Telewizory

Czy twój telewizor jest do wymiany? Wyjaśniamy, o co chodzi z tym DVB-T2

przeczytasz w 2 min.

To już pewne – za 2 lata zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej: DVB-T2. Wiele telewizorów w naszych domach nie jest na to gotowych. Czy to oznacza, że czekają nas duże wydatki? Zaraz do tego przejdziemy, ale zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie.

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2 to nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Nazwa jest skrótem od Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2. Generation) i jak sama wskazuje – jest to udoskonalona wersja DVB-T, oferująca znacznie większe możliwości

DVB-T2 logo

Wykorzystanie standardu H.265/HEVC, modulacji OFDM aż do 256QAM i innych nowinek technologicznych sprawiło, że można mówić o następujących potencjalnych korzyściach: wyższa jakość obrazu i dźwięku oraz większa liczba kanałów w multipleksach

Kiedy DVB-T2 w Polsce będzie standardem?

W Wielkiej Brytanii standard DVB-T2 zadebiutował w 2010 roku, a dwa lata później rozpoczęły się testy w naszym kraju. W tak zwanym międzyczasie na naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji otworzyły się Niemcy, Czechy, Austria i Francja. 

Pozytywne wyniki pchnęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do tego, by zadecydować, że od 30 czerwca 2022 roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania w Polsce, a DVB-T pierwszej generacji będzie do tego czasu wyłączone.

Warto zaznaczyć, że zmiana standardu nadawania nie wynika wyłącznie z chęci poprawy jakości oferty telewizji naziemnej. Przede wszystkich jest wymuszona potrzebą uwolnienia pasm częstotliwości 700 MHz, obecnie wykorzystywanych przez DVB-T, a wkrótce przeznaczonych na potrzeby sieci 5G. W DVB-T2 tymczasem wykorzysta się pasma 470-694 MHz. 

Musisz wymienić telewizor do wakacji 2022?

Odpowiedź jest krótka: nie, nie musisz (choć jest kilka „ale”). Nie musisz wymieniać telewizora, jeśli nie korzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej – przejście na nowy standard DVB-T2 nie będzie miało bowiem wpływu na funkcjonowanie telewizji satelitarnej (aktualnie: DVB-S2) czy kablowej (DVB-C). 

telewizor

Nie musisz też wymieniać telewizora, jeśli w twoim domu stoi nowy odbiornik – większość modeli z ostatnich dwóch lat ma wbudowany tuner DVB-T2 (HEVC), więc są to urządzenia przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji.

Wreszcie – w ogóle nie musisz wymieniać telewizora, nawet jeśli nie obsługuje on tego nowego standardu (albo obsługuje na przykład tylko DVB-T2 w starszej wersji, z H.264), a chcesz odbierać telewizję naziemną. Wystarczy zajrzeć do sklepu i kupić przystawkę lub dekoder DVB-T2 (HEVC), który podepniesz do telewizora przez HDMI. Koszt takiego sprzętu to kilkadziesiąt lub nieco ponad 100 złotych – w zależności od wybranego modelu. 

Z badania (jakie przeprowadził Związek Cyfrowa Polska) wynika, że mniej więcej co trzeci telewizor w polskich domach nie jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. A zatem, owszem, wielu z nas czekają wydatki, ale wcale nie muszą on być szczególnie duże.

Jakie telewizory obsługują DVB-T2?

Jak wspomnieliśmy, większość telewizorów z ostatnich dwóch lat obsługuje standard DVB-T2, więc jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego sprzętu, to zupełnie nie masz się, o co martwić. A jak to wygląda w przypadku starszych modeli? Cóż – różnie.

pilot TV

Wbudowany tuner DVB-T2 mają wszystkie telewizory Samsung z lat 2018-2019, a także serie: S9, Q9F, Q8C, Q7C, Q7F, MU9000, MU8000, MU7000, LS003, MU6500 i MU6400 z 2017, S9, KS9800, KS9500, KS9000, KS8000, KU7500, KU7000, KU66xx, KU6510, KU6500, KU6400 i K6370 z 2016, JS9500, JS9000, JS8500, JU7500, JU7000, JU6800, JU67xx, JU66xx i JU6410 z 2015, jak również wybrane modele z lat 2014-2013.

