC a teraz nowe implementacje zakładają użycie H.265/HEVC.

  Podsumowując: należy upewnić się że dany telewizor posiada tuner DVB-T2 oraz, że potrafi dekodować wideo z kodekiem HEVC.
 • avatar
  janek007
  Własnie szukam jakiegoś telewizora do 60 cali i dużą uwagę zwróciłem na Philipsa, który zachęca funkcją Ambilight. Który z modeli Philipsa moglibyście mi polecić?
 • avatar
  michael85
  Dla mnie TV służy do grania na komputerze w niektóre tytuły i oglądania F1 za którą płacę. Nie mam zamiaru płacić abonamentu bo to zbędny kolejny podatek a jak wiemy AWS, SLD, PO i PiS dość nas doją podatkami. Zwłaszcza Mateusz nie ma opamiętania. Tak więc TV obsługuje DVB-T2 ale i tak nie skorzystam.
  -1
 • avatar
  Karolten
  Odkąd kupiłem Philipsa ze SmartTV to nie obejrzałem nic z "klasycznej" telewizji. TV służy mi po prostu do wygodniejszego oglądania Netflixa i HBO. Dlatego nawet się nie martwię tego typu zmianami :)
  -1
 • avatar
  vitapy
  Dzieci w Afryce z niecierpliwością czekają na nową dostawę elektrośmieci, a dla nas jest ważne, że mamy już papierowe słomki do picia napojów.