Ciekawostki

Policja będzie wiedzieć, że piszesz SMS-y za kółkiem

przeczytasz w 1 min.

Trwają prace nad radarem, który wykryje, w których samochodach znajdują się zaklikani kierowcy.

Auto SMS
zdjęcie: Jason Weaver via Tech Times

Pisanie SMS-ów podczas jazdy może powodować ogromne niebezpieczeństwo na drodze. W większości przypadków nie wykryje tego jednak ani drugi kierowca, ani policyjny radar. Na razie. Jak informuje bowiem serwis AutoEvolution, trwają prace nad urządzeniem pozwalającym stróżom prawa wykrywać zaklikanych kierowców.

Radar firmy ComSonics przechwytywać ma informacje na temat emisji fal radiowych. Nasze telefony komórkowe wysyłają fale o różnych częstotliwościach – w zależności od tego czy prowadzimy rozmowę, korzystamy z pakietu danych czy też wysyłamy wiadomości tekstowe. Nowy policyjny gadżet ma wykrywać i rozróżniać poszczególne sygnały, a następnie przekazywać odpowiedni w danej sytuacji komunikat. Wystarczy, że stróż wyceluje radar w stronę naszego samochodu i po chwili wszystko jest jasne.

No właściwie, prawie jasne. Nie sposób bowiem ustalić czy wiadomości tekstowe pisane są przez kierowcę czy też jednego z pasażerów. Z drugiej jednak strony, gdy samochód jedzie krzywo, to też nie zawsze oznacza to, że prowadzący jest pijany, a zawsze warto taką sytuację zbadać. Poza tym, nawet jeśli nie jest to narzędzie perfekcyjne, to zdaje się, że każdy krok poczyniony dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze jest krokiem w dobrym kierunku.

Źródło: AutoEvolution, Tech Times

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Głupie rozwiązanie. U mnie telefon automatycznie paruje się z autem poprzez bluetooth i mogę wysłać SMSa bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi. Wybieram poszczególne funkcje głosowo, włącznie z dyktowaniem treści SMSa.
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Ciekawe że te kroki jakoś szerokim łukiem omijają budowę SZYBKICH i bezkolizyjnych dróg krajowych. Gdzie przejścia podziemne dla pieszych? Gdzie drogi chociaż 2+1 ? Gdzie zmniejszanie strefy terenów zabudowanych na drogach łączących duże miasta? Gdzie zmniejszanie ilości znaków na drogach?
   • avatar
    thoruus
    3
    Może zamiast takich wynalazków wprowadźmy przymus zalogowania do jakiegoś nowoczesnego systemu Dróg i Transportu już podczas ruszenia z prakingu? W czasie rzeczywistym dane z GPS auta będą nakładane na mapkę ograniczeń prędkości a mandaty z automatu będą ściągane z Twojego konta! A po wycieczce nad morze od razu odstawisz samochód na parking policyjny, prawko odeślesz na najbliższy posterunek i weźmiesz kredt na spłatę nałożonych przez DiT "zobowiązań". Po miesiącu okaże się, że mamy bardzo dużo bardzo pustych dróg.

    Na szczęście nie mamy czego się obawiać, w Polsce taki system nie powstanie ponieważ napisanie tego typu softu to zbyt duża pokusa korupcyjna dla dowolnej władzy ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     To może jeszcze zakażą używania radioodbiorników w autach a właścicielom firm transportowych każą za to płacić? A później komory dźwiękoszczelne oddzielające kierowce od pasażerów? Kiedyś były fajne zdjęcia "czego nie można robić w tajskiej taksówce"...
     • avatar
      pawllaq
      1
      Bardzo nietrafione... W moim telefonie(jak pewnie w wielu innych) jest opcja odrzucenia rozmowy z jednoczesnym wysłanie smsa z predefiniowaną wiadomością, np. "Nie mogę teraz rozmawiać. Prowadzę samochód". Wszystko dzieje się za naciśnięciem jednego klawisza... i co za takie coś też zostanę ukarany? Bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura.
      • avatar
       Suncho
       0
       pojebany kraj
       policyjne panstwo
       • avatar
        Suncho
        0
        zastanowmy sie na detekcja nasienia na ustach partnerki czy aby na pewno nie doszlo do niczego w caiagu ostatnich 30 minut co moze prowadzic do rozkojarzenia kierowcy
        Idioci
        • avatar
         miedzianek
         0
         Ciekawe co z odbieranymi sms,albo z SMS,które nie wyszły(np odbiorca miał wyłączony telefon) i zostają wysłane w póżniejszym terminie;)?