A jak to wygląda u innych? Tuner DVB-T2 na pokładzie mają też praktycznie telewizory Philips, Sony, LG i Panasonic z 2017, 2018 i 2019 roku oraz wybrane starsze modele i urządzenia innych producentów. Aby sprawdzić, czy twój konkretny sprzęt jest wyposażony w ten komponent, zajrzyj do instrukcji lub udaj się na stronę pomocy technicznej, a jeśli szukasz nowego telewizora, to każdy duży sklep internetowy z elektroniką pozwala wybrać odpowiedni filtr (pokaż tylko TV z DVB-T2).

Źródło: informacja własna

Przeczytaj więcej o telewizorach:

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  20
  A tak w ogóle, to ktokolwiek z mózgiem i rozumem korzysta w dzisiejszych czasach z publicznej telewizji naziemnej? I jeszcze opłaca abonament za pranie mózgu, stronniczość, kłamstwa i manipulację?
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   co za bezsens. jak mam bez sensu kupować kolejny telewizor tylko dlatego że zmienili kodowanie na niezgodne, to wolę dokupić przystawkę typu android TV.

   inna sprawa, wprowadzili kolejny standard, i ..... nadal nie załatali wielkiego funkcjonalnego braku, tj. możliwości emisji dodatkowego subkanału video po to, aby audycję nadawać jeden raz w jednym strumieniu, ale aby to było zgodne i z odbiornikami 2D, oraz 3D. Właśnie przez ten brak i amatorszczyznę projektantów, idea tv 3D po prostu upadła.

   Inna sprawa, co z tego że da się uzyskać wyższą jakość, skoro obecnie niemal cała treść jest nadawana w mega rozdziałce HD Ready co mniej więcej odpowiada temu do mamy na płytach DVD ? i to w dodatku używają maksymalnej kompresji, więc po ekranie sieje artefaktami ile wlezie. I nie piszę tu o artefaktach wynikających z uszkodzonych ramek (zakłócenia, słaba antena itp).

   czyli mamy kolejną technologiczną porażkę.
   • avatar
    SadSam
    4
    Wydaje mi sie iz od 2022 jezeli odbiornik nie bedize posiadal DVB-T2 bedzie mozna uniknac placenia abonamentu radiowo telewizyjnego. Bowiem telewizor bedzie zwyklym ekranem a nie odbiornikiem zdolnym do odbierania telewizji.
    • avatar
     Dragonik
     3
     Nie byłbym taki pewny nasz rząd jest łasy na pieniądze więc sam fakt posiadania telewizora oznacza dla nich że musimy płacić abonament.
     • avatar
      vitapy
      2
      Dzieci w Afryce z niecierpliwością czekają na nową dostawę elektrośmieci, a dla nas jest ważne, że mamy już papierowe słomki do picia napojów.
      • avatar
       gormar
       1
       Autor powinien silniej zaznaczyć, że dekoder DVB-T2 nie zawsze oznacza DVB-T2 HEVC. DVB-T2 to przede wszystkim standard transmisji radiowej. Kodeki użyte do kompresji audio i video to już inna para kaloszy. DVB-T2 startowało z wykorzystaniem H.264/AVC a teraz nowe implementacje zakładają użycie H.265/HEVC.

       Podsumowując: należy upewnić się że dany telewizor posiada tuner DVB-T2 oraz, że potrafi dekodować wideo z kodekiem HEVC.
       • avatar
        Radical
        1
        Poczekam na DVB-T3
        • avatar
         jarko
         1
         Widzę samych laików zdrowia i nic nie robienia a jak zostanie znów tylko ślepe cb radio....
         • avatar
          janek007
          0
          Własnie szukam jakiegoś telewizora do 60 cali i dużą uwagę zwróciłem na Philipsa, który zachęca funkcją Ambilight. Który z modeli Philipsa moglibyście mi polecić?
          • avatar
           michael85
           -1
           Dla mnie TV służy do grania na komputerze w niektóre tytuły i oglądania F1 za którą płacę. Nie mam zamiaru płacić abonamentu bo to zbędny kolejny podatek a jak wiemy AWS, SLD, PO i PiS dość nas doją podatkami. Zwłaszcza Mateusz nie ma opamiętania. Tak więc TV obsługuje DVB-T2 ale i tak nie skorzystam.
           • avatar
            Karolten
            -2
            Odkąd kupiłem Philipsa ze SmartTV to nie obejrzałem nic z "klasycznej" telewizji. TV służy mi po prostu do wygodniejszego oglądania Netflixa i HBO. Dlatego nawet się nie martwię tego typu zmianami :)