Smartfony

Co to jest hybrydowy slot microSD?

przeczytasz w 2 min.

Hybrydowy slot microSD to rozwiązanie, na które producenci smartfonów stawiają naprawdę często. W zależności od podejścia można uznać je za zaletę bądź wadę. O czym dokładnie tutaj mówimy?

Hybrydowy slot microSD

Omawiane określenie stosowane jest w nawiązaniu do smartfonów z dual SIM umożliwiających jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM. W przypadku braku dodatkowego miejsca na kartę pamięci microSD (lub po prostu takiej decyzji producenta) niekiedy pojawia się właśnie hybrydowy slot microSD. Jeden ze slotów dostosowany jest wtedy zarówno do kart SIM, jak i kart microSD. Użytkownik może zdecydować zatem, z czego chce skorzystać, co jest mu bardziej potrzebne w danym momencie lub na stałe.

Wraz z popularyzacją smartfonów o nierozbieralnych obudowach i wszechobecnej miniaturyzacji hybrydowy slot microSD zaczął pojawiać się zdecydowanie częściej. Nie sposób nie dostrzec, że w praktyce jest to dobre rozwiązanie, ale jedynie dla osób, które nie korzystają z dwóch kart SIM lub też są w stanie obyć się bez karty pamięci microSD.

Hybrydowy slot microSD
Hybrydowy slot microSD w smartfonie Samsung Galxy Note 8

Obrońcy powyższej idei mogą powiedzieć, że zawsze może być gorzej. I to oczywiście prawda, bo na rynku znajdziemy smartfony, które stawiają na prostsze, a jednocześnie mniej funkcjonalne rozwiązania dla użytkowników. Producenci niekiedy decydują się na podwójny slot SIM, w którym nie można stosować zamiennie karty microSD. Powoli na rynku zadomawia się również dual SIM z 1 slotem SIM i eSIM. Stawia na to przede wszystkim Apple, ale również Google.

Z drugiej strony, w sprzedaży dostępne są także smartfony, w których producentom udało się znaleźć miejsce na aż 3 sloty. Pozwalają one zatem na korzystanie i z 2 kart SIM i z karty pamięci microSD.

Xiaomi Mi A2 Lite
2 sloty SIM + slot microSD w smartfonie Xiaomi Mi A2 Lite.

Karty SIM i microSD w smartfonach

 • niezależny dual SIM - 2 sloty SIM i slot microSD
 • niezależny dual SIM - 2 sloty SIM
 • niezależny dual SIM z 1 slotem SIM i eSIM
 • hybrydowy slot microSD - 2 sloty SIM, w jednym alternatywnie można zastosować kartę microSD
 • slot SIM i slot microSD
 • slot SIM

Warto wspomnieć, iż jeszcze inne rozwiązanie znajdziemy w wybranych smartfonach Huawei. Chiński producent zastosował (między innymi w Huawei P30 Pro) będący tutaj w centrum uwagi hybrydowy slot, ale na dwie karty nanoSIM lub kartę nanoSIM i kartę pamięci w mniej popularnym formacie NM (o takich samych gabarytach co nanoSIM).

Jak widać, omawiana kwestia nie jest skomplikowana, ale różne podejścia producentów sprawiają, że przed zakupem smartfona warto poświęcić chwilę na dokładne sprawdzenie tego, jakie rozwiązanie zastosowano w danym modelu.

Źródło: inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ari93
  3
  Warto dodać że w przypadku hybrydowego slotu jest możliwość korzystania z obu kart sim i karty pamięci. Wystarczy wytopić czip karty sim z plastiku następnie wydrapać delikatnie plastik po drugiej stronie czipu tak, żeby był możliwie jak najbardziej płaski i pozostanie tylko naklejenie tego czipu na kartę microSD. Ze dwa lata temu zrobiłem takie coś kuzynowi i poza tym że tacka ciężej wychodzi działa do dzisiaj ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   różnica objętości pomiędzy 2xSIM+microSD jest po prostu żadna. dla mnie takie oszczędzanie jest wręcz śmieszne. Ten kto ma słuchawkę ze slotem tzw. hybrydowym, dla takiej osoby niezależne 3 sloty co prawda nic nie wnoszą, ale w razie potrzeby ......... np. na wakacjach dokupujemy dodatkowy SIM do transferu danych, w kraju w którym właśnie jesteśmy, bo ...... nasz "ukochany" dostawca połączenia, czy to Play czy to Orange ostro limitują transfer danych po wyjeździe do innego kraju UE. tną za roaming danych ile wlezie, to są dwie (aż dwie z Polski) z czterech na całe UE operatorów, którzy zrobili takie zastrzeżenie.

   Biedni są użytkownicy ajple, które ma slot hybrydowy. na necie są przepisy jak to obejść, bo na stykach nie ma kolizji, zaś soft akceptuje karty. Otóż kartę SIM trzeba rozwalić, i użyć jedynie cienkiego plasterka same styki plus chip SIM, i to się nakleja w odpowiednim miejscu na kartę microSD. Taki zlepek wkłada się w tackę, i obydwie karty są widziane przez słuchawkę, gdzie obydwie fizycznie siedzą w innym pordzie. ale ludzie! żeby trzeba było robić takie struganie w słuchawce ajple za sporą kasę? bez przesady.

   konkretnie robi się to tak, jak niczego przypadkowo nie zepsujemy to działa, ale jest ryzyko zniszczenia karty SIM. w razie czego nie ma problemu z duplikatem, czasem trzeba za niego dodatkowo zapłacić :)
   https://www.youtube.com/watch?v=6kAeF3BdHlw
   taki zlepek jest nieco grubszy, więc jest też ryzyko uszkodzenia slota na tackę.

   dlatego dla mnie słuchawka bez 3ch osobnych portów na 2xSim + microSD jest po prostu bezużyteczna. złom.
   • avatar
    3ndriu
    1
    W sumie ciekawą ideą byłoby połączenie pamięci SD z SIM.