Ciekawostki

Samoloty z OLED-ami zamiast okien

przeczytasz w 1 min.

Podróże z bogatszymi wrażeniami wizualnymi miałyby rozpocząć się już w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

samolot bez okien

Oglądanie widoków zza okna samolotu to jedna z największych atrakcji podczas lotu. Być może jednak wkrótce powstanie sensowna alternatywa. Wnętrze samolotu może zmienić się nie do poznania. I jest to bardzo dobra wiadomość.

Brytyjska grupa badawcza Centre for Process Innovation (CPI) opublikowała nowy raport. Przewiduje w nim, że w ciągu najbliższych 10 lat linie lotnicze będą w stanie zaoferować swoim pasażerom znacznie bogatsze wrażenia wizualne niż ma to miejsce obecnie. 

Wizja Centre for Process Innovation zakłada likwidację okien w samolotach i zastąpienie ich gigantycznymi wyświetlaczami typu OLED. Ekrany miałyby wypełnić wnętrza różnymi wizualizacjami, a także mogłyby być na nich wyświetlane kluczowe informacje dla pasażerów.

Według naukowców przyczyniłoby się to nie tylko do zwiększenia wrażeń wizualnych, ale też do ergonomii (siedzenia mogłyby zostać poszerzone) oraz bezpieczeństwa (gruby, wytrzymały kadłub samolotu).

Czy to się jednak w ogóle producentom samolotów opłaci? Według CPI – tak. Tanie wyświetlacze OLED to – powołując się na raport – bardzo bliska przyszłość. Zrównanie cen tej technologii z powszechnie wykorzystywaną dzisiaj nadejść ma w ciągu najbliższych pięciu lat.

To wideo podsumowuje koncepcję opracowaną przez Centre for Process Innovation:

Źródło: Quartz

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  27
  Dobre, w razie awarii zamiast oglądać jak samolot spada, wyświetlany będzie obraz znad chmur jak przy normalnym locie. Cwane. Zero paniki.
  • avatar
   mesjan
   17
   Do Auschwitz jeździły wagony też bez okien.
   • avatar
    johndobry
    16
    Rozdzielczość takiego ekranu musiałaby być liczona nie w mega a giga pikselach żeby nie dostać oczopląsu przy wpatrywaniu się w ścianę z takiego bliska. A włączanie tapet będzie poddawane głosowaniu czy jak? Bo wątpię że wszyscy będą chcieli mieć np nocny widok na miasto.
    • avatar
     misiek12_sdz
     6
     Dwa pytania, po co i za co?
     • avatar
      mesjan
      5
      Każdemu pasażerowi wystarczy dać okulus rifta i efekt byłby lepszy i tańszy.
      • avatar
       Ernest 6 Aligator
       3
       Ciekawie jak będą na to reagować osoby które panicznie boją się latać. Bo to wygląda jakby samolotu nie posiadał boku.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Jasne.. może w Emirates albo innych bogatych liniach ale dla większości linii liczy się każdy kilogram wagi samolotu bo to przekłada się na wymierne koszty utrzymania maszyny. No i teraz mają faszerować wnętrze dodatkowymi kilkuset kilogramami diod i kabli? Na bank Ryanair wprowadzi to jako pierwszy.. zaraz po darmowym posiłku w czasie lotu czyli nigdy :P
        • avatar
         TheEquinoxe
         1
         Rozumiem, że to nie będzie obraz na żywo z tego co się dzieje dookoła samolotu? Jeśli nie to ja podziękuję, nagranie to ja sobie mogę obejrzeć na monitorze czy TV...
         • avatar
          Snakeshit
          1
          Już to widzę, jak linie lotnicze na co dzień próbujące zaoszczędzić nawet na drugim pilocie palą się do ładowania grubych milionów w coś, co będzie tylko frajdą dla klienta.
          • avatar
           Streck
           0
           Fajne, ale zbyt awaryjne. Poza tym co jeżeli ktoś chce sobie pospać, a reszta samolotu oglądać widoki? Temu śpiącemu będzie to światło w oczy razić.
           • avatar
            wdowa94
            0
            Moim zdaniem usunięcie okien jest wciskaniem sztucznego światła na hama... "Bo nam się nudzi i nie mamy co robić z hajsem, więc zaczniemy za niedługo sprzedawać okna OLED w komplecie z lustrami OLED"
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ja uważam, że te oledy będą uciążliwe dla klienta. Bo firma będzie chciała na tym tylko zarobić więc marketing pełną gębą. Reklamy dookoła, reklamy na fotelach, jakieś durnowate ankiety. Oczywiście na fotelach przeglądanie neta po obejrzeniu obowiązkowych reklam.
             Jakoś nikt nie mówi o znacznie większym promieniowaniu, mrugającym sztucznie świetle, do tego hałas.

             Dla mnie ten pomysł nie ma zbytnio racji bytu poza klasą luksusową, gdzie klient wybiera sobie co chce oglądać i może to wyłączyć, przyciemnić.
             • avatar
              raffal81
              0
              Co by nie mówić ale widziałem to chyba z pól roku temu albo i lepiej ;P albo mam jakieś przewidzenia ;]
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Po pierwsze wole tak jak jest i widziec co sie dzieje za oknem. Ten widok jest lepszy od komputerowego obrazu.
               Po drugi jak ktos chce spac zaslania sobie okno i odpoczywa, trudno bedzie to zrobic kiedy w oczy caly czas swieci ekran.
               Po trzecie jak ktos przez przypadek zepsuje matryce to sie nie wyplaci za dojscuczenienie. Zwlaszcza wie ten kto ma ruchliwe dzieci.
               Po czwarte komos podoba sie traktowac ludzijak bydlo, komos podobalo sie zachowanie nazistow. Chyba starczy.
               • avatar
                Lord_Nikkon
                0
                Hehe. raport nie wspomina o wyciszeniu kabiny więc pewnie będzie słychać skowyt silników, kurwowanie pilota i trzask łamanych brzóz. Jakby dopracowali wyciszenie kabiny, żeby nie było tego buczenia to wtedy byłbym bardziej szczęśliwy niż z tego rozwiązania. A czy oglądanie chmurek jest największą atrakcją? No jasne, że nie. Latam na trasach między kontynentalnych i już mi się czasami rzygać chce na ich widok. Lepiej jakby powiększyli miejsce na nogi, wygłuszyli kabinę, dali większe ekrany do oglądania syfu w telewizji pokładowej. To byłoby coś.
                • avatar
                 matikusz
                 0
                 Od kiedy obicie całego samolotu oledami jest tańsze od standardowych okien ?