Procesory

Cztery rdzenie dla laptopów

przeczytasz w 0 min.

Pierwsze modele laptopów wyposażonych w dwurdzeniowe procesory pojawiły jeszcze w 2005 roku. Choć nie od razu każdego użytkownika stać było na wydanie niemałej sumy na nowe cacko, to w chwili obecnej laptop z dwurdzeniowym układem już nie straszy ceną. Zatem czy rynek mobilnych PC-tów nie potrzebuje nowego zastrzyku?

Wygląda na to, że tak. Technologie funkcjonujące już od kilku lat w rozwiązaniach serwerowych przenoszą się do urządzeń przenośnych. Intel ogłosił, że do końca trzeciego kwartału roku 2008 rozpocznie seryjną produkcję mobilnych, czterordzeniowych procesorów. Informacja ta została przedstawiona w trakcie azjatyckiego forum Intela (Intel Developer Forum) które odbyło się na Tajwanie.


Nowy układ bazować będzie na rdzeniu Penryn, który zbudowany jest z 840 milionów tranzystorów. Wbudowana pamięć cache drugiego poziomu wyniesie 12MB (3MB na rdzeń). Procesor będzie współpracował z magistralą taktowaną z prędkością 1066MHz. Nowy układ Intela, wykonany w technologii 45nm niestety będzie wymagał nieco więcej energii 45W – o 10W więcej niż obecne dwurdzeniowce Intela. Wiąże się z tyn konieczność opracowania nowych rozwiązań pozwalających na wydajne chłodzenie układu. Prace trwają.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login