Ciekawostki

Kontrowersyjne więzienie przyszłości. Cały wyrok w kilka minut

przeczytasz w 1 min.

Jak wygląda więzienie przyszłości? Hashem Al-Ghaili, biolog molekularny i popularyzator nauki, pozwala nam zajrzeć do wnętrza naszpikowanego technologią kompleksu, w którym więźniowie będą odbywać wieloletnie kary w kilka minut. Oto Cognify - więzienie przyszłości.

Gdy obejrzałem nagranie przedstawiające Cognify, moim pierwszym skojarzeniem był cyberpunk - odłam sci-fi koncentrujący się na ponurej wizji przyszłości, gdzie pierwsze skrzypce gra technologia. Więzienie przyszłości, które prezentuje Hashem Al-Ghaili, ma w sobie coś bardzo niepokojącego.

Kontrowersyjne więzienie przyszłości

Jak w wizji naukowca działa więzienie przyszłości? Skazani, którzy znajdą się w Cognify, będą traktowani bardziej jak pacjenci. Zamiast kilku lat w prawdziwej celi więziennej, skazany (pacjent?) zakończy swój wyrok w zaledwie kilka minut

Do mózgu skazanego wszczepiony zostanie specjalny implant, który sprawi, że przestępca będzie bombardowany sztucznie wygenerowanymi wspomnieniami. I nie będą to ptaszki, motylki i słodkie kociątka, tylko wspomnienia przestępstw z perspektywy ofiary. Na nagraniu widzimy coś na wzór gogli VR, na których wyświetlają się niepokojące obrazy.

Generowane wspomnienia byłyby rzecz jasna dostosowane do popełnionego przestępstwa, tak więc Cognify wszczepi co innego do mózgu mordercy, a co innego do mózgu handlarza narkotyków (np. bolesne wspomnienia próby wyjścia z nałogu).

Brzmi pięknie, ale ludzie są sceptyczni

“Mogłoby to zaoferować nowe podejście do resocjalizacji kryminalnej, zmieniając sposób, w jaki społeczeństwo radzi sobie z przestępcami, koncentrując się na resocjalizacji, a nie na karze.” - czytamy w opisie nagrania.

Przeglądając sekcję komentarzy pod nagraniem, widać obawy internautów na temat Cognify. Co jeśli takiej “terapii” poddamy osobę niesłusznie skazaną? Czy opisany system mógłby zostać wykorzystany do realizacji celów politycznych? Albo tortur? Co jeśli “terapia” nie zadziała? Więcej pytań, niż odpowiedzi.

Źródło: YouTube/hashemalghailiofficialchannel

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  First-Ever
  1
  Pomysł głupi jak jego twórcy. W Chinach już dawno rozwiązali ten problem przez mega-inwigilację i system punktowy. U nich jeżeli coś przeskrobałeś to nie będziesz w stanie kupić nawet biletu na pociąg.

  https://www.youtube.com/watch?v=Hls8ojFushg
  • avatar
   xxx.514
   1
   Szkoda, że obecnych więźniów długoterminowych (25 lat / dożywocie) nie używa się w charakterze obiektów doświadczalnych, byłby przynajmniej z nich jakiś pożytek. Szczerze wątpię czy ten pomysł zadziała, jak na razie nie mamy możliwości wszczepienia implantów, które działałyby przez długi okres czasu bez powikłań, nie mówiąc już o indukowaniu wspomnień.
   • avatar
    FranzMauser
    0
    Czyli co? odbębni wyrok w kilka minut, wyjdzie na wolność starszy o te kilka minut, zabije kogoś, znowu trafi na kilka minut do kibla i tak w kółko Macieju? W kilka lat ludzka populacja się skutecznie wytrzebi.
    • avatar
     Batyra
     0
     Pamięć Absolutna mi się kojarzy… z drugiej strony czy nie jest to bardziej brutalne niż obcięcie ręki? Powoli chyba zdrowy rozsądek staje się towarem deficytowym.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login