SSD

Corsair Neutron XT: wydajne i pojemne dyski SSD

przeczytasz w 1 min.

Dyski oferują transfery do 560 MB/s i sprawdzą sie w komputerach, laptopach i profesjonalnych kamerach.

Corsair Neutron XT dysk SSD

Corsair wprowadził do sprzedaży dyski SSD z serii Neutron XT – swoje najwydajniejsze i najpojemniejsze modele, które sprawdzą się w komputerach i profesjonalnych kamerach 4K.

Modele Neutron XT występują w trzech wersjach pojemnościowych: 240 GB, 480 GB i 960 GB. Producent zastosował w nich 4-rdzeniowy kontroler Phison PS3110 i kości pamięci A19 nm Toshiba MLC NAND – ich wytrzymałość pozwala na zapisanie łącznie 124 TB danych.

Nośniki uzyskują taką samą wydajność – transfery sięgają 560/540 MB/s przy operacjach sekwencyjnych, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 100 000/90 000 IOPS.

Nad bezpieczeństwem danych czuwają technologie End-to-End Data Path Protection, SmartECC i SmartRefresh, a w razie awarii zasilania odpowiadają SmartFlush i GuaranteedFlush.

Corsair Neutron XT dysk SSD - komputer

Specyfikacja dysków Corsair Neutron XT:

 • format: 2,5 cala (7 mm)
 • interfejs: SATA 6 Gb/s
 • pojemność: 240 GB, 480 GB, 960 GB
 • kości pamięci: A19 nm Toshiba MLC NAND
 • kontroler: Phison PS3110
 • transfery (odczyt/zapis): 560/540 MB/s
 • IOPS (odczyt/zapis): 100 000/90 000 IOPS
 • TBW: 124 TB

Modele Neutron XT zostały wycenione na: 150 dolarów (240 GB), 270 dolarów (480 GB) i 540 dolarów (960 GB). Producent udziela na dyski 5 lat gwarancji.

Źródło: Corsair, AnandTech

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  1
  Nie wiem czemu w newsach o SSD pojawia się informacja wydajne i pojemne dyski SSD, a z opisu wynika, że są to jak najbardziej standardowe dyski zarówno pod względem wydajności jak i pojemności - sugeruje to, że to wydajniejsze SSD niż innych producentów, a tak nie jest.
  Jedynie najtańsze konstrukcje maja mniejszą wydajność - a te ok. 500 MB/s to obecnie standard zapisu/odczytu.
  Gdyby mowa była o SSD na M.2 z PCIE, czy o napędach w formie karty PCIE to pełna zgoda - na tle SSD z SATA to wydajne napędy.
  • avatar
   ElFi_
   1
   TBW aktualnie odnosi się do gwarancji, jest to limit zapisu po którym wygasa gwarancja, a "dysk" może jeszcze pracować latami. Teraz spróbuję wytłumaczyć dlaczego TBW jest jednakowe dla wszystkich modeli. Otóż chodzi o żywotność kostek FLASH i sposób ich łączenia. Dwukrotnie bardziej pojemny dysk można zrobić na dwa sposoby: albo dać dwukrotnie pojemniejsze kostki, albo dać dwa razy więcej tak samo pojemnych kostek. Drugi sposób daje nam dwie możliwości łączenia kostek: szeregowo z podziałem na banki lub równolegle podobnie do RAIDu, gdzie dane są rozdzielane na wszystkie kostki "po trochu". Te wszystkie sposoby łączenia mają wpływ na cenę, wydajność i... właśnie żywotność dysku. W naszym przykładzie widać, że dyski używają kostek tej samej pojemności, czyli dysk 480GB ma dwa razy więcej kostek niż dysk 240GB a 960GB - 4 razy więcej kostek. Na dodatek kostki są połączone szeregowo (tańszy kontroler) tworząc banki pamięci (240GB - jeden bank, 480GB - dwa banki i 960GB - 4 banki). W danej chwili kontroler korzysta z jednego banku więc zapisywane dane nie rozkładają się na wszystkie kostki po trochu (co by "mnożyło" żywotność kostek FLASH) tylko na część kostek co powoduje że jakaś tam kostka podczas zapisu pewnej porcji danych zużywa się tak samo w dysku 240GB jak i 960GB. W najgorszym przypadku może się więc zdarzyć, ze owa kostka pamięci padnie tak samo szybko w dysku 240GB jaki tym 960GB - stąd TBW podawane jest takie samo dla wszystkich opisywanych modeli bo ryzyko padu jest podobne. Po prostu wynika to z konstrukcji dysku.

   Nie wiem czy jasno wyraziłem o co chodzi - jak co to pytać:)
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Niech się jakiś producent w końcu pochwali ceną... 150 dolców dałbym max, ale za 480 GB.

    Producenci tak zdzierają bo to "nowość" czy naprawdę produkcja jest taka droga?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tylko 124GB TBW? Czy to jakiś błąd?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Co do wydajności to tabelka wygląda dobrze, ale co do pojemności to raczej standard.
      Pojemne na SATA to są dyski z serii SanDisk Optimus MAX, są modele do 4TB. Co prawda na SAS, ale na SATA pracują. Jak ktoś ma wolne 10k$, może taki sobie kupić.