Procesory

Cztery rdzenie dla laptopów

przeczytasz w 0 min.

Pierwsze modele laptopów wyposażonych w dwurdzeniowe procesory pojawiły jeszcze w 2005 roku. Choć nie od razu każdego użytkownika stać było na wydanie niemałej sumy na nowe cacko, to w chwili obecnej laptop z dwurdzeniowym układem już nie straszy ceną. Zatem czy rynek mobilnych PC-tów nie potrzebuje nowego zastrzyku?

Wygląda na to, że tak. Technologie funkcjonujące już od kilku lat w rozwiązaniach serwerowych przenoszą się do urządzeń przenośnych. Intel ogłosił, że do końca trzeciego kwartału roku 2008 rozpocznie seryjną produkcję mobilnych, czterordzeniowych procesorów. Informacja ta została przedstawiona w trakcie azjatyckiego forum Intela (Intel Developer Forum) które odbyło się na Tajwanie.

Nowy układ bazować będzie na rdzeniu Penryn, który zbudowany jest z 840 milionów tranzystorów. Wbudowana pamięć cache drugiego poziomu wyniesie 12MB (3MB na rdzeń). Procesor będzie współpracował z magistralą taktowaną z prędkością 1066MHz. Nowy układ Intela, wykonany w technologii 45nm niestety będzie wymagał nieco więcej energii 45W – o 10W więcej niż obecne dwurdzeniowce Intela. Wiąże się z tyn konieczność opracowania nowych rozwiązań pozwalających na wydajne chłodzenie układu. Prace trwają.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!