Oprogramowanie

Cyberprzestępstwa coraz groźniejsze

przeczytasz w 1 min.

Według danych Laboratorium Panda Software, prawie połowa wszystkich wykrytych infekcji komputerowych w maju spowodowana była przez trojany i programy typu adware. Coraz groźniejsze okazały się również boty i programy szpiegujące, wykorzystywane do przestępstw finansowych.

Z danych zgromadzonych przez bezpłatny skaner online Panda ActiveScan wynika, że trojany i programy typu adware spowodowały prawie 50% wszystkich wykrytych w maju infekcji (trojany 26,14%, adware 23,7%). Ponadto nieznacznie wzrosła liczba ataków wywołanych przez boty (3,37%) i programy szpiegujące (3,03%), a udział robaków i dialerów wyniósł odpowiednio 9,46% i 3,74%. “Twórcy złośliwych kodów są w tej chwili całkowicie nastawieni na osiąganie jak największych zysków finansowych. Dlatego zdecydowanie spada udział tradycyjnych wirusów i robaków, które to kiedyś powodowały epidemie na dużą skalę” - komentuje Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Software Polska.

Najczęstsze zagrożenia na świecie
W maju najczęściej wykrywanym złośliwym kodem na świecie okazał się MSNPhoto.A. To nowy robak, który rozprzestrzenia się za pośrednictwem MSN Messenger. Wyłącza Menedżera zadań i pobiera kilka kopii samego siebie z określonej strony internetowej. Ponadto skłania użytkownika do uruchomienia pliku występującego w postaci ikony obrazu, dzięki czemu może rozprzestrzeniać się w jeszcze większych ilościach.

KillAV.FW, trojan zaprojektowany do wykradania poufnych informacji z komputerów uplasował się na drugim miejscu (podobnie jak przed miesiącem). Brontok.H zajął trzecią pozycję i nadal pozostaje jednym z najczęściej wykrywanych robaków. Na czwarte miejsce spadł natomiast Downloader.NOE.
Robak Puce.E, który rozprzestrzenia się za pomocą sieci P2P uplasował się na piątym miejscu, a zaraz po nim Donwloader.NZR, trojan zaprojektowany do pobierania innych złośliwych kodów.

Sdbot.ftp, skrypt używany przez robaki z rodziny Sdbot do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem FTP zajął w maju dopiero siódme miejsce. Ta niska pozycja jest warta odnotowania, ponieważ przez ponad rok Sdbot.ftp był najczęściej wykrywanym na świecie złośliwym kodem. Co ciekawe, w Polsce w maju uplasował się on na drugim miejscu, ustępując miejsca jedynie trojanowi Torpig.A.

Poniżej zestawienie najczęściej wykrywanych zagrożeń w Polsce i na świecie:
Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!